Nova pandemija na pomolu? Odnijela je pet života u Europi
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Epidemija bakterijske bolesti, poznate kao psitakoza ili “papagajska groznica“, odnijela je pet života u Europi, izvještava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). Ažuriranje WHO-a u ožujku navodi više od 100 slučajeva psitakoze u Austriji, Danskoj, Njemačkoj, Švedskoj i Nizozemskoj između 2023. i početka 2024., opisujući značajan porast kao “neuobičajen i neočekivan”.
Što je psitakoza?
Psitakoza, uzrokovana bakterijom Chlamydia psittaci, obično se širi na ljude putem kontakta s izlučevinama zaraženih ptica, a ne spolnim prijenosom, za razliku od uobičajenije poznate vrste klamidije.
Većina slučajeva povezana je s pojedincima koji rade s pticama kao kućnim ljubimcima ili ih posjeduju, kao i s peradarima, veterinarima i vrtlarima.
WHO je primijetio da su neki slučajevi bili povezani s kontaktom s ptičjim izmetom putem hranilica, dok su drugi bili povezani s lovljenjem patki.
Nova pandemija na pomolu?
Stephen Rich, profesor mikrobiologije na Sveučilištu Massachusetts, za Everyday Health naglašava da iako je psitakoza ozbiljna bolest, nije spremna postati sljedeći COVID-19.
Iako je broj slučajeva psitakoze u SAD-u obično minimalan, moguće je da se ne prijavljuje svaki slučaj. Primjerice, 2018. dogodila se značajna epidemija u dvije klaonice peradi, što je rezultiralo s 82 identificirana slučaja.
Nedavni slučajevi u Danskoj naglašavaju ozbiljnost bolesti, sa značajnim udjelom zaraženih osoba kojima je potrebna hospitalizacija, a neki su i smrtni.
Oprez vlasnicima ptica
Unatoč tome što se ne očekuje da psitakoza postane raširen problem u SAD-u, dr. Patrick McHugh iz Clevelandske klinike Akron General savjetuje oprez vlasnicima ptica kućnih ljubimaca. Upozorava na potencijalnu opasnost od sasušenog izmeta u kavezima za ptice koji može širiti bakterije.
Simptomi psitakoze kod ptica i ljudi mogu varirati, uključujući respiratorne probleme, groznicu i bolove u mišićima. Za konačnu dijagnozu potrebne su laboratorijske pretrage.
Preventivne mjere koje preporučuje WHO uključuju održavanje kaveza za ptice čistima, izbjegavanje prenapučenosti i prakticiranje dobre higijene, kao što je često pranje ruku nakon rukovanja pticama ili njihovim okruženjem.
Nošenje maski i rukavica u blizini ptica i njihovih ostataka također može smanjiti rizik od infekcije, osobito pri rukovanju izmetom.
Pročitajte i ove članke:
- Epidemije i pandemije kroz povijest: Njihovi učinci često traju stoljećima! Liječnik otkriva koje su bile najkobnije za čovječanstvo
- Strah od novih pandemija: Bolesti se sve češće prenose sa životinje na čovjeka! Znanstvenici otkrivaju što stoji iza toga
- Život s ranjivim skupinama: Pravila kojih se moramo držati kako bismo ih zaštitili.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Christensen, J. (2024). ‘Parrot fever’ outbreak in Europe has led to deaths of five people. CNN.
- Rauf, D. (2024). Parrot Fever Surge Leads to 5 Deaths in Europe. Everyday Health.
- Holm, G. (2018). Parrot Fever (Psittacosis). Healthline.