Bamija: “Biljka iz Božjeg vrta” čija ljekovitost nema granica, a od koje se spremaju čaj, tinktura i razna jela

Bamija

Bamija ili okra (lat. Abelmoschus esculentus L.) je tropska cvjetnica iz porodice sljezova. Poznata je po svojim zelenim plodovima pomalo nalik mahunama i ljekovitoj sluzi koja se otpušta kuhanjem. Plodovi su dugi i suženi, zbog čega se u narodu ova biljka naziva i “damini prsti”. Poznata je i kao biljka koja pripada skupini afrodizijaka.

Iako je biološki klasificirana kao voće, biljka bamija, odnosno njezini plodovi u kuhanju se koriste kao povrće, a imaju okus nalik grašku. No, njezina primjena je daleko veća od one kulinarske.

Iako je dugo bila zaboravljena, blagodati bamije za ljudsko zdravlje i ljepotu su brojne, zbog čega je i dobila ime “biljka iz Božjeg vrta”. Svoje mjesto je tako pronašla u raznim prirodnim pripravcima – u obliku čaja, zdrave zamjene za kavu, tinkture, pa i u proizvodima za njegu i ljepotu kože.

Bamija - ljekovitost
FOTO: Shutterstock

Bamija – ljekovitost

Ljekovitost bamije i iscjeljujuća snaga skrivene su u njezinim vlaknima i sluzavoj teksturi. Ovo voće je jedinstveno jer osigurava proteine, hranjive tvari koje nedostaju mnogim drugim vrstama voća i povrća. Sadrži protein zvan lektin, a čija se uloga proučava u prevenciji i liječenju raka. Također, bogata je mineralima kalcijem, kalijem, željezom, magnezijem i fosforom.

Glavni antioksidansi u bamiji su polifenoli, uključujući flavonoide i izokvercetin, kao i vitamine A i C koji mogu smanjiti rizik od ozbiljnih bolesti, spriječiti upale i pridonijeti općem zdravlju. Polifenoli u bamiji mogu pridonijeti zdravlju srca i mozga, a zbog antioksidativnih svojstava smatra se “biljkom protiv umora” jer liječi kroničnu iscrpljenost.

Utvrđeno je da su vlakna bamije umirujuća za crijevni trakt i korisna za gastritis. Gusta želatinasta sluz se vezuje za kolesterol tijekom probave i putem stolice se eliminira iz tijela. Pokazalo se da sluz bamije također blokira prianjanje i kolonizaciju bakterije Helicobacter pylori na sluznicu želuca i na taj način sprječava ponovnu pojavu infekcije.

Bamija kao lijek umiruje probavne smetnje i liječi bolesti probavnog sustava. Poboljšava detoksikaciju organizma i regulira ravnotežu šećera u krvi i kolesterol. Osim toga, pomaže razvoj zdrave crijevne flore, rad jetre te vraća snagu organizmu.

Bamija - recepti
FOTO: Shutterstock

Bamija – recepti koji dolaze od raznih naroda

Bamija je glavna namirnica bliskoistočne, sjevernoafričke i karipske kuhinje, a također je popularna na jugu SAD-a. Plodovi ove svestrane biljke mogu se pripremiti na različite načine. Najbolje ju je pripremati u juhama, salatama, varivima, pirjanu ili pečenu. 

Tijekom kuhanja otpušta sluzavu tekućinu koja se koristi kao zgušnjivač u američkom kultnom jelu gumbo, Bosanskoj čorbi (Begova čorba) te drugim kreolskim i cajunskim jelima. Tradicionalno se poslužuje pržena u tijestu, ukiseljena ili pirjana.

Pročitajte članak “Damini prsti: 5 razloga zašto bi se bosanski afrodizijak trebao jednom tjedno naći u tanjuru“.

Čaj od bamije
FOTO: Shutterstock

Čaj od bamije

Čaj se priprema od 12 visokokvalitetnih sorti plodova bamije. Sušena bamija u obliku čaja koristi se kod probavnih i želučanih tegoba. Liječi gastritis, žgaravicu, nadutost i refluks. Na potpuno prirodan način ublažava infekciju bakterijom Helicobacter pylori, Chronovu bolest i ostale neugodne i bolne želučane i probavne smetnje.

Čaj od bamije se uspješno koristi i za regulaciju razine šećera i kolesterola u krvi te za liječenje bolesti srca i masne jetre. U kozmetičkoj primjeni bamija je pak neprocjenjiva kao jedina biljka koja sadrži prirodni botoks.

Za pripremu čaja od bamije koristi se samo hladna voda koja će zadržati sva njezina ljekovita svojstva. Stavite jednu čajnu žličicu suhe bamije u dva decilitra hladne vode, poklopite i ostavite da odstoji preko noći (najmanje 12 sati). Ako se pitate kako piti čaj od bamije, najbolje ga je popiti ujutro natašte, neprocijeđenog i nezaslađenog.

Kod osoba s lakšim želučanim oboljenjima učinak se može osjetiti već nakon prve popijene doze. Kod težih tegoba koje uključuju kronična oboljenja, probavne i želučane smetnje čaj je potrebno piti najmanje tri mjeseca kako bi se osjetilo njegovo potpuno djelovanje.

Kad je u pitanju čaj od bamije, nuspojave nisu zabilježene, pa je siguran za djecu, dojilje i trudnice.

Tinktura od bamije - recept
FOTO: Shutterstock

Tinktura od bamije – recept

U svrhu zdravlja i ljepote koristi se još i tinktura od bamije. Često se koristi upravo u kombinaciji s čajem zbog njezina još jačeg djelovanja.

Priprema
  1. Nasjeckajte plod bamije na komadiće.
  2. Izmjerite količinu bamije i alkohola. Ako su plodovi svježi, ulijte duplo više, a ako su suhi, pet puta više alkohola.
  3. Dodajte bamiju u čistu staklenku i ulijte potrebnu količinu alkohola.
  4. Zatvorite staklenku hermetičkim poklopcem i dobro promućkajte. Bamija mora biti potpuno potopljena.
  5. Odložite na tamno i hladno mjesto dva tjedna. Jednom dnevno promućkajte.
  6. Nakon dva tjedna sadržaj procijedite kroz gazu.
  7. Sipajte tinkturu u tamne, staklene bočice s pipetom.

U preliminarnom istraživanju utvrđeno je da pripravak ekstrakta bamije s visokim sadržajem flavonoida štiti stanice ljudske kože od oštećenja ultraljubičastim (UV) zračenjem.

Pročitajte članak “Izrada tinktura: Ljekovito bilje u obliku prirodne tinkture za zdravlje“.

Svježa bamija – gdje kupiti?

U našim područjima još uvijek se rijetko uzgaja, a većinom se može nabaviti kod privatnih uzgajivača ili na tržnici gdje se prodaju domaći proizvodi. Sezona bamije je od sredine lipnja, kad daje prve plodove, pa do sredine jeseni. Svježu bamiju držite u hladnjaku i iskoristite u roku od tri dana jer vrlo brzo gubi svoja ljekovita svojstva.

Svježa bamija - gdje kupiti
FOTO: Shutterstock

Sušena bamija – gdje kupiti?

Nanizani na konac, suhi plodovi bamije se mogu kupiti na tržnici, ali je rijetko ima kod nas. U obliku čaja može se kupiti preko interneta, u trgovinama zdrave hrane te kod privatnih proizvođača.

Sušena bamija – cijena

Cijena bamije se kreće između 19,91 i 22,56 eura za 50 g čaja.

Pročitajte i članak “Samo 36 kalorija: Napravite ljekovitu vodu s dodatkom biljke iz božjeg vrta“.

Članak objavljen:
  1. Bamija Kao Lijek. (2021). Hipokrat.
  2. Rizzo, N. (2019). 7 Nutrition and Health Benefits of Okra. Healthline.
  3. Okra: The Secret is in the “Slime”. (2018). Wholistic Matters.
  4. Martina, L. Čaj od bamije. Vrtlarica.hr.

Ocijenite članak

3.60 / 5   5

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu