Rak bronha: Najčešći tipovi su visoko povezani s pušenjem! Liječnik otkriva simptome i opcije liječenja

Rak bronha

Tumori dušnika i bronha su rijetki i mogu se javiti u obliku benignih ili malignih tumora niskog i visokog stupnja. Iako traheobronhalni tumori predstavljaju samo 0,6 % svih tumora pluća, klinički su značajni.

Obično se javljaju kašnjenja u dijagnozi ovih tumora jer su znakovi i simptomi nespecifični, a radiološke pretrage prsnog koša često pokazuju neuvjerljive nalaze, što dodatno otežava dijagnozu.

Većina tumora traheobronhalnog stabla je maligna, dok su benigni tumori vrlo rijetki. Prevladavajući tipovi malignih tumora su:

  • karcinom pločastih stanica
  • mikrocelularni karcinom bronha
  • karcinoidni tumor
  • mukoepidermoidni karcinom.

Karcinom pločastih stanica i karcinom malih stanica najčešći su tipovi primarnog karcinoma pluća koji potječu iz velikih bronha. Oba tumora su visoko povezana s pušenjem cigareta. Simptomi su povezani sa stupnjem bronhijalne opstrukcije i uključuju kašalj, tj. iskašljavanje krvi.

Sekundarni zloćudni tumori u dišnim putovima su rijetki i mogu nastati kao rezultat širenja krvlju ili izravne invazije malignim tumorom susjednog organa. Invazija dišnih puteva primarnim neoplazmama koje nastaju iz susjednih organa je češća od metastaza putem krvi. Lokalna trahealna invazija iz susjednih karcinoma jednjaka, štitnjače ili pluća češća je nego širenjem krvlju iz udaljenih organa na sluznicu bronha.

Benigni tumori traheobronhalnog stabla su vrlo rijetki i čine 2 % svih tumora pluća. Histološki, najčešći su hamartomi i papilomi. Rjeđe benigne neoplazme su lejomiomi, lipomi, hondromi i neurogeni tumori. Ovi tumori sporo rastu i uobičajena je prezentacija povezana s bronhijalnom opstrukcijom.

Benigne lezije dušnika često ostaju nedijagnosticirane mjesecima ili čak godinama, pogrešno dijagnosticirane kao KOPB ili astma.

Rak bronha - simptomi
FOTO: Shutterstock

Rak bronha – simptomi

Simptomi raka bronha prvenstveno ovise o njegovoj veličini, a ne o patološkim karakteristikama samog tumora. Mogu biti klinički značajni, uzrokujući opstrukciju dišnih putova i oponašajući karcinome, astmu ili kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB).

U ranim fazama i benigni i maligni bronhalni tumori mogu imati slične znakove i simptome koji se mogu pogrešno dijagnosticirati kao astma, KOPB ili plućna infekcija.

Najčešće se pacijenti liječe zbog:

U nedostatku opstrukcije dišnih putova pacijent može biti i bez simptoma.

Rak bronha – dijagnoza i liječenje

Za dijagnosticiranje raka bronha najčešće se koriste:

  • MRI/tomografija – glavni slikovni testovi koji se koriste za dijagnosticiranje karcinoma bronha; to su metode koje izrađuju slike organa i struktura tijela, lociraju i mjere tumor; ako je potrebno, kontrast – tekućina koja se može piti ili ubrizgati u venu – može se koristiti za izvođenje MRI
  • biopsija – mali komad tkiva se uklanja i analizira od strane citologa; uzorak se može uzeti pomoću bronhoskopa; alternativno, liječnik može umetnuti iglu kroz stijenku prsnog koša kako bi uzeo uzorak; citolog će pregledati tkivo uzeto pod mikroskopom kako bi utvrdio jesu li prisutne stanice raka.
Liječenje ovisi o čimbenicima kao što su vrsta raka, stupanj razvoja bolesti, dob i cjelokupno zdravlje osobe.

Kirurške opcije

Kirurško uklanjanje tumora je preferirani tretman ako postoji karcinom (maligni) ili benigni tumor koji zahvaća manje od polovice dušnika. Kirurzi mogu ukloniti tumor i malu količinu zdravog tkiva koje ga okružuje prije ponovnog spajanja gornjeg i donjeg dijela dušnika.

Bronhoskopski tretmani provode se kroz bronhoskop
FOTO: Shutterstock

Bronhoskopski tretmani

Ako je tumor opsežniji i pacijent se ne može podvrgnuti operaciji, postoji niz palijativnih terapija koje će pomoći vratiti disanje i usporiti rast tumora.

Bronhoskopski tretmani provode se kroz bronhoskop, cijev pričvršćenu na malenu kameru koja se umeće kroz usta. Liječnik koristi bronhoskop kako bi pregledao unutrašnjost dišnih putova i kroz njega umetnuo dodatne instrumente, npr. za provođenje laserske terapije ili umetanje stentova za dišne putove.

  • Terapija stentom – uključuje postavljanje uske cijevi izrađene od metala ili silikona, poznate kao traheobronhalni stent za dišne putove, u sužene ili stisnute dišne putove kako bi ostali otvoreni.
  • Laserska terapija – ovaj tretman uključuje korištenje visoko fokusirane zrake svjetlosti za smanjenje ili uklanjanje tumora.
  • Koagulacija snopom argona – slično laserskoj terapiji, ovaj tretman koristi struju i plin argon za uništavanje tumorskog tkiva.
  • Brahiterapija – bronhoskop se koristi kao pomoć pri isporuci terapije zračenjem izravno na mjesto tumora, uništavajući tumorske stanice. Brahiterapija se može preporučiti kada pacijent ne ispunjava uvjete za terapiju vanjskim snopom zračenja.
  • Rigidna bronhoskopija – ovaj palijativni postupak uključuje umetanje krutog bronhoskopa (ravna, šuplja cijev) u dušnik i uklanjanje tumorskog tkiva unutar dišnih putova s opsegom.

Radioterapija

Neki pacijenti s tumorima dušnika ili bronha, ili onima koji su se proširili na obližnje limfne čvorove ili druga područja unutar prsnog koša, mogu se liječiti samo terapijom zračenja.

Vanjsko zračenje, kod kojeg se snop zračenja isporučuje iz vanjskog izvora na mjesto tumora, glavna je vrsta terapije zračenjem koja se koristi za liječenje ljudi s tumorima dušnika. Brahiterapija – lokalizirani oblik terapije zračenjem – može se koristiti za liječenje pacijenata koji nisu kandidati za terapiju vanjskim snopom zračenja.

Kemoterapija

Kemoterapija je lijek ili kombinacija lijekova koja se daje intravenski kako bi se zaustavio ili usporio rast tumorskih stanica. Kemoterapija se može koristiti, obično u kombinaciji s terapijom zračenjem, za liječenje velikih skvamoznih tumora traheje koji se ne mogu kirurški ukloniti.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Stević, R. i Milenkovic, B. (2016). Tracheobronchial tumors. J Thorac Dis., 8(11): 3401–3413.
  2. Treatment of Tracheal & Bronchial Tumors. Memorial Sloan Kettering Cancer Center.
  3. Bronchi. Oncoclínicas&Co.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu