15 stvari o retinolu koje morate znati prije korištenja

žena koristi retinol

Retinol, poznat i kao vitamin A1, jedan je od najučinkovitijih sastojaka za njegu kože. Retinol je među najistraživanijim i klinički dokazanim sastojcima za zdravu i lijepu kožu, kako za Everyday Health ističe dr. Lara Devgan, plastična kirurginja iz New Yorka.

Zbog svoje učinkovitosti, retinol je izuzetno popularan, no i dalje postoje mnoga pitanja o njegovoj upotrebi. Ljudi se često pitaju izaziva li suhoću, koliko često ga treba koristiti i na što obratiti pozornost pri kupnji.

1. Zašto retinol može izazvati suhoću kože?

Retinol potiče obnavljanje stanica, što doprinosi njegovoj učinkovitosti, ali ujedno može uzrokovati perutanje i isušivanje kože, objašnjava dermatologinja dr. Sheel Desai Solomon.

Razlog tome je što retinol slabi veze između stanica kože, što povećava njihovo ljuštenje. Neki vjeruju da retinol smanjuje proizvodnju sebuma, no to još nije znanstveno potvrđeno.

2. Koje su još moguće nuspojave?

Osim suhoće, retinol može izazvati:

  • svrbež
  • crvenilo
  • upalu i iritaciju
  • pojačanu osjetljivost na sunce
  • privremeno pogoršanje akni kod osoba s problematičnom kožom.
1. Zašto retinol može izazvati suhoću kože
FOTO: Shutterstock

3. Koja je razlika između retinola i retinoida?

Retinoidi su opći naziv za derivate vitamina A, a retinol je njegov blaži oblik dostupan bez recepta. Retinoidi su snažniji i brže djeluju, dok retinol sadrži nižu koncentraciju aktivne tvari i djeluje postupnije.

4. Kako smanjiti iritaciju prilikom korištenja retinola?

Najbolji način je tzv. “sendvič metoda” – prvo nanesite hidratantnu kremu, zatim retinol, pa još jedan sloj hidratacije. Također, nije preporučljivo koristiti ga svaki dan odmah od početka; najbolje je postepeno povećavati učestalost kako bi se koža navikla.

Ako se iritacija ne smanji nakon dva tjedna, obratite se dermatologu.

5. Zašto se retinol ne smije koristiti tijekom trudnoće?

Trudnicama i dojiljama se ne preporučuje upotreba retinola jer može povećati rizik od urođenih mana. Studija pokazuje da izloženost retinoidima u trudnoći povećava rizik od razvojnih abnormalnosti i spontanih pobačaja.

6. Jesu li biljni retinoli jednako učinkoviti?

Prirodne alternative poput beta karotena i ulja šipka postaju sve popularnije, no najviše pažnje privlači bakuchiol.

Istraživanje pokazuje da ovaj biljni sastojak djeluje slično retinolu, potiče obnovu stanica i proizvodnju kolagena, ali bez tipičnih nuspojava poput iritacije i suhoće. Također, siguran je za trudnice.

7. Kako djeluje retinol?

Retinol poboljšava izgled kože na dva glavna načina – poticanjem obnove stanica i povećanjem razine kolagena. S godinama se prirodni proces obnove kože usporava, što dovodi do umornog izgleda i pojave bora. Retinol pomaže u uklanjanju mrtvih stanica, posvjetljuje ten i smanjuje bore.

8. Može li pomoći kod akni i ožiljaka?

Da, retinol smanjuje proizvodnju sebuma i sprječava začepljenje pora, što može pomoći u borbi protiv akni. Također, ubrzana obnova stanica može ublažiti ožiljke od akni.

retinol smanjuje proizvodnju sebuma i sprječava začepljenje pora
FOTO: Shutterstock

9. Može li se retinol koristiti svaki dan?

Da, ali treba krenuti postepeno. Preporučuje se početi s nanošenjem 2 – 3 tjedno i postupno povećavati učestalost ako koža dobro reagira.

10. Trebate li izbjegavati sunce ako koristite retinol?

Retinol se može deaktivirati na suncu i povećava osjetljivost kože na UV zrake, zbog čega se preporučuje noćna primjena i obavezna zaštita od sunca tijekom dana.

11. Kada je najbolje nanositi retinol?

Idealno vrijeme za primjenu retinola je navečer, nakon čišćenja lica, kako bi djelovao bez utjecaja sunčeve svjetlosti.

12. Može li dugotrajna upotreba oštetiti kožu?

Suprotno nekim mitovima, retinol ne stanjuje kožu – zapravo, dugoročno je jača i poboljšava njezinu strukturu.

13. Kako odabrati pravi retinol?

Kod kupnje retinola, obratite pažnju na nekoliko ključnih faktora:

  • postotak retinola – početnici bi trebali birati niže koncentracije (0,25 % ili 0,3 %), dok iskusni korisnici mogu koristiti jače formulacije
  • vrsta proizvoda – gelovi su pogodniji za masnu i aknama sklonu kožu, dok su kreme nježnije i bolje za suhu kožu
  • izbjegavajte zamjenske sastojke – imena poput “pro-retinol” ili “retinyl propionate” zvuče slično, ali nisu jednako učinkovita kao pravi retinol.

14. Može li svatko koristiti retinol?

Većina zdravih odraslih osoba može koristiti retinol, osim trudnica i osoba s izrazito osjetljivom kožom.

15. Koliko dugo treba da se vide rezultati?

Budući da je retinol blaži od jačih retinoida, treba ga koristiti najmanje 12 tjedana kako bi se vidjeli prvi rezultati. Dosljednost je ključ uspjeha! 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Lawler, M. (2024). 15 Burning Questions About Retinol, AnsweredEveryday Health.
  2. Dhaliwal, S. i sur. (2019). Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. Br. J. Dermatol., 180(2): 289–296. 
  3. Mukherjee, S. i sur. (2006). Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clin. Interv. Aging., 1(4): 327–348.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu