Mučnina i povraćanje – uzroci i liječenje
- 16 komentara
- 7 min čitanja
Mučnina predstavlja nagon na povraćanje odnosno nagon na prisilno izbacivanje želučanog sadržaja kroz jednjak i iz usta. Kod svakoga od nas barem se jednom pojavila mučnina nakon jela. Neugodan osjećaj mučnine obično je praćen znojenjem, bljedilom i slabošću.
U većini slučajeva povraćanje slijedi brzo nakon pojave tih simptoma. U nastavku teksta doznajte uzroke mučnine i povraćanja te jednostavne metode i prirodne lijekove kojima možete spriječiti osjećaj nelagode.
Uzroci mučnine i povraćanja
Mučnina i povraćanje najčešće su posljedice poremećaja izazvanog prejedanjem, preobiljem jake hrane ili hrane na koju ste alergični, koju vaš organizam ne trpi ili ste na drugi način na nju osjetljivi. Bolovi u želucu i mučnina mogu biti uzrokovani prekomjernim uzimanjem alkohola ili trovanjem hranom također mogu uzrokovati slične simptome.
Postoje mnogi potencijalni uzroci mučnine i povraćanja:
- alergije na hranu,
- infekcije želuca i crijeva, kao što su želučana gripa ili trovanje hranom,
- istjecanje želučanog sadržaja (hrane ili tekućine) prema gore (što se naziva i gastroezofagealni refluks ili Gastroezofagealna refluksna bolest),
- lijekovi i medicinski tretmani, poput kemoterapije ili zračenja,
- migrene,
- jutarnje mučnine u trudnoći,
- morska bolest ili bolest putovanja,
- teška bol, primjerice zbog bubrežnog kamenca.
Mučnina i povraćanje mogu biti rani upozoravajući znakovi ozbiljnijih zdravstvenih problema, kao što su:
- upala slijepog crijeva,
- rak ili tumor,
- konzumiranje lijekova ili trovanje, posebno kod djece,
- čirevi na sluznici želuca ili u tankom crijevu.
Bulimija i anoreksija su također učestali poremećaji u današnje vrijeme koji se manifestiraju mučninom i povraćanjem. Drugi uzroci mučnine i povraćanja uzrokuju anksioznost, strah, šok i migrena. Mogu ih izazvati i poremećaji u mehanizmu za ravnotežu u unutarnjem uhu.
Jedna od glavnih nuspojava kemoterapije je mučnina popraćena povraćanjem jer kemoterapija djeluje citotoksično i uzrokuje propadanje određenih stanica.
Sam refleks povraćanja je potaknut živčanim signalima centralnog i autonomnog živčanog sustava te endokrinog sustava.
Liječnici Odjela za gastroenterologiju medicinskih ustanova u Bostonu i New Yorku detajno su opisali mehanizam nastanka i načine liječenja mučnine.
Rezultati istraživanja su potvrdili da se osjećaj mučnine kod 50% ispitanika pojavio barem jednom u periodu od godine dana, a 30% ih je uz mučninu i povraćalo. Također mučninu su znatno više osjećajale žene nego muškarci.
Liječnici Odjela za gastroenterologiju medicinskih ustanova u Americi iznose – “Mučnina i povraćanje su simptomi mnogih bolesti, ali i stresnih stanja. Do mučnine dolazi zbog nesvjesnog djelovanja autonomnog živčanog sustava koji prenosi impulse do probavnog sustava. Razumijevanje mehanizma koji stoji iza poticaja na povraćanje ključno je kako bi se našli učinkoviti lijekovi protiv kronične mučnine, za koju se još uvijek ne zna čime je uzrokovana. Uz nove lijekove, puno se istražuje i na polju poboljšanja postojećih lijekova i medicinskih preparata.”
Detaljni pregled tjelesnih reakcija koje dovode do povraćanja pronađite ovdje.
Kada potražiti liječničku pomoć?
Liječničku pomoć trebate potražiti ako:
- neobjašnjiva mučnina u želucu i povraćanje traju duže od 12 sati ili ste jeli nedovoljno kuhanu/pečenu hranu,
- je uzrok nekakav lijek koji ste počeli nedavno konzumirati,
- ste bili u nekoj tropskoj zemlji,
- povraćate krv ili nešto crno što vas podsjeća na talog od kave,
- imate jaku glavobolju, vrtoglavicu, vrućicu, jake bolove u trbuhu,
- pospani ste, smeta vam jako svjetlo, osjećate bol u prsima,
- malo dijete ili starija osoba učestalo povraćaju,
- niste mokrili duže od 8 sati,
- povraćate tri ili više puta u danu.
Znakovi dehidracije na koje biste trebali pripaziti:
Ako uočite bilo koji od ovih znakova obavezno se javite liječniku prije nego nastanu komplikacije:
- plač bez suza,
- suha ili ljubičasta usta,
- povećana žeđ,
- promjene na koži (ako dodirnete ili stisnete kožu, a ona se ne vraća nazad kao obično),
- tamnožuta mokraća,
- ne možete mokriti odnosno nemate što izmokriti,
- upala očiju.
Prevencija mučnine i povraćanja
Kiselina u želucu može biti izrazito neugodna pojava, kako biste spriječili tu pojave nastojte jesti polako i dobro žvakati hranu. Izbjegavajte obline obroke.
Ako redovito imate mučninu nakon obroka možete slobodno posumnjati u preosjetljivost na neku vrstu hrane. U tom slučaju najbolje rješenje je izbjegavati te namirnice, odnosno smanjiti njihov unos.
Spriječite trovanje hranom održavanjem osobne higijene i čistoće kuhinje. Kako biste izbjegli mučninu u trudnoći jedite češće manje obroke i odmah nakon ustajanja pojedite keks od đumbira ili popijte malu šalicu đumbirova čaja začinjenu s malo meda.
Ipak, imajte na umu da đumbir djeluje puno sporije na oporavak od mučnine nego preporučeni medicinski pripravci. Prije uzimanja bilo kakvog biljnog pripravka tijekom trudnoće ili kronične bolesti se raspitajte kod liječnika.
Više o djelovanju đumbira protiv mučnine u trudnoći i kemoterapiji su saznali španjolski znanstvenici sa Sveučilišta u Barceloni. Saznali su da su aktivni sastojci poput gingerola i zingiberena pokazali učinkovitost protiv mučnine, ali je potrebno još istraživanja koja bi dovela do pravilnog doziranja đumbira u tim slučajevima.
“Đumbir ima GRAS status što znači da je siguran za ljudsku upotrebu u prehrani i medicini. Od davnina je poznat kao lijek protiv mučnine, a to je uistinu i dokazano na njegovim aktivnim komponentama, gingerolu, zingiberenu i shogaolu. Nuspojave konzumacije đumbira su ispitivane i na trudnicama koje su patile od jutarnjih mučnina. Od 187 ispitanih trudnica, nijedna nije imala problema s trudnoćom, porodom ili zdravljem djeteta u odnosu na kontrolnu skupinu. Ipak, sigurna dnevna doza nije još utvrđena” , objašnjavaju znanstvenici.
Više o tome pročitajte ovdje.
Mučnina i povraćanje uzrokovani psihičkim problemima – danas nažalost nisu rijetkost. Kada ste uzbuđeni ili pod stresom, vježbajte tehnike disanja i opuštanja ili još bolje, upišite se na meditaciju ili jogu.
Što možete očekivati kod liječnika?
Ako se obratite liječniku zbog mučnine ili pak odete na hitni prijem, (ako ste pri svijesti) bilo bi dobro da si postavite nekoliko pitanja. Ako ste pri svijesti liječnik će vam ih svakako postaviti.
Nemojte lagati ili izmišljati jer svaki vaš odgovor može liječnika navesti na drugu dijagnozu. Imajte na umu da liječnici na hitnom prijemu imaju svega nekoliko minuta u kojima moraju odlučiti što će s vama i na koje će vas pretrage poslati.
Dijagnostički testovi mogu uključivati:
- krvne pretrage,
- analizu urina,
- rendgen trbuha.
Ako ste na hitnom prijemu vjerojatno ćete dobiti injekciju protiv mučnine. Vaš liječnik napravit će fizički pregled te će tražiti znakove dehidracije, a može postaviti i sljedeća pitanja:
- kada je povraćanje počelo, koliko dugo te koliko često traje?
- javlja li se povraćanje nakon jela ili na prazan želudac?
- jesu li prisutni i drugi simptomi, primjerice bol u trbuhu, povišena tjelesna temperatura, proljev, glavobolja i slično?
- jeste li primijetili krv pri povraćanju?
- jeste li primijetili neprobavljenu hranu pri povraćanju?
- kada ste posljednji put mokrili?
Ostala pitanja koja bi vam liječnik mogao postaviti su:
- jeste li izgubili na težini?
- jeste li bili na putovanju i gdje?
- koje lijekove uzimate?
- imaju li i druge osobe, koje su konzumirale istu hranu kao i vi, iste simptome?
- jeste li trudni i biste li mogli biti trudni?
Liječenje mučnine i povraćanja
Nakon utvrđivanja uzroka mučnine ili povraćanja, liječenje obično uključuje lijekove, promjenu prehrane ili druge tretmane koje mogu pomoći u konkretnoj situaciji. Vrlo je važno da zadržite dovoljno tekućine u vašem tijelu, stoga pokušajte što češće piti male količine tekućine.
Ako imate jutarnje mučnine tijekom trudnoće, konzultirajte se s vašim liječnikom o mogućim tretmanima. Ovisno o uzroku i tome trebate li dodatnu tekućinu, moguće je i zadržavanje u bolnici ili klinici neko vrijeme.
Kod bolesti putovanja preporučuje se sljedeće:
- pokušajte biti u ležećem položaju, ako je to moguće,
- konzumacija antihistaminika,
- skopolaminski flaster – preporučuje se za produžene izlete, poput krstarenja. Stavite flaster 4 do 12 sati prije putovanja. Moguće nuspojave su suha usta, zamagljen vid, pospanost i druge, a skopolaminski flaster smiju upotrebljavati samo odrasle osobe, a nikako djeca.
Mjere kućnog liječenja – su najuspješnije jer uključuju promjenu životnih i prehrambenih navika. Ako često povraćate, uzimajte dovoljno tekućine, osobito ako pritom imate i proljev.
- Često tijekom dana pijuckajte vodu ili voćni sok.
- Limun – neutralizira višak kiseline i olakšava probavne tegobe uključujući i mučninu.
- Tekućina za dehidratizaciju: umiješajte četiri žlice meda i jednu žličicu soli u litru vode.
- Izbjegavajte konzumaciju alkohola jer on potiče proizvodnju mokraće i time dehidraciju, nadražuje želudac pa može usporiti ozdravljenje.
- Protiv mučnine i povraćanja izvrstan lijek je đumbir – možete žvakati komadiće svježeg ili kandiranog đumbira, možete piti kapsule đumbira ili pak čaj od đumbira.
- Mučninu će umiriti i čaj od kamilice – koji umiruje i dobro djeluje na probavu.
- Začini poput klinčića, cimeta i kardamoma pomažu probavi i omogućuju izbacivanje toksina iz crijeva. Pijuckajte čaj od tih začina ili ih koristite u prehrani.
- Birajte namirnice bez jakih okusa koje se lako probavljaju kao npr. riža, bistra juha, nemastan jogurt, prepečenac od integralnog kruha i pire od jabuka.
- Izbjegavajte kofeinske proizvode i masnu hranu.
Svakako nam ostavite vaše iskustvo i preporuku kako se riješiti mučnine, jer tako možete pomoći ostalima koji ovaj problem ne uspijevaju riješiti navedenim metodama.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Izvori:
- Singh, P., Yoon, S.S., Kuo, B. (2016) Nausea: a review of pathophysiology and therapeutics. Therap Adv Gastroenterol. 9(1): 98–112. doi: 10.1177/1756283X15618131.
- Lete, I. i Allué, J. (2016) The Effectiveness of Ginger in the Prevention of Nausea and Vomiting during Pregnancy and Chemotherapy. Integr. Med. Insights. 11: 11–17. doi: 10.4137/IMI.S36273
- Nausea and Vomiting. (2018) WebMD.
- Nall, R. (2016) What Causes Nausea? Healthline.