Sindrom blagdanskog srca: Može se dogoditi bilo kada, ali najčešće tijekom proslava na kraju godine! Evo o čemu je riječ

Sindrom blagdanskog srca

Kako je blagdansko vrijeme obilježeno okupljanjima, tradicijom i obilnom hranom, važno je odgovorno uživati u proslavama kako biste izbjegli stanje poznato kao sindrom blagdanskog srca.

Ovaj sindrom, karakteriziran fibrilacijom atrija (AFib) ili nepravilnim otkucajima srca, često je povezan s pretjeranom konzumacijom alkohola, osobito prekomjernim pijenjem.

Iako se može dogoditi u bilo kojem trenutku, najčešća je pojava tijekom proslava na kraju godine.

Sindrom blagdanskog srca – simptomi i liječenje

Sindrom blagdanskog srca predstavlja veći rizik za osobe s već postojećim srčanim oboljenjima, ali može zahvatiti bilo koga i s vremenom dovesti do težih komplikacija kao što su zatajenje srca i moždani udar.

Simptomi sindroma blagdanskog srca odražavaju simptome AFib-a i uključuju umor, nelagodu ili pritisak u prsima, vrtoglavicu, lupanje srca i otežano disanje. Prepoznavanje ovih znakova ključno je za ranu intervenciju.

Liječenje sindroma blagdanskog srca razlikuje se ovisno o cjelokupnom zdravstvenom stanju. Za osobe s ugroženim zdravljem liječnici mogu preporučiti kardioverziju, korištenje niskoenergetskih šokova za vraćanje normalnog srčanog ritma, uz savjetovanje o potpunom prestanku konzumiranja alkohola. Što se tiče onih koji su dobrog zdravlja, medicinski stručnjaci će se pozabaviti aritmijom i preporučiti suzdržavanje od alkohola.

Sindrom blagdanskog srca predstavlja veći rizik za osobe s već postojećim srčanim oboljenjima
FOTO: Shuttterstock

Prevencija sindroma blagdanskog srca

Prevencija sindroma blagdanskog srca podrazumijeva umjerenost u jelu i piću. Strategije uključuju konzumiranje lakših obroka prije svečanih događaja, odabir manjih porcija i ograničavanje unosa alkohola. Održavanje tjelesne aktivnosti uz redovitu tjelovježbu tijekom blagdana doprinosi zdravlju srca i smanjuje vjerojatnost dugoročnih problema.

Upravljanje stresom također je ključno jer blagdanska sezona može donijeti povećanu razinu stresa. Dopuštanje vremena za opuštanje i bavljenje ugodnim aktivnostima može pozitivno utjecati na zdravlje srca.

Dodatno, savjetuje se oprez kod uzimanja lijekova nakon konzumiranja alkohola. Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID), koji se obično koriste za ublažavanje mamurluka, mogu pogoršati stres na srce podizanjem krvnog tlaka, povećavajući rizik od problema povezanih sa srcem. Općenito, usvajanje ovih mjera opreza osigurava blagdansku sezonu zdravu za srce.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Benisek, A. (2023). Holiday Heart Syndrome: What to Know. WebMD.
  2. Forgos, N. R. (2023). Holiday Heart Syndrome Overview. Verywell Health.
  3. HOLIDAY HEART SYNDROME: KNOWING THE SIGNS COULD SAVE A LIFE. (2023). Baystate Health.

Ocijenite članak

1 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu