Stručno odobrava
,
Ablacija retine – uzroci, simptomi i prognoza
- 6 komentara
- 6 min čitanja
Ablacija retine spada u bolesti mrežnice oka gdje dolazi do odljuštenja mrežnice od vezivnog tkiva oka pa se odljepljuje od normalnog položaja. To se najčešće događa nakon puknuća retine.
Stanje je ozbiljno i ako se ne liječi pravovremeno, može dovesti do slabljenja ili potpunog gubitka vida.
Ablacija retine se liječi operativnim putem u roku od 24 sata od oštećenja.
U nastavku članka pročitajte koji su simptomi rupture retine te kakva je prognoza nakon operacije.
Ablacija retine – uzroci
Mrežnica ili retina je unutarnja ovojnica oka koja sadrži fotoosjetljive stanice. Te stanice su štapići i čunjići koji osjećaju razne svjetlosne podražaje i pretvaraju ih u živčane. Živčani podražaji se prenose do mozga putem vidnog živca, a zatim se u mozgu stvara slika.
Do ablacije dolazi nakon rupture retine, odnosno mrežnice. Nakon stvaranja rupe u mrežnici, počinje se propuštati očna vodica. Ona zauzima prostor između sloja epitela ispod mrežnice te same mrežnice pa se mrežnica “uzdiže”.
Uzroci odljuštenja mrežnice mogu biti:
- ozljeda oka koja dovodi do rupture,
- tumor mrežnice,
- jače pomicanje staklovine koje može utjecati na mrežnicu,
- kratkovidnost – kod kratkovidnih osoba je mrežnica mnogo tanja pa češće dolazi do poremećaja u njenoj funkciji,
- posljedica operacije katarakta tj. sive mrene,
- proliferativna dijabetična retinopatija,
- bolest srpastih stanica,
- upala šarenice ili žilnice oka,
- starenje – starenjem dolazi do stanjivanja mrežnice pa su ljudi stariji od 50 u rizičnoj skupini.
Ruptura mrežnice bez ablacije
Nekad može doći do rupture u mrežnici bez pojave odljuštenja. Puknuće mrežnice se može dogoditi zbog istih uzroka kao i odljuštenje mrežnice jer sama pojava rupa u mrežnici dovodi do njene ablacije.
Ruptura retine – simptomi
Simptomi puknuća u retini oka su pojava:
- bljeskanja u oku,
- sjene ili zamućenja vida,
- mnogobrojnih “lebdećih” objekata ispred oka, poput točkica ili zvjezdica.
Ablacija mrežnice – simptomi
Odljuštenje mrežnice nije bolno stanje, ali može uzrokovati mnoge simptome koji se lako primijete. Važno je da se takvi simptomi ozbiljno shvate jer bi neliječena ablacija retine mogla dovesti do potpunog gubitka vida.
Oštećena mrežnica oka neće moći izvršavati svoje uobičajene funkcije, a to su prepoznavanje svjetlosnih podražaja i stvaranje živčanih. Stoga se pojavljuju simptomi poput:
- nagle pojave malih točkica ili “mušica” pred okom,
- pojava paučine pred očima,
- primjećivanje sjene pri vrhu oka ili sa strane,
- zamućenja vida,
- bljeskanja svjetlosti,
- postupnog smanjenja vida, kao da se spušta zavjesa.
U kasnijoj fazi rupture retine dolazi do:
- slabljenja perifernog vida,
- smanjenja oštrine vida.
Čim primijetite ove simptome, a neki od uzroka ablacije retine vrijede i za vas, obavezno se javite liječniku.
Ablacija retine – dijagnoza
Nakon što se javite liječniku oftalmologu, on će izvršiti pregled oka:
- oftalmoskopom – to je instrument s jakim svjetlom i lećom pomoću kojeg se pregledavaju mrežnica i pozadina oka, a najčešće se vrši pregled oba oka, bez obzira koje je bolesno;
- ultrazvukom – ako je došlo do krvarenja u oku, to može otežati pregled pa liječnik može upotrijebiti i ultrazvuk kako bi ustanovio promjene u mrežnici.
Ablacija retine – liječenje
Ablacija retine se liječi operativnim putem. Postoji više vrsta operacijskih zahvata, a obično su to dosta komplicirane procedure koje iziskuju veliku preciznost i stručnost.
Za operaciju nisu potrebne posebne pripreme, ali možete se držati nekoliko savjeta:
- sa sobom povedite nekoga tko će vas pratiti ili odvesti kući,
- odjenite košulju ili džemper na kopčanje kako ne biste ozlijedili oko povlačenjem odjeće preko glave,
- nemojte se šminkati prije operacije,
- operite kosu prije operacije jer neko vrijeme nakon operacije nećete moći.
Ruptura retine – laser
Nekad može doći do rupture mrežnice bez njenog odljuštenja. To stanje se naziva ruptura retine i potrebno ga je zaliječiti kako ne bi došlo do daljnjih komplikacija.
Ruptura retine se liječi operativno:
- laserska operacija ili fotokoagulacija – laserska zraka se usmjerava kroz zjenicu i uzrokuje ožiljke u mrežnici koji svojim zacjeljivanjem potiču povezivanje mrežnice za vezivno tkivo oka, a sam postupak ne traje duže od 20 minuta;
- krioterapija – radi se pod lokalnom anestezijom, tako da se umjesto oštećenja umeće smrznuta sonda koja stvara ožiljke koji zacjeljuju i popravljaju mrežnicu.
Ablacija retine – operacija
Operacija koja se provodi kod odljuštenja mrežnice se naziva vitrektomija. To je operacija koja se odvija pod lokalnom anestezijom i može potrajati više sati, ovisno o kompliciranosti pojedinog slučaja. Pacijent na početku operacije dobiva kapi za proširenje zjenice te nakon toga prima lokalni anestetik.
U prosjeku operacija traje oko sat vremena i radi se pod lokalnom anestezijom. S obzirom na to da se operacija odvija pod lokalnom anestezijom, ona ne boli, a pacijent ništa ne osjeća. Pacijent nakon zahvata smije ići kući, ali se nekoliko dana mora pridržavati uputa za oporavak.
U postupku vitrektomije, kirurg odstranjuje bolesnu staklovinu oka tako da napravi 4 rupice na bjeloočnici. Uz staklovinu se uklanja i bilo koje tkivo koje smeta mrežnici da se vrati u prirodni položaj. Staklovinu kasnije nadomješta normalna očna vodica koju oko samo proizvodi i oko normalno funkcionira. Nakon odstranjenja bolesne staklovine, rupice u mrežnici se zalijepe fotokoagulacijom laserom.
Na kraju zahvata je potrebno staviti dodatni zaštitni agens u oko koji će spriječiti ponovno odljuštenje mrežnice. To su najčešće plin ili silikonsko ulje. Plin će sam izaći iz oka u roku od 6 tjedana, a vađenje silikonskog ulja iz oka se provodi nekoliko mjeseci nakon operacije. Ipak, silikonsko ulje je bolje kod teških i kompliciranih ozljeda oka. Ponekad, posebno kod teških ablacija, potrebno je operirati više puta da se postigne uspjeh.
Vitrektomija je najraširenija operacija za liječenje ablacije retine, ali postoje još neke:
- pričvršćivanje za rožnicu – za bjeloočnicu oka se šivanjem pričvršćuje silikonski materijal koji olakšava pritisak uzrokovan ablacijom retine, a ako se radi o višestrukom oštećenju, taj se materijal može pričvrstiti preko cijelog oka;
- krioterapija – postupak u kojem se smrzavanjem uzrokuju ožiljci u oku čijim zacjeljivanjem zacjeljuju i oštećenja u mrežnici;
- pneumatska retinopeksija – ako do oštećenja dođe u gornjem dijelu oka;
- zračenje – ako se radi o tumoru.
Ablacija retine – oporavak nakon operacije
Nakon operacije lakše rupture u oku nije potrebno duže oporavljanje. Trebali biste izbjegavati aktivnosti koje bi mogle dovesti do ozljede oka nekoliko tjedana i kapati kapi u oči.
Nakon obavljene vitrektomije ćete dobiti povez preko oka kojeg treba držati jednu noć. U oko ćete trebati ukapavati antibiotske kapi i mast nekoliko tjedana. Nakon operacije možete odmah ići kući. Prvih deset dana ležite na boku ili sjedite s glavom prema dolje.
Možete očekivati da će oko biti crveno i natečeno prvih mjesec dana nakon operacije, ali to je vrlo individualno od pacijenta do pacijenta. Ponajprije ovisi o kompliciranosti stanja prije operacije. Nakon otprilike dva tjedna se možete vratiti svojoj uobičajenoj svakodnevici.
Najvažniji faktor za uspješan oporavak od operacije su redoviti pregledi kod oftalmologa. Oni se zakazuju:
- dan poslije operacije,
- tjedan dana nakon operacije,
- 2 – 3 tjedna nakon operacije.
Redoviti pregledi će spriječiti nastanak komplikacija poput:
- disperzije silikonskog ulja – tada se silikonsko ulje operativno uklanja iz oka,
- ponovnog odizanja mrežnice oka – vitrektomija se mora ponoviti,
- nastanka sive mrene – liječi se operacijom,
- povišenog očnog tlaka – može se regulirati lijekovima.
Ablacija retine – prognoza
Vitrektomija je uspješna u oko 85% slučajeva, ali može proći i više mjeseci dok se vid potpuno ne vrati u normalu. U nekim slučajevima se mogu pojaviti nove rupture ili ponovljena ablacija mrežnice. Kod nekih pacijenata se vid nikad skroz ne vrati u normalu, ali se uvijek vrati većina.
U nekim slučajevima, kao što je velika kratkovidnost ili miopija, preventivni zahvati se izvode na oba oka. Čak i nakon toga, 5 – 14% pacijenata razviju ablaciju retine i na drugom oku.