Humektanti: Zašto su ključna tajna zdrave kose i kože?

humektanti

Vjerojatno ste čuli da su humektanti korisni za vašu kožu i kosu, ali što ih čini tako učinkovitim?

Humektanti su uobičajeni hidratantni agensi koji se nalaze u losionima, šamponima i drugim proizvodima za ljepotu namijenjenima za kožu i kosu.

Poznati su po svojoj sposobnosti zadržavanja vlage i pomaganju u očuvanju učinkovitosti proizvoda.

Iako humektanti mogu biti izvrsni za vašu kožu i kosu, važno je napomenuti da nisu svi humektanti isti. Također, treba obratiti pozornost na druge sastojke u formuli, jer neki mogu smanjiti korisnost humektanta.

Evo kako humektanti djeluju i na što obratiti pažnju prilikom odabira pravog proizvoda.

Kako humektanti djeluju
FOTO: Shutterstock

Kako humektanti djeluju?

Možete ih zamisliti kao magnete za vodu. Privlače vlagu iz zraka u gornje slojeve vaše kože. Isti princip primjenjuje se kada se humektanti koriste u proizvodima za kosu jer pomažu kosi da apsorbira i zadrži više vlage.

Međutim, nisu svi humektanti isti. Neki izravno opskrbljuju kožu i kosu vlagom, dok drugi prvo uklanjaju mrtve stanice kože, čime pomažu u ravnoteži razine vlage.

Također, određeni humektanti namijenjeni su isključivo koži ili kosi, zbog čega ćete primijetiti razlike u vrstama koje se koriste u proizvodima za svaku od njih.

Uobičajeni humektanti

Humektanti se široko koriste u proizvodima za kožu i kosu. Neki od najčešće korištenih uključuju:

  • alfa-hidroksi kiseline (AHA) – prirodno izvedene kiseline koje se često koriste u anti-aging tretmanima za kožu; AHA također uklanjaju mrtve stanice kože, čime pomažu hidratantnim sredstvima da bolje prodru u kožu
  • salicilna kiselina – beta-hidroksi kiselina koja se često koristi za liječenje mitesera i bijelih prištića; salicilna kiselina uklanja višak ulja i mrtve stanice kože, čime pomaže hidratantima da se učinkovitije upiju
  • glicerin – uobičajeni sastojak u sapunima, šamponima i balzamima za kosu, glicerin se može dobiti od životinjskih ili biljnih lipida
  • hijaluronska kiselina – poznata po svojoj upotrebi u tretmanima za bore, hijaluronska kiselina dobro djeluje u kombinaciji s vitaminom C za hidrataciju suhe kože
  • urea – preporučuje se za izuzetno suhu kožu, no ne smije se koristiti na puknutoj ili oštećenoj koži jer može izazvati peckanje; neke vrste uree dostupne su samo na recept.

Drugi humektanti mogu uključivati pantenol, natrijev laktat i glikol.

Što su okluzivi?

Osim humektanata, u proizvodima možete naići i na okluzive. Oni su još jedan tip hidratantnog agensa koji djeluje drugačije od humektanata.

Dok humektanti privlače vlagu, okluzivi stvaraju barijeru na koži ili kosi koja zadržava tu vlagu. Okluzivi su obično na bazi ulja, a primjeri uključuju:

Okluzivi su posebno korisni za vrlo suhu kožu i kosu te mogu pomoći u liječenju ekcema.

Humektanti i okluzivi mogu se nalaziti zajedno ili zasebno u proizvodima, no okluzivi se uglavnom koriste za ekstremnu suhoću zbog svoje uljaste prirode.

Na što obratiti pažnju prilikom odabira proizvoda
FOTO: Shutterstock

Na što obratiti pažnju prilikom odabira proizvoda?

Pri odabiru proizvoda razmotrite svoje specifične potrebe za kožu i kosu. Ako imate kožu sklonu aknama, proizvod sa salicilnom kiselinom može pomoći u uklanjanju mrtvih stanica kože i spriječiti akne, a istovremeno će vaša koža biti hidratizirana. AHA su korisne za sve tipove kože iz istog razloga.

Ako vam je potrebna intenzivna hidratacija, razmislite o dodavanju okluzivnog sastojka u svoju rutinu. Općenito, gušći ili uljastiji proizvodi sadrže okluzive.

Također, možete pronaći proizvode koji kombiniraju i humektante i okluzive. Mnogi hidratantni proizvodi sadrže dodatne sastojke poput mirisa i konzervansa. Međutim, oni mogu pogoršati određena kožna stanja, pa ako imate ekcem, rozaceu ili osjetljivu kožu, odaberite formule bez tih dodataka jer mogu pogoršati isušivanje ili iritaciju.

Prije nego što nanesete bilo koji novi proizvod na kožu ili kosu, važno je napraviti test osjetljivosti kako biste osigurali da neće izazvati reakciju. Nanestite malu količinu proizvoda na diskretno područje, poput unutrašnje strane podlaktice, i pratite područje do 48 sati kako biste vidjeli ima li reakcija. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. What Is a Humectant? (2023). WebMD.
  2. West, M. (2022). What are humectants, and what do they do? Medical News Today.
  3. Cherney, K. (2019). How Humectants Keep Hair and Skin MoisturizedHealthline.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu