Upoznajte ugljikohidrate
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Ugljikohidrati su izvor energije za sva bića. Za nas ljude su oni i uzrok civilizacijskih bolesti, šećerne bolesti i pretilosti. Ako ih dobro upoznamo i ispravno konzumiramo, ne trebamo ih se bojati.
Ugljikohidrati su spojevi ugljika, kisika i vodika. Ovisno o složenosti molekula dijele se na:
- jednostavne i
- složene.
Nabrojat ćemo ih od jednostavnijih prema složenijima.
Monosaharidi – najjednostavniji ugljikohidrati
- Glukoza – najzastupljeniji ugljikohidrat u našem tijelu. Svi složeniji ugljikohidrati se u organizmu razgrađuju na glukozu prije nego uđu u krvotok.
- Fruktoza – ugljikohidrat koji se nalazi u voću, medu i ponekad u povrću. Ima najslađi okus od svih ugljikohidrata. Zbog svoje slatkoće, fruktoza je najčešće korišteni zaslađivač u industrijskoj preradi hrane.
- Galaktoza – ugljikohidrat koji se nalazi u sastavu laktoze (mliječnog šećera).
Disaharidi
Disaharidi su ugljikohidrati koji su izgrađeni od dva monosaharida. Disaharidi i monosaharidi se još nazivaju i šećeri tako da kada govorimo o šećerima mislimo na monosaharide i disaharide. Kada govorimo o ugljikohidratima mislimo na širu skupinu u koju spadaju još i oligosaharidi te polisaharidi.
- Saharoza (kuhinjski šećer) je najzastupljeniji šećer u ljudskoj prehrani (ne miješati s Glukozom koja je najzastupljenija u tijelu). Nalazimo ga u bijelim ili smeđim kristalima po policama svih trgovina. Saharoza se dobiva iz šećerne trstike. Sačinjena je od osnovnih elemenata glukoze i fruktoze.
Vlada mišljenje da je smeđi šećer zdraviji od bijelog, no nije uvijek tako. Proizvođači šećera, prepoznavši potražnju za nerafiniranim šećerom koji je smeđe boje, ponekad dodaju umjetnu smeđu boju u bijeli šećer da bi postao smeđi. Takav šećer nije nerafiniran nego još više rafiniran od običnog bijelog šećera.
- Laktoza (mliječni šećer) stvara se u mliječnoj žlijezdi kod sisavaca i igra važnu ulogu u prehrani dojenčadi. Laktoza se u organizmu razgrađuje na glukozu i galaktozu. Za razgradnju je potreban enzim Laktaza.
Taj enzim je u organizmu najprisutniji kod dojenčadi. Starenjem se proizvodnja enzima smanjuje jer se u tijelo više ne unosi mlijeko. To ne vrijedi za ljude, ljudi proizvode taj enzim cijeli život i zato je mlijeko toliko popularno u našoj prehrani. No, to s doživotnim enzimima ne vrijedi za sve etničke grupe i sve ljude. Mnoge osobe ne mogu razgraditi laktozu i imaju želučanih problema ako konzumiraju mlijeko. Takve osobe trebaju izbjegavati mlijeko.
Oligosaharidi i polisaharidi
Oligosaharidi su ugljikohidrati s tri do deset molekula. Ugljikohidrati s više od 10 molekula su polisaharidi. U nastavku ćemo zbog jednostavnosti izostaviti oligosaharide te govoriti samo o polisaharidima.
Polisaharidi:
- Škrob – najzastupljeniji polisaharid u prehrani. Škrob nalazimo u riži, pšenici, krumpiru, mahunarkama te leći. Ima ga i u nezrelim bananama i jabukama.
- Celuloza – polisaharid koji se nalazi u staničnim stijenkama.
- Pektin – polisaharid koji se nalazi u voću i stabljikama, a važan je za stvaranje gela (želatiniziranje).
- Glikogen – jedini polisaharid životinjskog podrijetla, nalazi se u jetri i mišićima životinja
Sada kada smo naučili što su to ugljikohidrati, vrijeme je da ih naučimo koristiti u prehrani kako bi nam davali puno energije, a da nas pritom ne debljaju i ne čine bolesnima. Također, upoznat ćemo vas sa zdravim izvorima ugljikohidrata u prehrani te savjetovati kada i kako ih unositi.
Pročitajte i nastavak ovog teksta: “Ugljikohidrati – kako ih pravilno konzumirati?“
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja