Izazov hodanja 16 km dnevno: Što kažu stručnjaci?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Hodanje je često podcijenjena, a zapravo iznimno korisna fizička aktivnost koja donosi brojne dobrobiti za tijelo i um. Međutim, sve se češće na društvenim mrežama pojavljuju izazovi poput onoga da se dnevno prijeđe čak 10 milja (otprilike 16 km).
Iako hodanje svakako ima svoje prednosti, stručnjaci upozoravaju da bi ovakav izazov za mnoge mogao biti prevelik zalogaj, pogotovo ako se krene bez pripreme. U nastavku donosimo kako sigurno povećavati distancu, na što paziti tijekom dugih šetnji i kako se pravilno oporaviti.
Je li zdravo hodati 10 milja dnevno (16 km)?
Uvođenje redovitih šetnji u dnevnu rutinu definitivno je zdrava odluka, navodi fizikalna terapeutkinja Shelby York iz Wexner medicinskog centra Sveučilišta Ohio State, za Verywell Health. Ipak, York naglašava kako treba biti oprezan s naglim povećanjem udaljenosti.
Ako ipak želite dostići ovu impresivnu distancu, važno je na put ponijeti dovoljno vode, lagani obrok, kremu za sunčanje i druge potrepštine.
Kako postupno povećavati udaljenost?
Kao i kod svake fizičke aktivnosti, važno je da tijelo postupno prilagođavate većim naporima. York savjetuje da krenete sa šetnjama od 1 – 2 km nekoliko puta tjedno te da svaki idući tjedan povećavate udaljenost za jedan kilometar.
Ako vam je lakše mjeriti vrijeme, možete krenuti s 20 minuta hoda pa tjedno dodavati 10 – 15 minuta. Tako biste do 16 km mogli doći za otprilike 10 tjedana, odnosno oko dva i pol mjeseca.

Iako hodanje 10 milja nije nužno opasno, York ne preporučuje takve šetnje više od jednom tjedno, kako biste tijelu omogućili dovoljno vremena za oporavak.
Priprema za dugu šetnju
Prije nego krenete na dulju šetnju preporučljivo je napraviti lagano zagrijavanje koje može uključivati čučnjeve, podizanje na prste, vježbe za jednu nogu ili mostove za jačanje stražnjice. Također, važno je pojesti obrok koji kombinira lako probavljive ugljikohidrate s nešto proteina i masti.
Nutricionistica Alissa Rumsey predlaže užinu poput banane s maslacem od orašastih plodova, jogurt s granolom ili krekere s humusom ili sirom.
Ne zaboravite kremu za sunčanje, kapu te obuću koja vam je već dokazana tijekom prijašnjih šetnji. Ako osjetite bolove u nogama ili kukovima, svakako se konzultirajte s liječnikom.
Kako se oporaviti nakon hodanja 16 km?
Nakon tako dugačke šetnje tijelo će potrošiti i do 1.000 kalorija, stoga je važno unijeti dovoljno hrane i odmoriti se. Rumsey naglašava da prehrana ima ključnu ulogu u stabiliziranju razine energije.
Kombinacija proteina, ugljikohidrata i masti uz redovite obroke pomoći će u održavanju stabilne razine šećera u krvi i spriječiti energetske padove, kaže Rumsey.
Također, izbjegavajte planiranje napornih aktivnosti nakon tako dugačke šetnje jer je tijelu potreban odmor i vrijeme za regeneraciju.
Pročitajte i ove članke:
- Hodanje za zdravlje: 10 prednosti i kako krenuti
- Mršavljenje hodanjem: Odličan i jednostavan način da izgubite na težini, ali i poboljšate svoje cjelokupno zdravlje!
- Što će se dogoditi ako cijeli mjesec budete hodali sat vremena dnevno?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Banana dijeta za mršavljenje: Imamo jelovnik i iskustva
- Kristina Žuna
- 6 min čitanja
- O’Neill, M. (2025). How Long Does It Take to Walk 10 Miles? Verywell Health.
- Read, T. (2023). Walking 10 Miles a Day: How to Get Started and What to Expect. Healthline.