Ova dva probiotika mogla bi pomoći u liječenju visokog krvnog tlaka od kojeg diljem svijeta pati 1,28 milijardi osoba u dobi od 30 i više godina

više od 1,28 milijardi osoba u dobi od 30 i više godina diljem svijeta pati od visokog krvnog tlaka

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izvještava da više od 1,28 milijardi osoba u dobi od 30 i više godina diljem svijeta pati od visokog krvnog tlaka, također poznatog kao hipertenzija. Zabrinjavajuće je da gotovo polovica njih nije svjesna svojeg stanja jer ono obično ne pokazuje simptome, osim ako krvni tlak nije izrazito povišen. U SAD-u otprilike 48,1 % odraslih osoba ima hipertenziju ili je na lijekovima zbog nje.

Hipertenzija povećava rizik od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija
FOTO: Shutterstock

Posljedice hipertenzije

Hipertenzija povećava rizik od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, uključujući zatajenje srca, srčani udar, aneurizmu, zatajenje bubrega, moždani udar, amputaciju i hipertenzivne retinopatije koje mogu dovesti do sljepoće. Pojedinci mogu ublažiti ovaj rizik prestankom pušenja, umjerenom konzumacijom alkohola, održavanjem zdrave tjelesne težine i usvajanjem hranjive prehrane.

Studije pokazuju da usvajanje zdrave prehrane poput mediteranske prehrane pozitivno utječe na crijevni mikrobiom. To može postići povećanjem populacije probiotika ili korisnih bakterija u crijevima.

Nedavna studija koja je uključivala miševe, otkrila je dva specifična probiotika, Bifidobacterium i Lactobacillus, za koje se čini da imaju učinak snižavanja krvnog tlaka. Ovo istraživanje, koje su vodili znanstvenici s Gradskog sveučilišta u Hong Kongu i Poljoprivrednog sveučilišta Inner Mongolije, objavljeno je u mSystems, časopisu Američkog društva za mikrobiologiju.

Više studija je pokazalo da Lactobacillus spp. i Bifidobacterium spp., koji se nalaze u mliječnim proizvodima, mogu sniziti krvni tlak
FOTO: Shutterstock

Rezultati studije

Prijašnje studije su pokazale da je neravnoteža u crijevnim bakterijama povezana s hipertenzijom i kod životinja i kod ljudi. Bakterijski metabolizam može utjecati na imunološki sustav, izazivajući upalu i endotelnu disfunkciju, čimbenike koji utječu na regulaciju krvnog tlaka.

Određene bakterije imaju povoljan učinak na krvni tlak. Više studija je pokazalo da Lactobacillus spp. i Bifidobacterium spp., koji se nalaze u mliječnim proizvodima, mogu sniziti krvni tlak.

U ovoj nedavnoj studiji istraživači su istraživali učinke dviju vrsta, Bifidobacterium lactis M8 i Lactobacillus rhamnosus M9, na miševe koji su razvili hipertenziju nakon što su konzumirali vodu koja sadrži 15 % fruktoze, umjesto čiste vode.

Miševi su podijeljeni u četiri skupine za 16-otjedno ispitivanje. Jedna skupina je dobivala fruktoznu vodu zajedno s fiziološkom otopinom putem intragastrične infuzije, druga skupina je dobivala fruktoznu vodu s B. lactis, treća je dobivala fruktoznu vodu s L. rhamnosus, a kontrolna skupina je konzumirala samo čistu vodu. Miševima su davani probiotici putem intragastrične fiziološke otopine.

U hipertenzivnih miševa liječenih probioticima krvni tlak značajno se smanjio tijekom studije, vraćajući se na razine slične onima u kontrolnoj skupini. Miševi hranjeni fruktozom koji nisu primali probiotike nastavili su imati visok krvni tlak.

Dr. Cheng-Han Chen, certificirani interventni kardiolog i medicinski direktor, za Medical News Today je rekao da je studija pokazala značajno smanjenje krvnog tlaka u specifičnom mišjem modelu hipertenzije s visokim udjelom fruktoze uz primjenu probiotika B. lactis M8 i L. rhamnosus M9.

Nadalje, probiotici ne samo da su snizili krvni tlak, već su također promijenili sastav mikrobioma crijeva miševa. Dr. Cheng-Han Chen je objasnio da je ovaj učinak vjerojatno posljedica probiotika koji rebalansiraju crijevni mikrobiom povećanjem broja bakterija povezanih s nižim krvnim tlakom i smanjenjem onih povezanih s višim krvnim tlakom.

Iako ova studija pruža intrigantne uvide, prerano je zaključiti jesu li ti nalazi izravno primjenjivi na ljude. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdili ovi rezultati kod ljudi, uključujući određivanje optimalne doze i trajanja probiotičke terapije.
probiotici nude različite zdravstvene prednosti
FOTO: Shutterstock

Probiotici za cjelokupno zdravlje

U međuvremenu, vrijedi napomenuti da probiotici nude različite zdravstvene prednosti. Mogu poboljšati zdravlje crijeva, pomoći kod intolerancije na laktozu, boriti se protiv proljeva izazvanog uzimanjem antibiotika i ublažiti infektivni proljev i alergije.

Probiotici se mogu dobiti iz prirodnih izvora hrane poput voća, povrća, jogurta, sira i fermentirane hrane. Unatoč tome, za dosljednu opskrbu neki stručnjaci preporučuju probiotičke prahove ili kapsule s različitim sojevima i snažnim djelovanjem. Za osobe oslabljenog imuniteta ključno je da se posavjetuju sa svojim liječnikom prije nego počnu uzimati bilo kakve probiotske dodatke. Općenito, uravnotežena i raznolika prehrana bogata zdravom hranom, probiotičkom i prebiotičkom, savjetuje se većini ljudi.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu