Sedam važnih preventivnih pregleda srca prema kardiologu

testiranja su najučinkovitiji način za procjenu zdravlja srca

Prema riječima dr. Christophera Tanayana, sportskog kardiologa u bolnici Manhattan Eye, Ear and Throat, testiranja su najučinkovitiji način za procjenu zdravlja srca, osobito kod osoba starijih od 35 godina koje imaju obiteljsku povijest srčanih bolesti.

Objasnio je za Healthline da se testiranja srca mogu razlikovati ovisno o dobi i zdravstvenom statusu osobe.

Primjerice, sportaši mogu biti podvrgnuti testovima kao što su EKG i ehokardiogram s posebnim kriterijima, dok bi netko u srednjim godinama bez većih zdravstvenih problema mogao trebati samo krvne pretrage.

Evo sedam ključnih preventivnih pregleda srca.

Medicinska povijest

Vaš liječnik će vas pitati o zdravstvenoj povijesti vaše obitelji i vašem načinu života, uključujući prehranu, tjelovježbu i konzumaciju supstanci.

Dr. Tanayan smatra da je ovo najosnovniji, ali i najučinkovitiji pregled jer pruža vrijedne uvide u sljedeće korake za vaše zdravlje. Primjerice, ako pušite, vaš liječnik će se fokusirati na pomoć pri prestanku pušenja.

Tjelesna težina i BMI

Liječnici mjere opseg struka i BMI kako bi procijenili rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i drugih stanja povezanih s prekomjernom težinom ili pretilošću. Dr. Tanayan ističe da gubitak kilograma može poboljšati krvni tlak, inzulinsku rezistenciju i opću kondiciju.

Krvni tlak

Visok krvni tlak glavni je čimbenik rizika za srčane bolesti i moždani udar. Budući da visok krvni tlak često nema simptome, važno je redovito ga pratiti, počevši od 20. godine, uz daljnja praćenja ako rezultati premašuju 120/80 mmHg.

Profil lipoproteina natašte

Ovaj krvni test mjeri razinu ukupnog kolesterola, uključujući LDL (loš) kolesterol i HDL (dobar) kolesterol. Preporučuju se redoviti pregledi počevši od 20. godine.

Abnormalni rezultati mogu zahtijevati promjene u načinu života ili uzimanje lijekova.
preventivni pregled srca
FOTO: Shutterstock

Test glukoze u krvi

Jedan od načina provjere za dijabetes tipa 2 je mjerenje razine hemoglobina A1c (A1c %) u krvi. Dijabetes se dijagnosticira kada je razina A1c 6,5 % ili viša.

Rezultati procjene rizika

American Heart Association (AHA) je objavila novi kalkulator rizika pod nazivom PREVENT, koji procjenjuje 10- i 30-godišnji rizik od kardiovaskularnih bolesti, uključujući srčani udar, moždani udar i zatajenje srca, na temelju različitih zdravstvenih čimbenika.

Snimanje kalcija u koronarnim arterijama

Za osobe starije od 35 godina s više čimbenika rizika preporučuje se CT skeniranje za mjerenje nakupljanja plaka u arterijama srca. Ovaj test pomaže u procjeni rizika od srčanih bolesti i određivanju potrebe za medikamentima.


Preporuke za poboljšanje zdravlja srca

Za poboljšanje zdravlja srca AHA predlaže osam ključnih ponašanja i faktora:

  • zdravija prehrana – uključite više cjelovitih namirnica, voća, povrća, nemasnih proteina i zdravih masti poput maslinovog ulja u svoju prehranu
  • povećajte tjelesnu aktivnost – ciljajte na najmanje 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno ili 75 minuta intenzivnije aktivnosti
  • prestanite s nikotinom
  • poboljšajte kvalitetu sna
  • kontrolirajte tjelesnu težinu – kroz pravilnu prehranu i tjelovježbu
  • održavajte zdrave razine kolesterola
  • kontrolirajte krvni šećer – spriječite razvoj dijabetesa tipa 2
  • kontrolirajte krvni tlak – prilagodite način života ili uzmite lijekove prema uputama liječnika za kontrolu krvnog tlaka.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Saznajte više o zdravlju srca i kardiovaskularnog sustava u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu