Brže hodanje može značajno smanjiti rizik od ove kronične bolesti! Evo kakve su preporuke
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Nedavna studija objavljena u British Journal of Sports Medicine pokazala je da hodanje bržim tempom može značajno smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2. Istraživači su proveli opsežnu analizu dugoročnih studija objavljenih između 1999. i 2022., koje su obuhvaćale razdoblje praćenja 3 – 11 godina. Studija je uključila 508.121 odraslu osobu iz SAD-a, Japana i Velike Britanije.
Rezultati istraživanja
Ključni nalazi studije uključuju sljedeće:
- hodanje brzinom 2 – 3 milje (3,2 – 4,8 km) na sat povezano je s 15 % nižim rizikom od dijabetesa tipa 2 u usporedbi s hodanjem brzinom manjom od dvije milje (3,2 km) na sat, bez obzira na vrijeme provedeno u šetnji
- prilično brzo hodanje brzinom 3 – 4 milje (4,8 – 6,4 km) na sat povezano je s 24 % manjim rizikom od dijabetesa tipa 2
- brzo hodanje ili koračanje brzinom većom od četiri milje (6,4 km) na sat povezano je s 39 % smanjenim rizikom, što je ekvivalentno 2,24 manje slučajeva dijabetesa tipa 2 na 100 ljudi
- svako povećanje brzine od jednog kilometra povezano je sa smanjenjem rizika od dijabetesa tipa 2 za 9 %.
Unatoč nekim ograničenjima u studiji, kao što je potencijalna pristranost u nekoliko studija i vjerojatnost da sudionici bržim hodanjem već imaju bolje opće zdravlje, rezultati naglašavaju važnost brzine hodanja kao pokazatelja zdravlja.
Autori studije primijetili su da, iako je povećanje ukupnog vremena hodanja korisno, poticanje pojedinaca da hodaju bržim brzinama može dodatno povećati zdravstvene dobrobiti hodanja. Istraživanje naglašava ulogu tjelesne aktivnosti u poboljšanju zdravlja mišića, iskorištavanja glukoze i cjelokupnog zdravlja.
Pročitajte članak “Hodanje za zdravlje: Tijelo će vam biti zahvalno! Evo 10 razloga zašto je svakodnevno pješačenje dobra odluka i kako krenuti“.
Hodanje 30 minuta dnevno uz trening snage tri puta tjedno
Stručnjaci preporučuju uključivanje brzog hodanja u svakodnevnu rutinu, uz predloženih minimalno 30 minuta dnevno, uz trening snage tri puta tjedno. Intervalni trening, koji uključuje naizmjenično brzo i sporo hodanje, također se preporučuje za povećanje varijabilnosti otkucaja srca i povećanje inzulinske rezistencije.
Posebna razmatranja mogu biti potrebna za pojedince s komplikacijama kao što su periferna neuropatija ili proliferativna retinopatija. Ključno je kontrolirati razinu glukoze u krvi tijekom vježbanja, a mogu biti potrebne prilagodbe lijekova na temelju pojedinačnih okolnosti.
Pročitajte i ove članke:
- Brzo hodanje i kalorije: Da, moguće je smršaviti hodanjem! Evo kako sami možete izračunati svoju kalorijsku potrošnju i o čemu ovisi
- Revolucionalno otkriće u prevenciji dijabetesa: Za zdravu razinu glukoze u krvi važno je u koje doba dana vježbate
- Zabranjena hrana za dijabetičare: Nutricionistica otkriva koje namirnice mogu naglo i brzo povećati razinu šećera u krvi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Bailey, E. (2023). Walking more quickly can significantly lower type 2 diabetes risk, study reports. Medical News Today.
- Jayedi, A. i sur. (2023). Walking speed and the risk of type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. British Journal of Sports Medicine, 107336.