Jednostavan test pokazuje koliko dugo ćete živjeti!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Kako starimo, važno je ne fokusirati se samo na broj svjećica na torti, već i na to koliko dobro starimo. Umjesto da pratimo godine u kalendaru, novi znanstveni test nudi način da saznamo koliko naše tijelo zaista dobro funkcionira – iz jednostavnog uzorka krvi ili sline.
Ova nova metoda može pomoći u ranom prepoznavanju rizika za bolesti, ali i ponuditi smjernice za dulji i kvalitetniji život.
Što je intrinzična sposobnost i zašto je važna?
Svjetska zdravstvena organizacija definira intrinzičnu sposobnost (intrinsic capacity – IC) kao “sve fizičke i mentalne kapacitete na koje osoba može računati“.
Intrinzična sposobnost prirodno opada s godinama, ali i pod utjecajem bolesti, ozljeda te načina života. Održavanje visoke razine intrinzične sposobnosti ključno je za zdravo starenje, no njezino praćenje dosad je zahtijevalo skupu opremu i stručnjake.
Test koji pokazuje koliko ste biološki stari
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature Aging otkriva da se intrinzična sposobnost može točno procijeniti analizom metilacije DNK – kemijskih promjena koje utječu na aktivnost gena – iz uzorka krvi ili sline.
Ovaj test, poznat kao DNAm IC, daje uvid u to kako tijelo zaista funkcionira u odnosu na vašu kronološku dob. Drugim riječima, govori vam ne samo koliko ste stari, nego koliko zdravo starite.

Prema riječima dr. Thomasa Hollanda s Instituta za zdravo starenje u Chicagu, za Medical News Today, riječ je o jednostavnom, neinvazivnom testu koji bi mogao postati alat budućnosti u preventivnoj medicini. Osobe s višom DNAm IC vrijednošću imale su:
- bolju funkciju pluća
- brži hod
- veću gustoću kostiju
- čak 5,5 godina dulji životni vijek.
Što možete učiniti da očuvate svoju intrinzičnu sposobnost?
Istraživači su otkrili da određeni prehrambeni i životni obrasci utječu na biološko starenje, npr.:
- unos masne ribe (bogate omega-3 masnim kiselinama) povezan je s višom DNAm IC vrijednošću; omega-3 kiseline imaju protuupalno djelovanje, štite mozak i podržavaju rad stanica
- prekomjeran unos šećera može ubrzati starenje, potaknuti upale i narušiti kognitivne sposobnosti.
Nutricionistica Elena Rolt ističe da ovaj test ne mjeri samo starenje stanica, već i stvarne funkcionalne sposobnosti – poput imunološkog sustava i tjelesne vitalnosti – pa može pomoći u kreiranju personaliziranih preporuka za zdravije starenje.
Savjeti stručnjaka za dulji i zdraviji život
Za očuvanje intrinzične sposobnosti i usporavanje biološkog starenja stručnjaci preporučuju sljedeće:
- zdrava prehrana – npr. mediteranska ili MIND dijeta, s obiljem povrća, voća, integralnih žitarica i zdravih masti (maslinovo ulje, orašasti plodovi, riba)
- redovita tjelesna aktivnost – aerobne vježbe, vježbe snage i ravnoteže podržavaju pokretljivost i imunološki sustav
- mentalna i socijalna angažiranost – druženje, čitanje, igre, učenje novih vještina – sve to štiti mozak
- upravljanje stresom i kroničnim bolestima – jer i psihološki čimbenici snažno utječu na biološko starenje.
Pročitajte i ove članke:
- Kada počinje starost? Evo što je pokazalo istraživanje
- Što se smatra “normalnim” starenjem, a što ne?
- Vaše tijelo počinje brže “propadati” oko ove dvije godine!
- Fuentealba, M. i sur. (2025). A blood-based epigenetic clock for intrinsic capacity predicts mortality and is associated with clinical, immunological and lifestyle factors. Nat. Aging.
- Lang, K. (2025). A simple blood test could indicate how long you might live. Medical News Today.