Što se događa tijelu nakon 30 dana mediteranske prehrane?

30 dana mediteranske prehrane

Dana Ingemann, direktorica uredništva u Health, dijeli svoje iskustvo s mediteranskom prehranom, koja je postala vrlo popularna na društvenim mrežama kao zdrav pristup prehrani.

Iako je općenito skeptična prema svemu što je označeno kao “dijeta”, smatra da mediteranska prehrana više predstavlja skup zdravih prehrambenih navika nego restriktivan režim. Ovaj pristup naglašava određene skupine hrane dok omogućuje fleksibilnost, što izbjegava potrebu za izbacivanjem cijelih kategorija hrane.

Ingemann ističe značajnu količinu istraživanja koja podržavaju zdravstvene prednosti ove prehrane, poput smanjenja rizika od kardiovaskularnih problema, pretilosti, hipertenzije i metaboličkog sindroma.

U svojem osobnom iskustvu Ingemann je smatrala mediteransku prehranu lakom za praćenje jer se fokusira na izgradnju održivih navika, a ne na restrikciju hrane.

Uživala je u obrocima i bila je ugodno iznenađena koliko su zasitni, osobito s naglaskom na vlaknima bogatu hranu. Ingemann također napominje da, iako je na nju prehrana pozitivno djelovala, planira uvesti njezina načela u svoj životni stil, ali uz određenu fleksibilnost, osobito kada je riječ o uživanjima poput sladoleda i alkohola.

Mediteranska prehrana potiče konzumaciju voća, povrća, mahunarki, orašastih plodova, sjemenki, maslinovog ulja, mliječnih proizvoda, jaja, ribe i peradi
FOTO: Shutterstock

Prije početka mediteranske prehrane, Ingemann potiče da se posavjetujete s liječnikom kako biste osigurali da prehrana odgovara vašim zdravstvenim potrebama, osobito kad su u pitanju osobe s određenim zdravstvenim stanjima ili nutritivnim nedostacima. Naglašava da, iako vino često konzumiraju osobe koje slijede ovu prehranu, nije prikladno za sve.

Zašto je mediteranska prehrana korisna?

Mediteranska prehrana potiče konzumaciju voća, povrća, mahunarki, orašastih plodova, sjemenki, maslinovog ulja, mliječnih proizvoda, jaja, ribe i peradi, dok preporučuje ograničavanje unosa šećera, prerađene hrane i masnog mesa.

Ingemann predlaže strategije za pripremu obroka, kao što su priprema žitarica, sjeckanje povrća i izrada preljeva unaprijed, što joj je pomoglo da se pridržava prehrane i uštedi vrijeme.

Unatoč izazovima poput vremena potrebnog za pripremu obroka i povremenih iskušenja da se odluči za brzu hranu, Ingemann je smatrala prehranu izvedivom i korisnom. Također je naučila prilagoditi prehranu svojim potrebama tako da uključuje smrznutu hranu i priprema veće količine obroka za kasniju upotrebu.

Općenito, Ingemann smatra da je mediteranska prehrana pozitivno utjecala na njezino zdravlje, poboljšala njezinu razinu energije i pomogla joj da održava svoju rutinu vježbanja. Uživala je u raznolikosti obroka koje ona nudi i namjerava nastaviti koristiti njezina načela u svakodnevnom životu. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu