Bojanje kose u trudnoći: Je li sigurno? Otkrivamo zašto postoji briga i kako možete smanjiti rizik od štetnih posljedica
- 1 komentara
- 4 min čitanja
Bojanje kose u trudnoći dugi niz godina smatralo se zabranjenom radnjom. Međutim, trudnoća ne znači da ne možete imati prekrasnu kosu i osjećati se samopouzdano. Važno je samo dobro se informirati i ne donositi nagle odluke, a u tome će vam pomoći ovaj članak.
Ne postoje čvrsti pokazatelji koji ukazuju da bojanje kose utječe na samu trudnoću. Ipak, valja imati na umu da su ovakva istraživanja vrlo rijetka jer ih je teško provesti.
U nastavku teksta saznat ćete je li bojanje kose opasno u trudnoći, koje mjere opreza možete poduzeti i koje boje je najbolje koristiti.
Bojanje kose u trudnoći – da ili ne?
Odmah u startu riješit ćemo vječno pitanje – smije li se kosa bojati tijekom trudnoće? Odgovor je – smije. Prema izjavama liječnika koje prenose novinari iz Huffposta, ne trebate prestati bojiti kosu u trudnoći ako ste to dosad činili bez ikakvih zdravstvenih nuspojava.
Zašto postoji briga oko bojanja kose u trudnoći i kako možete umanjiti rizik razjasnit ćemo u nastavku.
Najveći dio brige oko bojanja kose proizlazi iz kemikalija koje boja sadrži, a to su peroksid i amonijak. Međutim, pokazano je da boje za kosu sadrže vrlo malu količinu tih kemikalija pa se kemikalije u trajnim i polutrajnim bojama za kosu ne smatraju izrazito toksičnima.
Nadalje, boja ne ostaje dovoljno dugo u kontaktu s kožom da bi se apsorbirala u krvotok na način koji šteti bebi. Zato se smatra da bojanje kose nije toksično ni tijekom dojenja jer se kemikalije ne apsorbiraju u mlijeko. Ipak, ako imate otvorene rane na tjemenu, apsorpcija kemikalija u krvotok se povećava.
Neki pak liječnici smatraju da bojanje kose u ranoj trudnoći nije sigurno jer se u tom periodu formiraju organi u fetusu, stoga savjetuju bojanje kose nakon prvog trimestra.
Rezultati istraživanja koji su objavljeni 2013. godine u znanstvenom časopisu Chemico-Biological Interactions upućuju na to da postoji moguća povezanost između upotrebe kemikalija koje se nalaze u bojama za kosu i proizvodima za jačanje kose u trudnoći s razvojem leukemije kod djece do druge godine života.
Druga studija, objavljena 2010. godine u International Journal of Pharmacology pokazala je da postoji povezanost između žena koje su rodile djecu s poteškoćama u razvoju i prekomjerne upotrebe mineralne i organske boje za kosu, za razliku od majki koje su koristile prirodnu boju za kosu.
Zato je vrlo važno informirati se prije bojanja, ne pretjerivati te razmotriti prirodne boje i alternativne metode bojanja.
Trudnoća i bojanje kose – mjere opreza
Ovdje ćete pronaći savjete kojih biste se trebali pridržavati ako želite bojati kosu u trudnoći:
- ako se nikada niste bojali – prvo napravite test na malom području kako biste vidjeli izaziva li vam boja iritaciju ili alergiju
- ako bojate kosu kod kuće – bojanje je najbolje prepustiti profesionalcu, pogotovo u trudnoći, ali ako se odlučite na “sam svoj majstor” verziju, strogo se pridržavajte uputa na pakiranju; obavezno koristite rukavice i nemojte ostaviti boju predugo na kosi; boju nanosite u ventiliranoj prostoriji kako biste umanjili doticaj s kemikalijama; nakon bojanja kose dobro isperite tjeme.
Imajte na umu da trudnoća može utjecati na promjenu strukture kose. To znači da vaša kosa u trudnoći može drugačije reagirati na boju nego što ste navikli. Zato je uvijek najbolje napraviti test na malom dijelu kose, čak i ako se bojate dugi niz godina.
Prilikom odabira boje za kosu najbolje je izabrati one koje ne sadrže amonijak, peroksid ni PPD (kemijska tvar koja se nalazi u gotovo svim tamnim bojama i služi za učvršćivanje boje u kosi), a idealno bi bilo da se odlučite za neku alternativu bojanju (koje ćemo navesti kasnije). Blajhanje nije preporučljivo u trudnoći.
Ako ste još uvijek zabrinuti oko bojanja kose u trudnoći, možete se savjetovati sa svojim liječnikom.
Bojanje kose u trudnoći bez amonijaka
Premda boje za kosu najčešće ne sadrže velike količine amonijaka, tijekom trudnoće najbolji odabir su boje za kosu koje uopće ne sadrže amonijak. Riječ je o jednom od najštetnijih sastojaka boje za kosu pa ga je preporučeno izbjegavati, pogotovo u trudnoći. Ako idete u frizerski salon, provjerite prije termina imaju li boje za kosu bez amonijaka.
Neke od boja za kosu bez amonijaka koje možete pronaći na našem tržištu su sljedeće:
- Garnier OLIA boje za kosu bez amonijaka – 6 eura
- L’Oreal casting creme gloss – 6,6 eura
- Syoss Oleo intense – 6,9 eura.
Pročitajte članak “Boje za kosu bez amonijaka: Manje štetna opcija koja je pogodna i za trudnice! Evo kako spriječiti iritacije i respiratorne probleme“.
Preljev za kosu bez amonijaka u trudnoći
Polutrajne boje za kosu, kao što je preljev, su također dobar odabir jer ne sadrže peroksid, a najčešće ne sadrže ni amonijak.
Preljev za kosu se postupno ispire tijekom mjesec dana, što je odlična vijest ako vas trudnički hormoni uvjere da vam ta boja ipak ne stoji. Preljevom se kosa ne može posvijetliti, ali se može potamniti ili promijeniti nijansa onoliko koliko vam je potrebno za osvježenje.
Alternative bojanju kose
Ako ste i dalje zabrinuti oko bojanja kose u trudnoći, ne morate se odreći uređivanja kose. Postoje neke alternativne metode koje su ujedno i najsigurnija opcija, a pružit će vašoj kosi svježi izgled.
Pramenovi u trudnoći mogu biti jedna od alternativa kompletnom bojanju. Pramenovima kao što su balayage ili flamboyage možete izbjeći doticaj boje s tjemenom i time umanjiti bilo kakav rizik.
Nadalje, umjesto boje za kosu možete koristiti polutrajne boje za kosu na bazi biljaka, kao što je kana. Prije kupnje prirodnih boja ipak provjerite sastojke na poleđini pakiranja.
Pročitajte i ove članke:
- Prvi simptomi trudnoće: Jedina sigurna potvrda je test na trudnoću iz krvi, ali evo koji rani znakovi mogu upućivati na nju
- Krvarenje u ranoj trudnoći: Otprilike 20 % žena doživi neki oblik krvarenja u prvih 12 tjedana trudnoće! Evo kada je ovo stanje razlog za brigu
- Folna kiselina u trudnoći: Nedostatak ovog vitamina povezan je s komplikacijama kod majke i fetusa! Evo kako se dozira i gdje je kupiti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- bojanje kose u ranoj trudnoći
- bojanje kose u trudnoći
- farbanje kose u trudnoći
- Farbanje kose u trudnoći bez amonijaka
- Trudnoća i bojanje kose
- Voyer Lavigne, S. (2021). Is it safe to dye my hair during pregnancy? BabyCenter.
- Is it safe to use hair dye when I’m pregnant or breastfeeding? (2021). NHS.
- Brucculieri, J. (2018). Is Dyeing Your Hair When You’re Pregnant Really That Bad? Doctors Weigh In. Huffpost.
- Couto, A. i sur. (2013). Pregnancy, maternal exposure to hair dyes and hair straightening cosmetics, and early age leukemia. Chemico-Biological Interactions, 205(1): 46–52.
- Ziadat, A. H. (2010). Disabilities of Children in Correlation to the usage of Hair Dye among Pregnant Women. International Journal of Pharmacology, 6(4): 487–493.