Dijagnoza moždanog udara: Može ga otkriti brzi test
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Moždani udar je po život opasno stanje koje se događa kada dio mozga nema dovoljno krvi. To se najčešće događa zbog začepljene arterije (ishemijski moždani udar) ili krvarenja u mozgu (hemoragijski moždani udar).
Prolazni ishemijski napad (TIA) – koji se ponekad naziva i “mali moždani udar” – sličan je moždanom udaru, ali su učinci privremeni. Oni su često znakovi upozorenja da osoba ima vrlo visok rizik od pravog moždanog udara u bliskoj budućnosti. Zbog toga je osobi koja ima TIA potrebna medicinska obrada što je prije moguće.
U nastavku saznajte kako izgleda dijagnoza moždanog udara.
Moždani udar – dijagnoza
Liječnik može dijagnosticirati moždani udar kombinacijom neurološkog pregleda, slikovne dijagnostike i drugih pretraga. Tijekom neurološkog pregleda pacijentu će biti zadani određeni zadaci te postavljena određena pitanja. Prilikom odgovaranja na pitanja i obavljanja zadataka liječnik će tražiti znakove koji pokazuju problem s načinom na koji dio mozga funkcionira.
Kratka verzija koju mogu koristiti i laici pri sumnji na moždani udar kod ljudi u blizini koristi anagram od engleskog “be fast – budi brz”, a predstavlja niz pitanja čiji odgovori mogu smanjiti ili povećati sumnju ima li osoba moždani udar:
- B – pripazite na iznenadni gubitak ravnoteže (engl. balance).
- E – pripazite na iznenadni gubitak vida na jednom ili oba oka (engl. eye)
- F – zamolite osobu da se nasmiješi, prilikom čega potražite opuštenost na jednoj ili obje strane lica, što je znak slabosti mišića ili paralize (engl. face)
- A – osoba koja ima moždani udar često ima slabost mišića na jednoj strani tijela; zamolite je da podigne ruke; ako ima jednostranu slabost (a prije je nije imala), jedna ruka će ostati viša, dok će druga klonuti i pasti prema dolje (engl. arms)
- S – moždani udari često uzrokuju gubitak sposobnosti govora; osoba bi mogla nerazgovjetno govoriti ili imati problema s odabirom pravih riječi (engl. speech)
- T – vrijeme je kritično, stoga nemojte čekati da dobijete pomoć; ako je moguće, pogledajte na sat i zapamtite kada simptomi počinju jer je to ključno u kasnijem odabiru liječenja (engl. time).
Ključno je dijagnosticirati moždani udar u tijeku jer liječenje moždanog udara ovisi o vrsti moždanog udara i, u nekim slučajevima, o mjestu ozljede mozga.
Ostala stanja sa simptomima sličnim moždanom udaru i tranzitornom ishemijskom napadu (TIA) morat će se isključiti da bi se dijagnosticirao moždani udar. Neka od njih uključuju napadaje, nesvjesticu, migrenske glavobolje, predoziranje lijekovima, probleme sa srcem ili druga opća medicinska stanja.
Dijagnoza moždanog udara – test
Kada je u pitanju dijagnoza moždanog udara, ovo su neki od testova koji mogu pomoći:
- fizikalni pregled – liječnik pregledava kucanje srca i krvni tlak, a neurološkim pregledom se utvrđuje kako potencijalni moždani udar utječe na živčani sustav, hod, motoriku i govor
- krvne pretrage – obavljaju se krvne pretrage kako bi se provjerilo koliko brzo se krv zgrušava i je li šećer u krvi previsok ili nizak; također se provjeravaju upalni parametri krvi i urina
- kompjuterizirana tomografija (CT) – koristi seriju X-zraka za stvaranje detaljne slike mozga; CT može pokazati krvarenje u mozgu, ishemijski moždani udar, tumor ili druga stanja; moguće je koristiti i kontrast za detaljniji prikaz krvnih žila u vratu i mozgu; ova vrsta testa naziva se kompjutorizirana tomografska angiografija
- magnetna rezonancija (MRI) – koristi snažne radiovalove i magnetsko polje za stvaranje detaljnog prikaza mozga; test može otkriti moždano tkivo oštećeno ishemijskim moždanim udarom i krvarenjem u mozgu; ponekad se kontrast ubrizgava u krvnu žilu kako bi se vidjele arterije i vene i istaknuo protok krvi; ova pretraga se naziva magnetska rezonantna angiografija ili magnetska rezonantna venografija
- ultrazvuk karotida – zvučni valovi stvaraju detaljne slike unutrašnjosti karotidnih arterija na vratu; ultrazvuk karotide može pokazati nakupljanje masnih naslaga zvanih plakovi i protok krvi u karotidnim arterijama
- cerebralni angiogram – daje detaljan prikaz arterija u mozgu i vratu; tanka, savitljiva cijev koja se naziva kateter umetne se kroz mali rez, obično u prepone; cijev se vodi kroz glavne arterije i ulazi u karotidnu ili vertebralnu arteriju na vratu; zatim se u krvne žile ubrizgava boja kako bi arterije bile vidljive pod rendgenskom slikom
- ehokardiogram – koristi zvučne valove za stvaranje detaljnih slika srca; ehokardiogram može pronaći izvor ugrušaka u srcu koji su možda putovali u mozak i uzrokovali moždani udar.
Kod ishemijskih moždanih udara glavni prioritet je ponovno uspostavljanje cirkulacije u zahvaćenim područjima mozga. Ako se to dogodi dovoljno brzo, ponekad je moguće spriječiti trajno oštećenje ili barem ograničiti težinu moždanog udara. Ponovno uspostavljanje cirkulacije obično uključuje određenu vrstu lijekova koji se nazivaju trombolitici, ali može uključivati i postupak kateterizacije.
Hemoragijski moždani udar liječi se ovisno o mjestu i težini krvarenja. Smanjenje krvnog tlaka često je glavni prioritet jer će to smanjiti količinu krvarenja i spriječiti njegovo pogoršanje. Druga mogućnost liječenja je poboljšanje zgrušavanja kako bi se krvarenje zaustavilo. Kirurgija je ponekad neophodna kako bi se smanjio pritisak na mozak zbog nakupljene krvi.
Svjetski dan moždanog udara
Moždani udari su vrlo česti. U cijelom svijetu moždani udar zauzima drugo mjesto među vodećim uzrocima smrti. U SAD-u je moždani udar peti uzrok smrti. Moždani udar je također vodeći uzrok invaliditeta u cijelom svijetu.
Svjetski dan moždanog udara obilježava se 29. listopada. Taj se dan podiže svijest o moždanom udaru, njegovim simptomima i podržavaju osobe koje su preživjele moždani udar. Do 80 % moždanih udara može se spriječiti, a korištenjem i prepoznavanjem FAST simptoma na vrijeme, velik dio moždanih udara je izliječiv.
Globalno će oko jedna od četiri odrasle osobe starije od 25 godina doživjeti moždani udar tijekom života.
Pročitajte i ove članke:
- Čimbenici rizika za moždani udar na koje upozorava liječnik
- Simptomi moždanog udara: Liječnik otkriva koji su znakovi moždanog udara i postoje li razlike kod žena i muškaraca
- Koliko dugo traje oporavak od moždanog udara?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Stroke. (2024). Mayo Clinic.
- Stroke. (2022). Cleveland Clinic.
- World Stroke Day is October 29. American Stroke Association.