Infracrvena sauna – korisni savjeti, učinci i zdravstveni rizici
- 2 komentara
- 2 min čitanja
Infracrvena sauna je, za razliku od tradicionalnih sauna, sve popularnija jer je napravljena od drveta nordijske smreke s mirisnim smolama koje imaju relaksirajući ugođaj, a umjesto pare, zagrijavanje omogućavaju duge infracrvene zrake. Toplina infracrvene energije prodire do 5 cm u dubinu tkiva.
Kako funkcionira infracrvena sauna?
Infracrvene saune su uglavnom manjih dimenzija s kapacitetom do četiri osobe. Temperatura se kreće od 60 do 230°C, zbog čega odgovara i onima koji ne podnose visoke temperature klasične saune. Boravak podrazumijeva najviše 30 minuta.
Grijači (kvarcni, keramički, karbonski ili karbonske folije) šalju infracrvenu energiju točno na frekvenciju energije ljudskog tijela i zbog intenzivnog dubinskog djelovanja korisnik se znoji iznutra prema površini kože. Količina znojenja i intenzitet su do tri puta veći nego u uobičajenoj sauni. Nakon toga slijedi tuširanje, relaksacija i osvježenje laganim napicima.
Savjeti prije korištenja infracrvene saune
- ne smije se konzumirati alkohol, biti gladan ili punog želuca zbog opterećenja krvotoka,
- treba se zagrijati vježbama za rastezanje,
- važno je ukloniti nakit, istuširati se i obrisati ručnikom,
- najbolje je zauzeti mjesto nasuprot grijača, jer se toplinsko zračenje emitira iz izvora topline horizontalno,
- u sauni treba rasprostrti ručnik ispod cijelog tijela.
Savjeti nakon korištenja infracrvene saune
- nakon znojenja važno nužno je rashladiti pod hladnim tušem (prvo mlakom vodom) onoliko koliko je trajao boravak u sauni,
- preporuča se 20 – 30 minuta opuštanja,
- žeđ treba utažiti vodom, čajem ili prirodnim voćnim sokovima.
Učinci infracrvene saune
Postoje brojni potencijalni zdravstveni benefiti koje za sobom nosi korištenje sauna, a prednosti infracrvene saune su sljedeće:
- ljekoviti učinak za bolesti kože (akne, psorijaza, ekcemi, seboreja),
- smanjuje znakove starenja,
- pogoduje regresiji rana, ožiljaka, nagnječenja, uganuća i upala (preporučljivo za tretmane sportskih ozljeda i bolova u mišićima nakon treninga),
- terapeutski učinak za bolesti zglobova (reuma i artritis),
- bolja prokrvljenost optimizira prijenos kisika u organizmu,
- jača imunološki sustav,
- normalizira krvni tlak,
- uklanja kolesterol,
- pojačava cirkulaciju i ima pozitivan efekt na prevenciju bolesti srca i krvožilnog sustava,
- pomaže kod neurodermitisa, menstrualnih bolova, migrene, facijalne paralize, menopauze, čira, nesanice, hemeroida, gastritisa, astme, bronhitisa, alergije, zatvora,
- potiče opuštanje, smanjenje stresa i osjećaj ugode,
- neki istraživači vjeruju da pomaže i u liječenju kancerogenih bolesti jer virusi, bakterije i tumorske ćelije imaju slabu toleranciju na zagrijavanje.
Postoje i neka nagađanja, koja nisu znanstveno potvrđena, da se znojenjem pokreću detoksikacija i mršavljenje. Naime, toksini se uglavnom uklanjaju od strane bubrega, jetre i crijeva, a do gubitka kilograma dolazi zbog gubitka tekućine, a ne masti. Taj gubitak će se nadoknaditi tekućinama i hranom koja će se kasnije unijeti u organizam.
Infracrvena sauna – cijena
Prijenosnu infracrvenu sauna se može nabaviti preko raznih specijaliziranih internetskih stranica i u wellness trgovinama, a cijena joj se kreće oko 2000 kn. Što se ugradbenih verzija tiče, cijena im se kreće od 5500 do 15000 kn.
Individualni tretmani mogu se pronaći u raznim wellness i spa centrima, a dostupne su ponude koje, uz boravak u sauni, omogućavaju korištenje bazena i masaže za 200-tinjak kn.
Zdravstveni rizici i mjere opreza
S obzirom na to da korištenje saune može dovesti do pada krvnog tlaka, ljudi s niskim krvnim tlakom, kao i oni koji su imali srčani udar, trudnice i razni bolesnici (dijabetes, rak, hemofilija, multipla skleroza, Parkinsonova bolest itd.), trebaju se prije savjetovati s liječnikom.
Boravak u infracrvenoj sauni može pogoršati ekceme, a ne preporučuje se ni osobama s ugrađenim silikonima jer oni upijaju toplinu. Medicinski savjet trebaju potražiti i oni koji uzimaju lijekove kao što su antihistaminici, betablokatori, diuretici i barbiturati.
Najveći rizik predstavlja dehidracija zbog gubitka tekućine od znojenja. Također, visoke temperature mogu uzrokovati vrtoglavicu i mučninu.