Možete li uzimati previše probiotika? Ovo trebate znati

previše probiotika

Hrana i dodaci prehrani bogati probioticima postali su popularni među pojedincima koji brinu o zdravlju s ciljem poboljšanja svoje dobrobiti. Iako probiotici mogu imati koristi za zdravlje probavnog sustava, prekomjerna konzumacija može dovesti do neželjenih nuspojava.

Evo što trebate znati o probioticima, uključujući rizike uzimanja previše probiotika.

Što su probiotici?

Probiotici su prehrambeni proizvodi koji sadrže žive mikroorganizme koji mogu imati zdravstvene koristi kada se konzumiraju u odgovarajućim količinama. Ovi mikroorganizmi podržavaju uravnotežen crijevni mikrobiom i doprinose zdravlju probavnog sustava.

Probiotici se sastoje od bakterija, kvasca ili kombinacije, s uobičajenim sojevima kao što su Lactobacillus, Bifidobacterium i Saccharomyces cerevisiae. Iako je poznato kako probiotici djeluju, njihovi točni mehanizmi ostaju nejasni i mogu varirati ovisno o soju.

Probiotici se nalaze u fermentiranoj hrani poput jogurta, kefira, kiselih krastavaca i kimchija, kao i u dodacima u obliku tekućine, kapsula, tableta ili praha.

Možete li uzimati previše probiotika?

Da, ali prag se razlikuje kod svakog pojedinca ovisno o zdravstvenom stanju, vrsti soja i dozi.

Prije početka uzimanja probiotičkih dodataka preporučuje se savjetovanje s liječnikom.
Znakovi uzimanja previše probiotika
FOTO: Shutterstock

Znakovi uzimanja previše probiotika

Prekomjerna konzumacija probiotika može dovesti do nuspojava:

  • probavni problemiprobiotici mogu pomoći kod stanja kao što je sindrom iritabilnog crijeva (IBS), ali previše može uzrokovati nadutost, plinove ili nelagodu u želucu, osobito na početku uzimanja novog suplementa
  • glavobolje – neki sojevi proizvode histamin, koji može izazvati migrene; osobe s intolerancijom na histamin trebaju se posavjetovati s liječnikom kako bi odabrali odgovarajuće sojeve
  • alergije – probiotski dodaci mogu sadržavati alergene, poput jaja ili mlijeka, zbog unakrsne kontaminacije; uvijek nabavljajte proizvode od renomiranih marki i provjeravajte oznake za alergene.

Tko bi trebao izbjegavati probiotike?

Ne bi svi trebali uzimati probiotike, osobito pojedinci s oslabljenim imunološkim sustavom (npr. oboljeli od raka, ljudi s AIDS-om), oni koji se oporavljaju od većih operacija i oni koji uzimaju određene lijekove, poput lijekova za kardiovaskularne bolesti ili dijabetes.

Trudnice i dojilje također bi se trebale posavjetovati s liječnikom zbog ograničenih istraživanja sigurnosti u tim skupinama.

Savjeti za početak uzimanja probiotika

Za sigurno korištenje probiotika:

  • posavjetujte se s liječnikom kako biste odabrali pravi soj i dozu
  • počnite s niskom dozom kako biste svojem tijelu dali vremena da se prilagodi
  • pratite reakciju svojeg tijela jer se tolerancija razlikuje od osobe do osobe
  • konzistentno uzimajte probiotike za najbolje rezultate i utvrdite djeluju li bolje na prazan želudac ili s hranom
  • odaberite visokokvalitetne dodatke s jasnim označavanjem, uključujući soj i dozu, te slijedite upute za skladištenje i uporabu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu