Ovo se nalazi na vašoj četkici za zube i glavi tuša!
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Nedavna studija sugerira da svaki put kada uđete u svoju kupaonicu možda dijelite prostor s stotinama različitih virusa koji se skrivaju na površinama poput vaše četkice za zube i tuša. Istraživači su prikupili korištene četkice za zube i briseve s tuševa te analizirali uzorke koristeći DNK sekvenciranje, nakon čega su otkrili više od 600 različitih virusa, kako je objavljeno u časopisu Frontiers in Microbiomes.
Unatoč uznemirujućim prirodama ovih otkrića, nema potrebe za panikom, prema dr. Erici Hartmann, glavnoj autorici studije i izvanrednoj profesorici na Northwestern University. Naglašava da, iako su mikrobi svugdje prisutni, većina ne predstavlja zdravstveni rizik.
Što više dezinficirate, veća je vjerojatnost da će razviti otpornost, objašnjava dr. Hartmann za Everyday Health i poručuje da bismo trebali naučiti koegzistirati s njima.
Istraživači su pronašli značajnu varijabilnost među uzorcima s različitih lokacija, s malo preklapanja u populacijama bakteriofaga između četkica za zube i tuševa. Dr. Robert Schooley s UC San Diega za Everyday Health ističe da se bakterije u našim ustima razlikuju od onih na tuševima, što objašnjava nedostatak zajedničkih obrazaca.
Sljedeći veliki antibiotik mogao bi doći iz četkice za zube
Zanimljivo je da je studija istaknula mikobakteriofage, koji inficiraju mikobakterije povezane s bolestima poput gube, tuberkuloze i kroničnih plućnih infekcija. To otvara mogućnost da bi bakteriofagi mogli biti iskorišteni u budućnosti za borbu protiv bakterija odgovornih za ove uvjete i druge otporne na antibiotike.
Dr. Hartmann sugerira da bi, baš kao što je penicilin potekao iz plijesni, sljedeći veliki antibiotik mogao doći iz nečega što se nalazi na vašoj četkici za zube. Međutim, trenutni nalazi su preliminarni i zahtijevat će opsežna istraživanja prije nego što se bilo koje potencijalne medicinske primjene mogu realizirati.
Zasad, prema dr. Grahamu Hatfullu s University of Pittsburgh, nema potrebe za promjenom vaših navika čišćenja kupaonice. Savjetuje održavanje čistoće kako bi se smanjile štetne bakterije, ali uvjerava da su bakteriofagi korisni za naše zdravlje.
Pročitajte i ove članke:
- Najopasnije virusne bolesti: Sigurno ste bili u kontaktu s nekim! Donosimo popis najsmrtonosnijih virusa
- Znate li koliko često trebate čistiti tuš zavjesu, umivaonik i WC školjku? Evo odgovora stručnjaka
- Koliko često biste trebali prati svoje ručnike?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Huttelmaier, S. i sur. (2024). Phage communities in household-related biofilms correlate with bacterial hosts. Microbiomes, 3: 1396560.
- Rapaport, L. (2024). Hundreds of Different Viruses Are on Your Toothbrush and Shower Head. Everyday Health.