Beluga crna leća u rižotu sa zelenim šparogama

Beluga rižoto sa šparogama

Beluga crna leća svoj naziv duguje sličnosti s beluga kavijarom. Bogata je prehrambenim vlaknima i folatima.

Folati su B vitamini topivi u vodi koji su potrebni su za normalnu staničnu diobu i popravak stanica, pa su zato između ostalog odlični za zdravlje srca i stvaranje zdravih crvenih krvnih stanica. Za razliku od ostale leće, crna leća posjeduje antocijanine – isti snažan antioksidant koji se nalazi u tamnim bobicama poput borovnica i kupina.

Kod pripreme takve leće odlično je što ju nije potrebno prethodno namakati, već samo temeljito isprati pod mlazom vode i kuhati dvadesetak minuta. Kad je kuhana ona zadržava kompaktniji oblik od ostalih leća. Razmišljajući s čime da ju kombiniram naletjela sam na libanonsko jelo koje se naziva Moujadara, a sastoji se od zelene leće i riže s karameliziranim lukom.

Kako je moj hladnjak još uvijek pun finih debelih šparoga odluka je odmah pala da će moje jelo imati za bazu rižoto sa šparogama, a na kraju ću u njega umiješati već prethodno kuhanu beluga leću. Uz dodatak tikvice koja će mi poslužiti da jelo bude kremastije i naribane mrkve koja cijelu kombinaciju podiže i vizualno, nutrijentima, a bome i okusom.

Beluga rižoto sa šparogama
Foto: Mare

Za 2-3 porcije trebat će vam:

  • 200 g riže za rižoto (ja sam koristila carnaroli),
  • 100 g beluga crne leće,
  • 10 komada kultiviranih šparoga,
  • 3 mlada luka,
  • 1 mrkva,
  • ½ tikvice,
  • 500 ml povrtnog temeljca,
  • 3 žlice maslinovog,
  • 100 ml bijelog vina,
  • 1 žlica veganskog maslaca,
  • sol i papar.

Priprema:

  1. Beluga leću dobro operite pod mlazom vode i kuhajte u proključaloj vodi 20 minuta.
  2. Stavite temeljac da se grije, a u njega tikvicu narezanu na veće komade. Cilj je da se tikvica raskuha pa da ju na kraju u obliku pirea dodate u rižu.
  3. Na maslinovom ulju kratko dinstajte sitno kosani mladi luk, posolite te na njega dodajte rižu. Kratko miješajte da se riža „tostira“ te zalijte bijelim vinom.
  4. Kad je vino isparilo, dodajte malo po malo temeljca te konstantno miješajte desetak minuta.
  5. Dodajte šparoge odrezane na malo deblje kolutiće i naribanu mrkvu te podlijte ostatkom temeljca. Uz povremeno miješanje kad je riža skoro kuhana (obično treba od 15 do 18 minuta sveukupno) dodajte zgnječenu tikvicu koja se kuhala u temeljcu, žlicu veganskog maslaca te dodajte malo papra i još soli po potrebi.
  6. Servirajte toplo, a kao dodatak možete ponuditi veganski parmezan i/ili klice od češnjaka.

Dobar tek!

Više mojih recepata možete potražiti ovdje.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   4

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu