Žgaravica u trudnoći: Koji su simptomi i kako je ublažiti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Većina žena svoju prvu žgaravicu osjeti u trudnoći. Iako je žgaravica u trudnoći česta i uglavnom bezazlena, može biti i vrlo neugodna. Žgaravica u trudnoći je uzrokovana hormonalnim i fizičkim promjenama u tijelu.
Žgaravica se u većini slučajeva javlja u odmakloj trudnoći, kako beba zauzima sve više mjesta u trbuhu. To mijenja raspored organa i uzrokuje pritisak na želudac
U nastavku članka pročitajte kako nastaje žgaravica u trudnoći te kako je se riješiti.
Žgaravica u trudnoći
Tijekom trudnoće proizvodi se hormon progesteron koji opušta mišiće uterusa, ali i ušća jednjaka koje više nije stisnuto kao prije pa želučana kiselina može prodrijeti u jednjak.
Donji sfinkter jednjaka je u trudnoći dosta slabiji nego inače upravo zbog mijenjanja razine hormona estrogena i progesterona. To stanje se popravlja nakon poroda, ali žgaravica u trudnoći zna biti dosta neugodna.
U kasnijoj fazi trudnoće rastuća beba ispunjava sve više prostora u abdomenu i gura želučane kiseline u jednjak. Kako dijete raste, tako dolazi do preraspodjele unutrašnjih organa. To je važno da se dijete pravilno smjesti i razvija, ali ostavlja povećan pritisak na želudac.
Kad se javlja žgaravica u trudnoći?
Većina žena prve simptome žgaravice osjeti u drugoj polovici trudnoće. Iako se simptomi mogu zamijetiti i puno ranije, u prosjeku se javljaju nakon 27. tjedna trudnoće.
Simptomi traju sve do poroda, a nakon poroda se razine estrogena i progesterona vraćaju u svoje uobičajene vrijednosti. Tada simptomi žgaravice obično prestaju.
Povećan rizik od razvoja žgaravice ćete imati ako:
- ste već bili trudni
- ako ste u prošloj trudnoći patili od žgaravice
- ste u kasnoj fazi trudnoće.
Kod nekih žena se razvije jaka žgaravica u trudnoći, dok druge osjećaju blagu nelagodu. Jaka žgaravica pred kraj trudnoće osobito je česta zbog intenzivnog pritiska na želudac.

Žgaravica u trudnoći – simptomi
Simptomi žgaravice u trudnoći nisu bitno različiti od uobičajenih, iako su razlozi za žgaravicu u trudnoći drukčiji. Simptomi žgaravice su:
- žarenje i bol u prsima koji se pojavljuju nakon jela, a ponekad i po noći
- bol koja se pojačava kod saginjanja i ležanja
- osjećaj nadutosti i punoće
- mučnina i nagon na povraćanje.
Liječničku pomoć trebate zatražiti ako:
- ne možete zadržati ništa što pojedete
- gubite apetit
- gubite na težini
- imate jake bolove u trbuhu ili želucu.
Vaš će liječnik obaviti kratki fizički pregled u kojem će pokušati ustanoviti radi li se zaista o žgaravici. To bi moglo uključivati lagano pritiskivanje trbuha i prsa, a bitni su i simptomi koje ste dotad iskusili.
Kod nekih trudnica simptomi žgaravice mogu biti znak i stanja kao što je GERB u trudnoći, koje zahtijeva dodatnu pažnju liječnika.
Kako ublažiti žgaravicu u trudnoći?
Neke trudnice se okreću i prirodnim rješenjima poput čajeva ili sode bikarbone (žgaravica u trudnoći i soda bikarbona), iako je kod upotrebe preparata poput sode bikarbone važno posavjetovati se s liječnikom.
Što učiniti da žgaravica prođe? Žgaravicu u trudnoći možete ublažiti promjenom prehrane, laganim vježbanjem i promjenom navika. To uključuje:
- spavanje na lijevom boku kako bi želudac bio u pravilnijem položaju
- povišenje jastuka u gornjem dijela tijela tijekom spavanja
- izbjegavanje kave, čokolade, pušenja, alkohola, kiselih sokova, citrusa i ljute hrane
- konzumacija više manjih jela i izbjegavanje prejedanja
- prestanak konzumacije tekućine nakon zadnjeg večernjeg jela
- kretanje nakon jela, a ne spavanje.

Lijek protiv žgaravice u trudnoći (žgaravica u trudnoći i tablete)
Prevencija i liječenje žgaravice kod trudnoće jednako je liječenju žgaravice uzrokovane drugim čimbenicima. Kod upotrebe lijekova trudnice smiju koristiti sve lijekove protiv žgaravice uz napomenu da ti lijekovi ne smiju sadržavati aluminij ili aspirin.
Lijekovi koji se najčešće koriste su antacidi. Ti lijekovi ometaju apsorpciju željeza u tijelu koje je važno za pravilan razvoj djeteta. Zato bi liječnik uz antacide mogao prepisati i suplemente željeza.
Antacidi koji sadrže magnezij ne bi se trebali uzimati netom prije trudova ili poroda jer bi ga mogli značajno usporiti. Mogu se uzimati i lijekovi iz kategorije sukralfata.
Ti lijekovi štite membranu jednjaka i želuca te tako sprječavaju oštećenja uzrokovana pretjeranim izlučivanjem želučane kiseline.
Žgaravica u trudnoći – iskustva
Mnoge žene dijele svoja iskustva sa žgaravicom u trudnoći, a jedno od najčešćih pitanja je postoji li prirodni lijek za žgaravicu u trudnoći. Iako neki preporučuju mlijeko, bademe ili jogurt, važno je znati da svako tijelo reagira drugačije.
Žgaravica u trudnoći i kosa – mit ili istina?
Jedan zanimljiv mit povezuje žgaravicu u trudnoći s kosom – kaže se da će beba imati puno kose ako trudnica pati od žgaravice. Iako nema znanstvenih dokaza, neka istraživanja su zabilježila blagu korelaciju.
Pročitajte i ove članke:
- Prirodni lijek za žgaravicu: Ublažite simptome kod kuće
- Razlika između žgaravice, refluksa kiseline i GERB-a
- Čaj protiv žgaravice: Ovih sedam će neutralizirati kiselinu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

10 namirnica koje imaju više probiotika od jogurta
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- GERB u trudnoći
- jaka žgaravica pred kraj trudnoće
- jaka žgaravica u trudnoći
- kako ublažiti žgaravicu u trudnoći
- lijek protiv žgaravice u trudnoći
- prirodni lijek za žgaravicu u trudnoći
- Žgaravica u ranoj trudnoći
- Žgaravica u trudnoći
- Žgaravica u trudnoći – iskustva
- Žgaravica u trudnoći – kosa
- Žgaravica u trudnoći – lijek
- Žgaravica u trudnoći – simptomi
- Žgaravica u trudnoći – soda bikarbona
- Žgaravica u trudnoći – tablete
- Heartburn During Pregnancy. (2024). Cleveland Clinic.
- Indigestion and heartburn in pregnancy. (2023). NHS.
- Costigan, K. A. i sur. (2006). Pregnancy folklore revisited: the case of heartburn and hair. Birth, 33(4): 311–314.