Najbolji lijek za neuropatiju: Farmaceut donosi sve odgovore
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Neuropatija je stanje koje nastaje zbog oštećenja živaca i može biti karakterizirana raznovrsnim simptomima, uključujući bol, trnce, slabost ili gubitak osjeta.
U nastavku ćemo obraditi teme poput toga koji je najbolji lijek za neuropatiju, koje su najučinkovitije tablete protiv neuropatske boli te postoji li djelotvorna krema za neuropatiju, no prije svega potrebno je razjasniti osnovne pojmove i prirodu ovog stanja.
Što je neuropatija?
Prvenstveno, iako ih koristimo kao sinonime, polineuropatija i neuropatija to nisu u užem smislu riječi. Neuropatija je širi pojam i može se referirati na čitav niz bolesti središnjeg i/ili perifernog živčanog sustava (npr. središnja neuropatija nakon moždanog udara).
Polineuropatija je pak pojava u kojoj je zahvaćeno više živaca istovremeno. S druge strane, neuropatija osim što može označavati bolest skupine živaca, može biti i lokalizirana, a vjerojatno najpoznatiji primjer iste je sindrom karpalnog kanala.
Neuropatija može nastati zbog različitih razloga, uključujući kronične bolesti poput dijabetesa, infekcije, traume (pritisak na živac), nuspojave lijekova ili nasljedne bolesti. Sama bol koja se javlja je najčešće žareća, probadajuća ili preosjetljiva na lagani dodir.
Lijekovi poput paracetamola i ibuprofena te generalno nesteroidni protupalni analgetici obično nisu učinkoviti, te su potrebni drugi lijekovi za saniranje neuropatske boli.
Najbolji lijek za neuropatiju
Najnoviji lijekovi za polineuropatiju, premda zapravo nisu toliko novi, često se koriste off-label, što znači da se primjenjuju za liječenje stanja za koje nisu izvorno bili namijenjeni.
Liječnici najčešće propisuju antidepresive poput duloksetina i venlafaksina te antikonvulzive, pri čemu gabapentin i pregabalin trenutno imaju najvišu razinu dokaza o učinkovitosti, dok određeni pacijenti mogu imati koristi i od lokalnih tretmana.
Teško je odrediti koji je najbolji lijek za neuropatiju te se u principu sama terapija mora odrediti na temelju individualne kliničke slike pacijenta.
Od lokalnih tretmana postoje određeni dokazi o 8 % kapsaicinskom flasteru te o kremi koja sadrži kapsaicin (0,075 % krema primijenjena četiri puta dnevno). Naravno, kada govorimo o lokalnim tretmanima, najčešće se koriste kao dodatna terapija standardnim lijekovima (duloksetin, gabapentin i dr.).
Sam mehanizam djelovanja antidepresiva (duloksetina) leži u sposobnosti da djeluje na centralnu percepciju boli. Kada govorimo o lokalnim preparatima poput kapsaicina, isti smanjuje bol blokiranjem djelovanja tvari P u živčanim završecima.
Jasno, kao i za sve druge lijekove, moguća je i pojava određenih nuspojava, što je svakako razlog zbog čega se ovi lijekovi mogu koristiti isključivo u dogovoru s liječnikom (na recept), odnosno krema s kapsaicinom u dogovoru s ljekarnikom.
Svakako treba naglasiti kako se spomenuti lijekovi koriste za saniranje simptoma neuropatske boli. Međutim, treba razmišljati i o uzrocima neuropatije. Naime, ako govorimo o dijabetičkoj neuropatiji, tada je jako važno držati razinu šećera pod kontrolom, kako ne bi došlo do daljnjeg pogoršanja stanja.
Naime, oštećenje živaca je najčešće ireverzibilno kod dijabetičke neuropatije. Međutim, važno je da se spriječi daljnje pogoršanje stanja kontrolom glikemije (što je posebno važno kod dijabetesa tipa 1).
Isto tako, ako je neuropatija rezultat djelovanja toksina poput alkohola, prestankom uzimanja istog potencijalno može doći i do oporavka tijekom nekoliko mjeseci. Drugim riječima, možda je i najvažnije djelovati na uzrok samog stanja ako je to moguće.
Unatoč napretku medicine i dostupnim opcijama liječenja, neuropatska bol ostaje izazovno stanje za liječenje. Samo 40 – 60 % pacijenata postiže djelomično olakšanje simptoma, dok potpuni nestanak boli rijetko nastupa.
Ključ uspješnog liječenja leži u individualiziranom pristupu, što uključuje kombinaciju farmakoloških i nefarmakoloških metoda te liječenje osnovnog uzroka neuropatije, ako je moguće.
Liječenje neuropatije zahtijeva multidisciplinarni tim liječnika različitih specijalnosti (neurolog, kod dijabetičke neuropatije dodatno endokrinolog uz obiteljsku medicinu), farmaceuta i drugih zdravstvenih djelatnika i prilagodbu terapije prema potrebama pojedinog pacijenta.
Pročitajte i ove članke:
- Neuropatska bol: Koji su simptomi, vrste i opcije liječenja?
- Dijabetička neuropatija: Koji su simptomi i kako se liječi?
- Zbog poremećaja živčanog sustava izgubljeno je 443 milijuna godina zdravog života u cijelom svijetu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Prirodno snižavanje tlaka: Uvedite ovih 7 promjena kod kuće
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- krema za neuropatiju
- najbolji lijek za neuropatiju
- najnoviji lijekovi za polineuropatiju
- tablete protiv neuropatske boli
- Feldman, E. L. (2024). Management of diabetic neuropathy. UpToDate.
- Rutkove, S. B. (2024). Overview of polyneuropathy. UpToDate.
- Watson, J. C. (2019). Neuropatska bol. HeMED.
- Derry, S. i sur. (2017). Primjena kapsaicina na kožu kod kronične neuropatske boli u odraslih. Cochrane.
- Wiffen, P. J. i sur. (2013). Lijekovi antiepileptici za ublažavanje neuropatske boli i fibromijalgije – prikaz Cochrane sustavnih pregleda. Cochrane.