Osam mitova o higijeni u koje ne biste trebali vjerovati

mokrenje pod tušem

Perite zube, tuširajte se i redovito perite ruke. Jednostavno, zar ne? Iako je higijena ključni dio osobne njege, često se šire pogrešne informacije o tim navikama.

Evo nekih od najčešćih mitova o higijeni koje trebate izbjegavati – uz savjete zdravstvenih stručnjaka zašto.

Mit o higijeni 1: Mokrenje pod tušem je bezopasno

Kelly Clarkson je nedavno podijelila mišljenja publike tijekom epizode svojeg talk showa, raspravljajući s Kenanom Thompsonom iz emisije Saturday Night Live o navikama tuširanja. Dok su razgovarali o Thompsonovoj knjizi, spomenuta je tema mokrenja pod tušem. Thompson je rekao:

Ja sam na sasvim suprotnoj strani, smatram da je to odvratno i ne radim to.

Clarkson je na to rekla:

Ja piškim gotovo svaki put. Topla voda me opusti i moram.

Iako se mokrenje pod tušem mnogima čini neukusnim, je li to opasno za zdravlje? Nema istraživanja koja bi dokumentirala stvarnu štetu od te navike.

Međutim, dermatologinja dr. Marisa Garshick za Everyday Health napominje kako se to ipak ne preporučuje jer postoji teoretski rizik od bakterijske infekcije, osobito ako na koži postoje otvorene rane.

Osim toga, nije baš obzirno prema drugima koji dijele isti tuš, pogotovo ako se između korištenja tuš ne čisti temeljito.

Mit o higijeni 2: Nema potrebe prati noge pod tušem

Clarkson se također nije složila s Thompsonovom navikom pranja nogu do gležnjeva.

Prema dr. Garshick, važno je oprati noge, osobito ako su vidljivo prljave. No, kod osoba sa suhom ili osjetljivom kožom može biti dovoljno koristiti sapun samo za pazuhe, genitalije i stopala kako bi se očuvale prirodne masnoće kože.

Mit o higijeni 3: Pranje zubi pod tušem jednako je kao i u umivaoniku

Clarkson je priznala kako ponekad pere zube pod tušem kad joj se žuri. Ipak, dr. Garshick ističe da to nije najbolja praksa jer je tuš vlažno okruženje u kojem se bakterije lako razmnožavaju.

Ako perete zube pod tušem, važno je to učiniti prije pranja tijela kako bi sapun isprao ostatke paste za zube.

pranje zubi pod tušem
FOTO: Shutterstock

Mit o higijeni 4: Kupanje nije potrebno ako ne vidite prljavštinu

Glumački par Ashton Kutcher i Mila Kunis izazvali su kontroverze izjavivši kako se oni i njihova djeca ne kupaju svaki dan, osim ako je to nužno.

Prema dr. Darrenu P. Mareinissu svakodnevno tuširanje može isušiti kožu i uništiti korisne bakterije. No, preskakanje kupanja može dovesti do neugodnih mirisa te gljivičnih i bakterijskih infekcija.

Mit o higijeni 5: Za čišćenje ušiju trebate štapiće za uši

Štapići za uši izumljeni su 1923., ali više se ne preporučuju za čišćenje ušiju. Prema dr. Douglasu M. Hildrewu ušni kanal ima sposobnost samočišćenja, a vosak ima antimikrobna svojstva koja štite od infekcija. Korištenje štapića može uzrokovati oštećenja kože i infekcije.

Mit o higijeni 6: Ispiranje vagine pomaže održavanju čistoće

Kao i uši, vagina ima sposobnost samočišćenja. Douching, odnosno ispiranje, može narušiti vaginalnu floru i pH ravnotežu, što povećava rizik od infekcija poput bakterijske vaginoze, upalne bolesti zdjelice i drugih problema.

Mit o higijeni 7: Ruke uvijek treba prati toplom vodom

Iako topla voda može ubiti bakterije, nije nužno koristiti vruću vodu za pranje ruku. Najvažnije je koristiti sapun i prati ruke najmanje 20 sekundi.

Mit o higijeni 8: Pravilo pet sekundi znači da je hrana sigurna za jelo

Iako je popularno vjerovanje da je hrana sigurna ako je na podu kraće od pet sekundi, bakterije se mogu zalijepiti za hranu čim dotakne pod, osobito ako površina nije čista. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Gorth, L. (2023). 8 Common Hygiene Myths You Shouldn’t BelieveEveryday Health.
  2. Collins, D. (2021). 7 Hygiene Myths You Should Stop Believing. One Medical.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu