Četiri prirodna antibiotika koje imate u svojoj kuhinji

Med je prirodni antibiotik

Antibiotici su revolucionirali modernu medicinu, omogućivši oporavak od infekcija koje su prije više od jednog stoljeća često bile fatalne. Unatoč tome što su relativno novi medicinski napredak, prirodni antibiotici postoje milijunima godina, a mnogi se mogu naći u vašoj kuhinji. Ovi prirodni antibiotici pomažu u obrani od štetnih mikroorganizama.

Razumijevanje prirodnih antibiotika

Prirodni antibiotici su bioaktivni spojevi u biljkama koji se bore protiv štetnih mikroba, iako djeluju drugačije od antibiotika koji se izdaju na recept. Hrana sadrži antimikrobna sredstva koja mogu ubiti, inhibirati ili usporiti rast bakterija i drugih mikroorganizama.

Za razliku od antibiotika na recept, koji ciljano utječu na štetne bakterije, prirodni antibiotici mogu podupirati zdravlje, ali ne mogu zamijeniti medicinske tretmane.
češnjak je prirodni antibiotik
FOTO: Shutterstock

Najbolje antibakterijske namirnice i njihove dobrobiti

Istraživanja antibakterijskih svojstava u hrani su u tijeku, primarno temeljena na laboratorijskim, staničnim i životinjskim studijama. Neke obećavajuće antibakterijske namirnice uključuju:

  • češnjak – poznat po svojoj kulinarskoj i medicinskoj upotrebi, pokazalo se da češnjak inhibira bakterije kao što su Shigella spp., Escherichia coli i MRSA, uglavnom zahvaljujući spoju alicinu
  • med – koristi se od davnina, sadrži vodikov peroksid i ima svojstva koja stvaraju negostoljubivo okruženje za bakterije
  • kurkuma – kurkumin u kurkumi pokazao je antibakterijski potencijal u laboratorijskim studijama, iako je njegova učinkovitost kod ljudi nejasna
  • kupus – bogat vitaminima i antioksidansima, kupus je pokazao potencijalna antibakterijska i antifungalna svojstva u ranim studijama.

Kako prirodni antibiotici djeluju na tijelo?

Učinkovitost prirodnih antibiotika varira ovisno o mikroorganizmu. Iako mogu poduprijeti imunološko zdravlje i pomoći u sprječavanju infekcija, njihovi precizni mehanizmi i učinkovitost nisu u potpunosti shvaćeni. Također, mogu smanjiti upalu i zaštititi od virusa.

Uključivanje antibakterijske hrane u vašu prehranu sigurno je i korisno. Međutim, njihova uporaba u obliku dodatka ili kao lijeka može dovesti do nuspojava ili interakcija s lijekovima. Primjerice, pretjerana količina češnjaka može povećati rizik od krvarenja, a med se ne preporučuje za dojenčad mlađu od 12 mjeseci zbog rizika od botulizma.

Antimikrobna hrana bogata je antioksidansima koji štite stanice od oksidativnog oštećenja. Hrana bogata antioksidansima uključuje grah, orašaste plodove, zeleni čaj te razne biljke i začine. Ova hrana ne nudi samo antibakterijske prednosti, već također poboljšava ukupnu kvalitetu prehrane.

Kurkuma je prirodni antibiotik
FOTO: Shutterstock

Prirodni antibiotici za određene zdravstvene probleme

Dokazi koji podržavaju prirodne antibiotike za specifične zdravstvene probleme su ograničeni. Primjerice, češnjak može inhibirati bakterije koje uzrokuju infekcije uha, ali je manje učinkovit od antibiotika koji se izdaju na recept. Slično tome, vjeruje se da kurkuma pomaže kod stanja poput artritisa i probavnih problema, ali istraživanja nisu dala jasan zaključak.

Prirodni antibiotici koji se nalaze u vašoj kuhinji mogu doprinijeti općem zdravlju, ali nisu zamjena za propisane antibiotike. Uključivanje ove hrane u vašu prehranu sigurno je i korisno, ali posavjetujte se sa svojim liječnikom prije uzimanja bilo kakvih dodataka prirodnih antibiotika.

 Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu