Bakin kolač sa šljivama za prste polizati!

izvrnuti bakin kolac od sljiva

Sve od svibnja pa do listopada dostupni su nam svježi plodovi šljiva, ovisno o podneblju i sorti. Šljive pripadaju rodu Prunus te su u srodstvu s breskvama, nektarinama i bademima, a klasificiraju se u šest općih kategorija – američke, japanske, domson, ukrasne, divlje i europske šljive.

Ono što je zajedničko svima jest da su izrazito zdrave jer obiluju antioksidansima, sadrže flavonoide, fenole, vitamin C i K, bakar, kalij, beta karoten i još mnogo toga zbog čega ih je zdravo konzumirati.

Najviše blagodati za naše zdravlje dobit ćemo konzumacijom svježih šljiva, bez ikakve termičke obrade, a vjerujem kako ste dosad već upoznati i s prednostima konzumacije suhih šljiva kod problema s konstipacijom i održavanja pokretljivosti crijeva.

I kod šljiva, kao i kod mnogih drugih vrsta voća i povrća, sadržaj hranjivih tvari sadržan je u velikom postotku u samoj kori.
kolac-od-sljiva
FOTO: Mare

U ovom sam receptu odlučila kombinirati još neke sastojke koji me na neki način asociraju na starinske recepte, na domaću i zdravu seosku kuhinju koju od milja nazivamo bakinom.

Biskvit tako obiluje namirnicama poput oraha, zobenog brašna i zobenog mlijeka, batata, maslinovog ulja, ali poslužila sam se i nekim zdravijim alternativama šećera kakvima se moja baka nije služila, a nije ih ni poznavala.

Slobodni ste koristiti i rafinirani šećer, ako vam je tako draže.

Izvrnuti kolač od šljiva
FOTO: Mare

Sastojci za okrugli kalup veličine 20 cm:

Priprema

  1. Na samom početku pripremite pire od batata te, ako koristite cijele orahe i zobene pahuljice, sameljite ih u blenderu. Možete ih samljeti zajedno, dapače.
  2. Šljive operite i očistite od koštica te ih narežite na četvrtine u obliku kriški.
  3. Pomiješajte suhe sastojke – pšenično brašno, mljevene orahe, zobeno brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i sol.
  4. U posebnoj posudici promiješajte i mokre sastojke – pire od batata, maslinovo ulje, zobeno mlijeko i sok od limuna.
  5. Pećnica neka bude ugrijana na 180 °C, a kalup obložen papirom za pečenje.
  6. Na dno kalupa složite kriške šljiva na način da popunite cijelu površinu. Po želji možete pokapati javorovog sirupa, ako volite i želite slađi kolač.
  7. Tek kad ste posložili šljive, pomiješajte suhe i mokre sastojke u jednoj posudi. Sada je pravo vrijeme za to jer će kiselina iz mokrih sastojaka odmah početi djelovati na sodu bikarbonu i prašak za pečenje, a ne želite da se ta reakcija odvije puno prije nego je kolač spreman za pećnicu.
  8. Kad ste dobro promiješali sve sastojke za biskvit, ulijte u kalup na šljive i stavite u pećnicu na 30 – 40 minuta. Provjerite je li biskvit pečen ubadanjem štapića.

U slast!

Ako vam se svidio ovaj recept, pogledajte i ostale moje recepte.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.67 / 5   6

Foto: Mare

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu