Hepatitis E: Simptomi “bolesti prljavih ruku”
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Hepatitis E je upala jetre uzrokovana virusom hepatitisa E (HEV). Virus ima najmanje četiri različita tipa – genotipove 1, 2, 3 i 4. Genotipovi 1 i 2 pronađeni su samo kod ljudi. Genotipovi 3 i 4 cirkuliraju u nekoliko životinja, uključujući svinje, divlje svinje i jelene, ne uzrokujući nikakvu bolest, a povremeno zaraze i ljude.
Virus se izlučuje stolicom zaražene osobe i ulazi u ljudsko tijelo kroz usta. Prenosi se uglavnom putem kontaminirane vode za piće. Infekcija je obično samoograničavajuća i nestaje unutar 2 – 6 tjedana.
Povremeno se razvije ozbiljna bolest poznata kao fulminantni hepatitis (akutno zatajenje jetre), koja može biti fatalna.
Hepatitis E – prijenos bolesti
Infekcija hepatitisom E prisutna je diljem svijeta i uobičajena je u zemljama s niskim i srednjim prihodima s ograničenim pristupom pitkoj vodi, sanitarnim uvjetima, higijenskim i zdravstvenim uslugama. U tim područjima bolest se javlja i kao epidemija i kao sporadični slučajevi.
Izbijanja obično slijede nakon razdoblja fekalne kontaminacije zaliha pitke vode i mogu zahvatiti nekoliko stotina do nekoliko tisuća osoba. Neka od ovih izbijanja dogodila su se u područjima sukoba i humanitarnih hitnih situacija kao što su ratne zone i kampovi za izbjeglice ili raseljeno stanovništvo, gdje sanitarni uvjeti i sigurna opskrba vodom predstavljaju posebne izazove.
U područjima s boljim sanitarnim uvjetima i opskrbom vodom infekcija hepatitisom E je rijetka, s povremenim sporadičnim slučajevima. Većina ovih slučajeva uzrokovana je virusom genotipa 3, a potaknuti su infekcijom virusom koji potječe od životinja, obično unosom nedovoljno kuhanog životinjskog mesa (uključujući životinjsku jetru, osobito svinjetinu). Ovi slučajevi nisu povezani s kontaminacijom vode.
U Engleskoj i Walesu 2010. primijećen je porast broja slučajeva hepatitisa E kod ljudi koji nisu putovali. Provedena je epidemiološka studija kako bi se istražili putevi zaraze i ova studija kontrole slučaja implicirala je konzumaciju prerađenih proizvoda od svinjskog mesa.
10-godišnja retrospektivna studija nadzora proučavala je podatke od 2008. do 2017. i otkrila da su slučajevi koji nisu povezani s putovanjem vjerojatno stariji muškarci, zaraženi sojem HEV genotipa 3 (povezanim sa sojem svinja). Konzumacija svinjskog mesa i proizvoda od svinjskog mesa bila je značajno veća među oboljelima od hepatitisa E nego u općoj populaciji.
Hepatitis E – simptomi
Razdoblje inkubacije (vrijeme od početka infekcije do pojave simptoma) nakon izlaganja HEV-u kreće se 2 – 10 tjedana, s prosjekom 5 – 6 tjedana. Zaražene osobe izlučuju virus počevši od nekoliko dana prije do 3 – 4 tjedna od početka bolesti.
U područjima gdje se bolest pojavljuje sporadično, simptomatska infekcija je najčešća u mladih odraslih osoba u dobi 15 – 40 godina. Infekcija se javlja i kod djece, ali često ostaje nedijagnosticirana jer ona obično nemaju simptome ili imaju samo blagu bolest bez žutice.
Tipični znakovi i simptomi hepatitisa uključuju:
- početna faza blage vrućice, smanjenog apetita (anoreksija), mučnine i povraćanja koja traje nekoliko dana
- bol u trbuhu, svrbež, osip na koži ili bol u zglobovima
- žutica (žuta boja kože), tamna mokraća i blijeda stolica
- blago povećana, osjetljiva jetra (hepatomegalija).
Ovi se simptomi često ne razlikuju od onih koji se javljaju tijekom drugih bolesti jetre i obično traju 1 – 6 tjedana.
U rijetkim slučajevima akutni hepatitis E može biti težak i dovesti do fulminantnog hepatitisa (akutnog zatajenja jetre). Ovi pacijenti su u opasnosti od smrti. Trudnice s hepatitisom E, osobito one u drugom ili trećem tromjesečju, imaju povećan rizik od akutnog zatajenja jetre, gubitka fetusa i smrtnosti. Do 20 – 25 % trudnica može umrijeti ako dobije hepatitis E u trećem tromjesečju.
Zabilježeni su slučajevi kronične infekcije hepatitisom E kod imunosuprimiranih osoba, osobito kod primatelja presađenih organa na imunosupresivnim lijekovima, s HEV infekcijom genotipa 3 ili 4.
Hepatitis E – dijagnoza i liječenje
Slučajevi hepatitisa E klinički se ne razlikuju od drugih tipova akutnog virusnog hepatitisa. Međutim, na dijagnozu se često može ozbiljno posumnjati u odgovarajućim epidemiološkim okruženjima, npr. kada se pojavi nekoliko slučajeva na lokalitetima u poznatim područjima endemskim bolestima, u okruženjima s rizikom od kontaminacije vode kada je bolest teža u trudnica ili ako je hepatitis A bio isključen.
Definitivna dijagnoza infekcije hepatitisom E obično se temelji na otkrivanju specifičnih anti-HEV imunoglobulin M (IgM) antitijela na virus u krvi osobe; to je obično dovoljno u područjima gdje je bolest česta. Brzi testovi dostupni su za upotrebu na terenu.
Dodatni testovi uključuju lančanu reakciju polimeraze reverzne transkriptaze (RT-PCR) za otkrivanje RNA virusa hepatitisa E u krvi i stolici. Ova analiza zahtijeva specijalizirane laboratorije. Ovaj test je posebno potreban u područjima gdje je hepatitis E rijedak i u neuobičajenim slučajevima s kroničnom HEV infekcijom.
Ne postoji specifično liječenje koje može promijeniti tijek akutnog hepatitisa E. Kako je bolest obično samoograničavajuća, hospitalizacija općenito nije potrebna.
Hospitalizacija je potrebna za osobe s fulminantnim hepatitisom, a treba je razmotriti i za simptomatske trudnice.
Imunosuprimirane osobe s kroničnim hepatitisom E imaju koristi od specifičnog liječenja ribavirinom, antivirusnim lijekom. U nekim specifičnim situacijama uspješno se koristi i interferon.
Prevencija je najučinkovitiji pristup u borbi protiv infekcije. Na populacijskoj razini prijenos infekcije HEV-om i hepatitisom E može se smanjiti:
- održavanjem standarda kvalitete za javnu vodoopskrbu
- uspostavljanjem odgovarajućih sustava za odlaganje ljudskog izmeta.
Na individualnoj razini rizik od infekcije može se smanjiti:
- održavanjem higijenskih postupaka
- izbjegavanjem konzumacije vode i leda nepoznate čistoće.
Pročitajte i ove članke:
- Kako prepoznati hepatitis? Liječnik otkriva koji su simptomi “tihe bolesti” koja pogađa sve više ljudi
- Mogu proći desetljeća bez simptoma: Svaka odrasla osoba trebala bi se barem jednom u životu testirati na ovu bolest
- U Štamparu se možete bez najave testirati na hepatitis C.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Hepatitis E. (2023). WHO.
- Hepatitis E: symptoms, transmission, treatment and prevention. (2020). GOV.UK.