Ovo može ubrzati napredovanje raka debelog crijeva!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Nedavna istraživanja usredotočila su se na to kako poremećaji cirkadijalnog ritma i stres utječu na crijevnu mikrobiotu i napredovanje kolorektalnog karcinoma.
Studije su pokazale da poremećaji cirkadijalnog ritma pogoršavaju kolorektalni karcinom, što dovodi do promjena u crijevnoj mikrobioti koje povećavaju crijevnu propusnost i upalu, a sve to može dodatno poticati razvoj karcinoma. Ovi nalazi detaljno su prikazani u studiji koja je uključivala modele miševa, objavljenoj u časopisu Science Advances u rujnu 2024.
Osim toga, otkriveno je da stres utječe na mikrobiotu pa time i na napredovanje kolorektalnog karcinoma kod miševa, kako je predstavljeno na Tjednu europske gastroenterologije (UEG) 2024. u Beču. Ovi rezultati čekaju objavu u recenziranom časopisu.
Obje studije koristile su genetski modificirane modele miševa dizajnirane za repliciranje specifičnih stanja, uključujući sklonosti prema formiranju tumora i cirkadijalnim poremećajima.
Dr. sc. Shuji Ogino, profesor patologije na Harvard Medical School, za Medical News Today je istaknuo da bi poremećeni san i cirkadijalni ciklusi mogli značajno utjecati na različite homeostatske procese. Naglasio je karcinogene rizike noćnog rada i kako poremećaji spavanja mogu oslabiti mehanizme suzbijanja karcinoma.
Rezultati prvog istraživanja
U istraživanju koje je predstavio tim prof. Jinlina Yanga sa Sveučilišta Sichuan, miševi su podijeljeni u grupe, pri čemu je jedna bila podvrgnuta kroničnom stresu kroz restrikcije. Fekalni transplantati korišteni su za analizu učinaka stresa na mikrobiotu i razvoj kolorektalnog karcinoma.
Glavna istraživačica dr. sc. Qing Li je objasnila da su fekalni transplantati iz stresiranih miševa poticali napredovanje karcinoma, dok je eliminacija crijevne mikrobiote antibioticima izjednačila formiranje tumora između stresirane i kontrolne grupe. To naglašava ključnu ulogu crijevne mikrobiote tijekom kroničnog stresa u napredovanju kolorektalnog karcinoma.
Studija je također identificirala da su određene korisne bakterije, posebno sojevi Lactobacillus, smanjene u grupi s kroničnim stresom, uz smanjenu aktivnost nekih antitumornih imunoloških stanica.
Dr. sc. Li je istaknula da je motivacija za istraživanje proizašla iz opažanja kako mentalno stanje pacijenata s karcinomom utječe na njihov prognostički ishod, što je dovelo do istraživanja utjecaja stresa na pacijente s kolorektalnim karcinomom.
Dr. sc. Li je sugerirala da bi suplementacija Lactobacillus plantarum tijekom razdoblja kroničnog stresa mogla inhibirati napredovanje kolorektalnog karcinoma i predložila potencijalnu intervencijsku strategiju za liječenje kolorektalnog karcinoma povezanog sa stresom, iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se razjasnili osnovni mehanizmi.
Rezultati drugog istraživanja
U studiji objavljenoj u Science Advances istraživači su koristili dva genetski inženjerirana modela miševa –jedan sklon razvoju tumora i drugi s poremećenim cirkadijalnim ritmovima. Uzgojili su ove modele kako bi dobili potomstvo s predispozicijom za karcinom i lošom regulacijom spavanja.
Kombinacija poremećaja cirkadijalnog ritma i kolorektalnog karcinoma dovela je do promjena u raznolikosti mikrobiote, što je utjecalo na putove metabolita i crijevnu propusnost, a to potencijalno pridonosi upali i napredovanju karcinoma.
Dr. sc. Anton Bilchik, kirurški onkolog koji nije bio uključen u studije, za Medical News Today je opisao istraživanje objavljeno u Science Advances kao provokativno te sugerirao da bi promjene u crijevnoj mikrobioti i imunološkom mikrookruženju uslijed poremećaja cirkadijalnog ritma mogle povećati rizik od kolorektalnog karcinoma, a možda i drugih karcinoma.
Istaknuo je da bi to moglo objasniti porast kolorektalnog karcinoma u ranoj dobi kod mladih pacijenata, iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdili ovi nalazi.
Pročitajte i ove članke:
- Zdravlje debelog crijeva: Na ovih 5 rizičnih čimbenika za razvoj raka možete utjecati
- Kako nastaje rak debelog crijeva? Liječnik otkriva što izaziva treći najčešći rak u svijetu
- Dva tipa tijela imaju veći rizik od raka debelog crijeva.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Višak tjelesne masnoće može uzrokovati ovaj rak kod žena
- Tomislav Stanić
- 1 min čitanja
- cirkadijalni ritam
- crijevna mikrobiota
- istraživanje
- napredovanje raka debelog crijeva
- rak debelog crijeva
- stres
- Fellows, R. C. i sur. (2024). Disruption of the intestinal clock drives dysbiosis and impaired barrier function in colorectal cancer. Sci. Adv., 10: eado1458.
- Flynn, H. (2024). Sleep, stress, and gut imbalances may impact colorectal cancer progression. Medical News Today.