Tri čimbenika rizika koji čine moždani udar smrtonosnim

visoki krvni tlak povećava vjerojatnost teškog moždanog udara više od tri puta

Novo istraživanje ističe da većem riziku od teške invalidnosti ili smrti nakon moždanog udara značajno doprinose pušenje, visok krvni tlak i fibrilacija atrija – nepravilni ritam srca. Ovi čimbenici imaju veći utjecaj u odnosu na druge rizike poput dijabetesa, visokog kolesterola, konzumacije alkohola, nedostatka tjelesne aktivnosti, loše prehrane, stresa i prekomjernog nakupljanja masnoće na trbuhu.

Dr. Catriona Reddin sa Sveučilišta u Galwayu, glavna autorica istraživanja, za Everyday Health naglašava nužnost upravljanja krvnim tlakom, liječenja fibrilacije atrija i izbjegavanja pušenja kako bi se smanjio rizik od moždanog udara.

Čimbenici rizika i njihov utjecaj na teški moždani udar

Istraživanje je obuhvatilo gotovo 27.000 odraslih osoba prosječne dobi od 62 godine, od kojih je polovica pretrpjela moždani udar.

Među njima je približno 4.850 osoba imalo teške posljedice, uključujući nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti ili smrt.

Nalazi objavljeni u Neurologiji pokazuju da:

  • visoki krvni tlak povećava vjerojatnost teškog moždanog udara više od tri puta
  • fibrilacija atrija povećava ovaj rizik više od četiri puta
  • pušenje gotovo udvostručuje rizik od teškog moždanog udara.

Dr. Joshua Z. Willey sa Sveučilišta Columbia za Everyday Health objašnjava da hipertenzija značajno povećava rizik od hemoragijskih moždanih udara, koji su rjeđi, ali ozbiljniji od ishemijskih udara uzrokovanih krvnim ugrušcima ili masnim naslagama.

Hemoragijski udari nastaju zbog puknuća krvnih žila u mozgu i povezani su s većom smrtnosti.
lijek za snižavanje krvnog tlaka
FOTO: Shutterstock

Prevencija moždanog udara kroz zdrav način života

Iako se istraživanje fokusiralo samo na promjenjive čimbenike rizika, naglašava njihovu važnost u smanjenju ne samo rizika od moždanog udara, već i njegove ozbiljnosti. Dr. Trudy Gaillard sa Sveučilišta Florida International ističe ulogu upravljanja kroničnim zdravstvenim stanjima i bliskog surađivanja s liječnicima kako bi se kontrolirali čimbenici rizika.

Učinkovite strategije uključuju:

Upravljanjem ovim promjenjivim čimbenicima rizika pojedinci mogu značajno smanjiti svoje šanse za teške posljedice nakon moždanog udara. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Rapaport, L. (2024). 3 Risk Factors Do the Most to Make a Stroke DeadlyEveryday Health.
  2. Reddin, C. i sur. (2024). Association of Vascular Risk With Severe vs Non-Severe StrokeNeurology, 103(11): 210087.

Saznajte više o moždanom udaru u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu