Svakodnevno smo im izloženi, a mogu povećati rizik od visokog krvnog tlaka! Akademik otkriva zašto se to događa i što možemo učiniti
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Hipertenzija je bolest krvožilnog sustava koja se javlja uz razne simptome, ali ponekad se može pojaviti i bez ikakvih simptoma. Uzroci visokog krvnog tlaka mogu biti razni, od nezdravog načina života do raznih bolesti. Međutim, mnogima je nepoznata činjenica da onečišćenje zraka i buka mogu također biti faktor uzroka povišenog krvnog tlaka.
Akademik Bojan Jelaković, redoviti profesor interne medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pročelnik Zavoda za nefrologiju, dijalizu i arterijsku hipertenziju u Klinici za unutarnje bolesti KBC-a Zagreb, predsjednik Hrvatskog društva za arterijsku hipertenziju Hrvatskog liječničkog zbora te predsjednik Hrvatske lige za hipertenziju i glavni pokretač svih akcija na tu temu, za naš portal otkriva kako su onečišćenje zraka i buka povezani s hipertenzijom i kako to spriječiti.
Onečišćenje zraka kao četvrti uzrok smrti u svijetu
Jelaković tvrdi da se onečišćenje zraka nalazi na vrlo visokom četvrtom mjestu kao uzrok smrti u svijetu, što je posljedica industrijalizacije, koja, ne samo što ispušta veliku količinu štetnih čestica i plinova koji djeluju štetno, nego pridonosi globalnom zatopljenju:
Hrvatska liga za hipertenziju želi dodatno skrenuti pažnju na te neprepoznate čimbenike rizika te je prošle godine organizirala stručni simpozij o klimatskim promjenama, a ove godine o onečišćenju zraka i buci. Osim industrije, a naročito u Hrvatskoj, važan onečišćivač zraka je promet. Glavni rizični čimbenik su sitne lebdeće čestice promjera nekoliko 10-aka puta manjih od ljudske dlake, tzv. PM 2.5. Osim njih, postoje brojne druge te razni plinovi, ali i prizeman ozon koji se razlikuje od ozona u stratosferi.
Pročitajte članak “Crveno nebo: Prizor koji oduševljava zapravo je opasan za zdravlje! Za sve je kriv PM2.5, evo o čemu je riječ“.
Kako otkriti da je baš zagađenje zraka uzrok hipertenzije kod pacijenta?
Jelaković smatra da postoji niz znanstvenih dokaza o tome kako onečišćenje dovodi do oštećenja krvnih žila od samog začetka procesa, koji onda dovode do hipertenzije, tzv. endotelne disfunkcije, ali i povećavajući aktivnosti simpatikusa:
Bolesnici, a i liječnici još nedovoljno često povezuju onečišćenje zraka s porastom tlaka i hipertenzijom, jer svijest o tome nije dovoljno velika, ali i zbog činjenice što postoje brojni drugi čimbenici rizika za nastanak hipertenzije koji su primarno povezani s nezdravim načinom života. No, nikako se ovaj faktor rizika ne bi trebao zanemariti, pogotovo kod nekih profesija u kojima su bolesnici izloženi lošem zraku, ali i kod onih osoba koje žive u blizini velikih prometnica, križanja, aerodroma.
Bojan Jelaković tvrdi da od povišenog krvnog tlaka izazvanog zagađenjem okoliša pate svi oni koji su izloženi onečišćenom zraku, a iako postoje genske razlike, kod pušača cigareta to je svakako naglašenije.
Utjecaj klimatskih promjena na naše zdravlje
Jelaković smatra da je naš cijeli organizam izložen klimatskim promjenama baš kao i onečišćenju:
Navest ću samo neke primjere – sve te promjene utječu i na pretilost, poremećaje lipida, šećernu bolest, razne plućne bolesti, pa i bolesti probavnog trakta.
Na pitanje o tome što možemo poduzeti da zaštitimo svoje zdravlje od utjecaja klimatskih promjena, Jelaković je odgovorio:
Misli globalno, djeluj lokalno. Svi zajedno trebamo podići glas s nadom da će se odgovorni na globalnoj razini što prije urazumiti. Ne treba se predavati, ali svi smo svjesni da je nada vrlo mala. Dok se to ne promijeni, svi se trebamo maksimalno prilagoditi novoj situaciji, a pogotovo oni koji imaju velik kardiovaskularni ili neki drugi rizik i krhkog su zdravlja. To su u biti jednostavne upute kojih se ipak treba pridržavati. Od izbjegavanja izlaganja izlazaka u vrijeme velikih vrućina, paziti na dostatan unos tekućine i minerala, jesti hranu bogatu voćem i povrćem, vježbati u vrijeme kada su biometeorološki uvjeti povoljni. Nekada treba modificirati terapiju, ali to nikada, ali baš nikada bolesnici ne smiju raditi sami, nego isključivo u konzultaciji s liječnicima, medicinskim sestrama i ljekarnicima.
Utjecaj buke na krvni tlak
Rezultati ekološko-epidemioloških istraživanja bili su prvi pokazatelj toga kako je učestalost hipertenzije veća uz područja gdje je buka visoka.
Jelaković je rekao:
To je tako velik problem da je Svjetska zdravstvena organizacija izdala posebne smjernice kako se ponašati ovisno o izloženosti buci. Opaženo je da povećana izloženost samo prometnoj buci značajno povećava rizik novonastale hipertenzije i taj je rizik veći što je dulja izloženost ili što su decibeli veći. Važno je napomenuti kako se rizik dodatno povećava uz prisutno onečišćenje.
Ljudima krvni tlak stradava od buke tamo gdje je buka najveća. To su, kako tvrdi akademik Jelaković, pojedina radna mjesta, ali Zakonom o zaštiti na radu to je regulirano i tamo bi rizik trebao biti smanjen, ako radnici zaista koriste zaštitu.
Jelaković je naglasio:
To je puno veći problem, jer je izložen puno veći broj ljudi koji nisu nikako zaštićeni jer nisu niti svjesni rizika. Zaštita bi ovdje trebala biti osigurana od strane društva postavljanjem zvukobrana, što nije zaživjelo svugdje gdje bi trebalo. To bi morao postati imperativ društva jednako kao i znatno ograničavanje brzine vožnje u naseljima.
Prema Jelakoviću, što je dulja izloženost buci, rizik je veći. Međutim, kod osoba koje imaju povećan kardiovaskularni rizik već i kratka izloženost prometnoj buci i onečišćenje mogu jako povećati rizik za akutni infarkt miokarda:
Ponavljam kako je buka pogubna sama po sebi, ali znatno više kada je udružena s onečišćenjem zraka što je čest slučaj.
Utjecaj buke na cjelokupno zdravlje i zaštita od buke
Buka nepovoljno utječe na sve organske sustave, pa i na one na koje nikada ne bismo pomislili. Jelaković tvrdi da je začetak poremećaja vezanih uz buku snažan stres, povećana aktivnost simpatikusa, oštećenje endotela i poznati začaran krug. Naveo je samo jedan primjer koji će možda mnoge potaknuti da se zamisle:
Povećana izloženost buci dovodi do pada kognitivne funkcije i povećanog rizika nastanka demencije.
Jelaković poručuje da na radnim mjestima gdje je buka prisutna obavezno treba koristiti zaštitna sredstva, te je potrebno izbjegavati i što je kraće moguće boraviti u prostorima gdje je buka povećana, kao što su prometnice, naročito u vrijeme velikih gužvi.
Jelaković na kraju dodaje:
Od lokalnih i državnih uprava treba tražiti da u svim naseljenim mjestima postave zvukobrane i da ograniče brzinu vožnje motornim vozilima ispod 45 km/h, a sve prekršitelje treba adekvatno kazniti. No, i zvukobrani i ove druge mjere samo dijelom smanjuju rizik.
Hipertenzija – “tihi ubojica”
Hrvatska liga za hipertenziju poziva vas na javnozdravstvenu akciju “Lov na tihog ubojicu” koja će se održati 17. svibnja na Cvjetnom trgu u Zagrebu s početkom u devet sati, a trajat će do 13 sati.
Ova javnozdravstvena akcija ima za cilj podizanje svijesti, informiranje i educiranje opće populacije o prevenciji, ranom otkrivanju i liječenju hipertenzije te se odvija kroz cijeli svibanj.
U sklopu ove akcije održat će se mjerenje tlaka u Zagrebu i drugim gradovima Hrvatske. Tlak će se također mjeriti u državnim institucijama, a bit će razgovora o hipertenziji i u Saboru.
Pročitajte i ove članke:
- Rezultati 35.000 studija: Zagađenje zraka ne uzrokuje samo preuranjenu smrt, već šteti u svim fazama života! Evo kako
- Šokantni podaci: Ovaj ozbiljan globalni problem uzrok je 1.200 smrti maloljetnika u Europi godišnje
- Šokantni podaci o zraku koji udišemo: Ograničenje izloženosti ovoj čestici premašeno je više od 70 % dana.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja