Humani metapneumovirus (HMPV): Na pomolu nova pandemija?

Humani metapneumovirus

Nedavni porast respiratornih virusnih infekcija u Kini, posebno onih koje je uzrokovao humani metapneumovirus (HMPV), privukao je pažnju zdravstvenih vlasti u SAD-u. Ipak, ovaj porast je tipičan za ovo doba godine, a stručnjaci uvjeravaju javnost da to nije znak nove pandemije.

CDC je u redovitom kontaktu s međunarodnim partnerima i prati izvješća, izjavila je Belsie González iz Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), za Everyday Health. Napomenula je kako se prijenos HMPV-a očekuje u SAD-u, osobito tijekom zimske sezone respiratornih bolesti, no trenutna izvješća iz Kine ne izazivaju zabrinutost.

Humani metapneumovirus je respiratorni virus koji često uzrokuje blage simptome slične prehladi, iako neki slučajevi mogu dovesti do bronhitisa ili upale pluća, što zahtijeva hospitalizaciju.

Većina oboljelih oporavlja se unutar nekoliko dana.

Humani metapneumovirus – što je i zašto se malo govori o njemu?

Humani metapneumovirus pripada istoj obitelji virusa kao i respiratorni sincicijski virus (RSV), a najaktivniji je zimi i u proljeće. Iako je prvi put identificiran 2001. godine, istraživanja sugeriraju da cirkulira još od 1950-ih.

Unatoč širokoj prisutnosti, HMPV dobiva manje pažnje od RSV-a, COVID-19 ili gripe jer njegovi simptomi često podsjećaju na običnu prehladu.

Testiranje na HMPV je rijetko, budući da virus rijetko dovodi do hospitalizacije, objasnio je dr. Panagis Galiatsatos, pulmolog iz Johns Hopkins Medicine, za Everyday Health. Dodao je da se testiranje obično provodi kod imunokompromitiranih pacijenata na intenzivnoj njezi s dugotrajnim respiratornim problemima.

Čak i uz ograničeno testiranje, CDC izvještava da je samo 1,4 % nedavnih testova bilo pozitivno na HMPV.

hmpv
FOTO: Shutterstock

Humani metapneumovirus – simptomi i rizične skupine

HMPV najčešće uzrokuje simptome poput:

U težim slučajevima može se javiti i zviždanje u plućima, što ukazuje na upalu i sužavanje dišnih putova. Iako svatko može oboljeti od HMPV-a, rizične skupine uključuju malu djecu, starije osobe, osobe s astmom ili KOPB-om te imunokompromitirane osobe.

Humani metapneumovirus – liječenje i prevencija

Trenutno ne postoji cjepivo ni specifično antivirusno liječenje za HMPV. Većina oboljelih oporavlja se uz osnovnu njegu, koja uključuje:

  • lijekove protiv boli ili povišene temperature
  • korištenje ovlaživača zraka ili topli tuš za ublažavanje simptoma
  • unos dovoljne količine tekućine
  • odmaranje kod kuće.

Kako bi se spriječilo širenje HMPV-a, CDC preporučuje:

  • izbjegavanje bliskog kontakta s bolesnim osobama
  • često pranje ruku
  • suzdržavanje od dodirivanja lica
  • prekrivanje usta i nosa prilikom kašljanja ili kihanja
  • redovito dezinficiranje površina
  • nošenje maski u gužvama ili slabo prozračenim prostorima.

Nema razloga za paniku!

Nedavne razine respiratornih infekcija u Kini, uključujući HMPV, u skladu su sa sezonskim očekivanjima i ne pokazuju znakove neuobičajenih epidemija.

Dr. Peter Chin-Hong, stručnjak za zarazne bolesti sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu, istaknuo je da HMPV predstavlja znatno manji rizik od gripe, RSV-a ili COVID-19.

Naš imunološki sustav poznaje HMPV, većina slučajeva je blaga, a naše znanje o virusu daleko je veće nego kada se COVID-19 prvi put pojavio, rekao je, savjetujući ljude da poduzmu osnovne mjere opreza bez pretjerane zabrinutosti. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Rauf, D. (2025). Should You Be Worried About Human Metapneumovirus (HMPV)? Everyday Health.
  2. Schuster, J. E. i Williams, J. V. (2013). Human metapneumovirus. Pediatr. Rev., 34(12): 558–565. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu