Čak i dva obroka crvenog mesa tjedno mogu povećati rizik od ove kronične bolesti! Evo čime ga zamijeniti

osobe koje konzumiraju više od jedne porcije crvenog mesa tjedno mogu imati veću vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2

Nedavna studija pokazuje da osobe koje konzumiraju više od jedne porcije crvenog mesa tjedno mogu imati veću vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2 u usporedbi s onima koji ga jedu rjeđe. Istraživanje je uključivalo analizu zdravstvenih podataka gotovo 217.000 pojedinaca koji su ispunili više anketa o prehrani u razdoblju do 36 godina.

Tijekom tog vremenskog okvira više od 22.000 sudionika razvilo je dijabetes tipa 2.
oni koji su konzumirali najviše neprerađenog crvenog mesa imali su 40 % veću vjerojatnost da će razviti dijabetes tipa 2
FOTO: Shutterstock

Rezultati studije

Rezultati studije, objavljeni u časopisu American Journal of Clinical Nutrition, otkrili su da su, u usporedbi s onima s najmanjim unosom prerađenog crvenog mesa, sudionici s najvećom konzumacijom imali 62 % veću vjerojatnost da će razviti dijabetes tipa 2. Osim toga, oni koji su konzumirali najviše neprerađenog crvenog mesa imali su 40 % veću vjerojatnost da će razviti dijabetes tipa 2 u usporedbi s onima koji su jeli najmanje.

Glavni autor studije, dr. Xiao Gu, istraživač na Harvardu T.H. Chan School of Public Health, preporučio je zamjenu crvenog mesa biljnim izvorima proteina poput orašastih plodova i mahunarki, kako bi se spriječio dijabetes tipa 2. Studija je pokazala da je zamjena jedne dnevne porcije crvenog mesa orašastim plodovima i mahunarkama povezana s 30 % manjim rizikom od dijabetesa tipa 2. Slično tome, zamjena crvenog mesa mliječnim proizvodima povezana je s 22 % manjim rizikom.

Studija sugerira da bi pojedinci trebali najprije procijeniti svoju konzumaciju prerađenog mesa, poput slanine, hrenovki ili narezaka, kako bi smanjili rizik od dijabetesa, budući da je svaka dodatna dnevna porcija povezana s 46 % većim rizikom od tipa 2. S druge strane, svaka dodatna porcija neprerađenog crvenog mesa poput govedine, svinjetine i janjetine povezana je s 24 % većim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2.

Studija sugerira da bi pojedinci trebali najprije procijeniti svoju konzumaciju prerađenog mesa, poput slanine, hrenovki ili narezaka, kako bi smanjili rizik od dijabetesa
FOTO: Shutterstock

Ograničenja studije

Studija napominje da bi sudionici trebali obratiti pozornost i na veličinu porcija. Porcija neobrađenog crvenog mesa u studiji bila je otprilike 90 g, znatno manja od hamburgera od 113 g. Porcije mesnih prerađevina bile su otprilike jednake jednoj kriški slanine, jednoj hrenovki ili nekoliko kriški delikatesnog mesa.

Dok je studija primarno uključivala bijelce, rezultati se mogu razlikovati kod pojedinaca druge rase ili etničke pripadnosti. Osim toga, studija se oslanjala na to da su sudionici točno zapamtili i prijavili svoje prehrambene navike tijekom vremena, što bi moglo biti ograničenje.

Unatoč tome, nalazi naglašavaju važnost zamjene životinjskih bjelančevina koje povećavaju rizik od dijabetesa biljnim bjelančevinama koje ga smanjuju. Biljni proteini bogati su esencijalnim nutrijentima i dijetalnim vlaknima, što ih čini hranjivom alternativom crvenom mesu. Studija također naglašava da zamjena crvenog mesa rafiniranim žitaricama, poput tjestenine, možda neće biti toliko korisna za zdravlje.

Registrirana dijetetičarka Samantha Heller predlaže razne zdrave opcije biljnih proteina, uključujući tofu, edamame, grah, orašaste plodove i maslac od orašastih plodova, sjemenke i seitan
FOTO: Shutterstock

Registrirana dijetetičarka Samantha Heller predlaže razne zdrave opcije biljnih proteina, uključujući tofu, edamame, grah, orašaste plodove i maslac od orašastih plodova, sjemenke i seitan. Iako je tjestenina još uvijek opcija, pojedinci koji žele smanjiti rizik od dijabetesa trebali bi se odlučiti za verzije cjelovitih žitarica i kontrolirati svoje porcije. Prema američkim prehrambenim smjernicama, porcija kuhane tjestenine trebala bi biti oko pola šalice.

Heller preporučuje traženje smjernica od registriranog dijetetičara za personalizirane savjete o kupovini namirnica i planiranju obroka, jer to može biti od velike pomoći u prilagodbama prehrane za smanjenje rizika od dijabetesa. Pacijenti često otkrivaju veliki izbor hrane, jela i kuhinja koje mogu uključiti u svoje dnevne obroke kroz ove smjernice.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Gu, X. i sur. (2023). Red meat intake and risk of type 2 diabetes in a prospective cohort study of United States females and males. The American Journal of Clinical Nutrition, 0002-9165.
  2. Rapaport, L. (2023). Even 2 Servings of Red Meat Per Week May Raise Diabetes Risk. Everyday Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu