Naočale za plavo svjetlo bez dioptrije: Jesu li učinkovite?

Naočale za plavo svjetlo bez dioptrije

U današnje vrijeme, kada većina nas provodi sate pred ekranima računala, pametnih telefona i televizora, briga o zdravlju očiju postaje sve važnija. Naočale za plavo svjetlo bez dioptrije postale su popularan alat za zaštitu očiju od potencijalno štetnog utjecaja plavog svjetla koje emitiraju digitalni uređaji.

Što je plavo svjetlo i kako utječe na oči?

Plavo svjetlo je dio spektra vidljive svjetlosti s kraćim valnim duljinama i većom energijom. Iako je prirodni izvor plavog svjetla Sunce, digitalni ekrani poput računala, tableta i pametnih telefona također emitiraju značajne količine plavog svjetla. Dugotrajna izloženost plavom svjetlu može uzrokovati:

Naočale za plavo svjetlo bez dioptrije dizajnirane su kako bi smanjile ove negativne efekte.

Naočale za plavo svjetlo bez dioptrije – kako djeluju?

Naočale za plavo svjetlo bez dioptrije opremljene su posebnim lećama koje blokiraju ili filtriraju plavo svjetlo. Njihov cilj je zaštititi oči, a pritom ne mijenjaju oštrinu vida jer nemaju dioptrijsku korekciju.

To ih, u teoriji, čini idealnim izborom za osobe koje ne trebaju korektivne leće, ali žele zaštititi svoje oči tijekom rada ili zabave pred ekranima.
Naočale za plavo svjetlo
FOTO: Shutterstock

Funkcioniraju li naočale za blokiranje plavog svjetla?

Američka akademija za oftalmologiju trenutno ne preporučuje korištenje posebnih naočala koje blokiraju plavo svjetlo prilikom rada na računalima. Međutim, ovo bi se moglo promijeniti u budućnosti.

Studija iz 2023. godine detaljno je istražila imaju li naočale za blokiranje plavog svjetla stvarne koristi. Istraživanje je zaključilo da možda ne postoje kratkoročne prednosti u korištenju naočala s filterima za plavo svjetlo u smanjenju vizualnog umora prilikom korištenja računala, u usporedbi s naočalama koje nemaju takve filtre. Potrebna su daljnja istraživanja.

Pregled iz 2017. godine, koji je obuhvatio tri klinička ispitivanja, iznio je “slabe” dokaze koji podržavaju upotrebu naočala za blokiranje plavog svjetla u svrhu očuvanja zdravlja očiju i prevencije suhog oka.

U još jednom istraživanju iz 2017. godine samo je trećina sudionika tvrdila da su imali koristi od korištenja naočala s premazom za blokiranje plavog svjetla. Ti su sudionici izjavili da su naočale smanjile odsjaj i poboljšale vid tijekom vremena provedenog gledajući u ekran.

Važno je napomenuti da je posljednje istraživanje financiralo poduzeće Swiss Lens Laboratory Ltd., trgovac naočalama za blokiranje plavog svjetla. To može ukazivati na moguću pristranost u rezultatima studije

Trebate li kupiti naočale za plavo svjetlo bez dioptrije?

Ne morate kupiti naočale za plavo svjetlo kako biste smanjili izloženost plavoj svjetlosti. Zaštitite oči od naprezanja i umora usvajanjem nekoliko navika koje podržavaju zdravlje očiju, uključujući:

  • uzmite “pauze za oči” od ekrana; to možete postići odlaskom u šetnje tijekom dana; izbjegavajte provjeravati telefon tijekom tih pauza; također možete dobiti vitamin D boravkom na otvorenom i povezati se s prirodom, što može smanjiti stres
  • prigušite svjetla u svojem domu ili radnom prostoru; razmislite o korištenju crvenog svjetla umjesto LED žarulje kao noćne svjetiljke u spavaćoj sobi; crveno svjetlo manje ometa vaš cirkadijalni ritam jer su crvene valne duljine kraće
  • posvetite se hobijima koji ne uključuju ekrane
  • uvedite pravilo bez ekrana za svoju spavaću sobu; pokušajte izbjeći ekrane 2 – 3 sata prije nego što odete na spavanje
  • stvorite prostore bez ekrana u svojem domu
  • liječite simptome suhog oka.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Watson, K. (2024). Do Blue Light Glasses Work? Healthline.
  2. Singh, S. i sur. (2023). Blue-light filtering spectacle lenses for visual performance, sleep, and macular health in adults. Cochrane Database Syst. Rev., 8(8): CD013244. 
  3. Vimont, C. (2021). Are Blue Light-Blocking Glasses Worth It? American Academy of Ophthalmology.
  4. Lawrenson, J. G. i sur. (2017). The effect of blue-light blocking spectacle lenses on visual performance, macular health and the sleep-wake cycle: a systematic review of the literature. Ophthalmic Physiol. Opt., 37(6): 644–654. 
  5. Leung, T. W. i sur. (2017). Blue-Light Filtering Spectacle Lenses: Optical and Clinical Performances. PLoS One, 2(1): e0169114.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu