Četiri razloga zašto biste trebali imati kućnog ljubimca

briga o ljubimcima ne pomaže samo njima, već i njihovim vlasnicima

Prije otprilike godinu dana, usred globalnih izazova i osobnih stresova, David B. Feldman, znanstvenik i autor na portalu Psychology Today, odlučio je udomiti mačku.

Njegov novi suputnik, “sivi tigar s bijelim trbuhom”, pokazao se istovremeno neodoljivim i nestašnim – razigrano mače u tijelu odrasle mačke. Bilo da se sklupča u Feldmanovom krilu ili ga veselo promatra izdaleka, ova mačka brzo je postala šarmantan i neizostavan dio njegovog života.

Nedavno mu je prijatelj, kojeg dugo nije vidio, primijetio kako djeluje smirenije i sretnije. Feldmana je ta opaska iznenadila jer se inače opisuje kao prirodno anksioznog i često opterećenog životnim obavezama.

Promišljajući o komentaru, shvatio je da je istina – njegova nova mačja pratiteljica doista je unijela više sreće u njegov život.

Feldman priznaje da udomljavanje kućnog ljubimca nije čarobno rješenje za sve probleme. Ljubimci neće ukloniti globalne izazove i riješiti osobne poteškoće, a nisu svi ljubitelji životinja, što je sasvim u redu. Međutim, za one koji vole i brinu o ljubimcima dobrobiti su neporecive.

Četiri načina na koja ljubimci poboljšavaju mentalno zdravlje

Kako Feldman ističe, briga o ljubimcima ne pomaže samo njima, već i njihovim vlasnicima. Štoviše, ovo nisu samo osobna iskustva – znanstvena istraživanja potvrđuju ove tvrdnje.

1. Oslobađanje od stresa uz krzno

Maženje s ljubimcem može biti moćan način za smanjenje stresa. Istraživanje Sveučilišta Washington State je pokazalo da već 10 minuta provedenih s ljubimcem značajno smanjuje razinu stresa.

U studiji na 249 studenata oni koji su se družili s mačkama i psima imali su vidljivo niže razine kortizola, hormona povezanog sa stresom, u usporedbi s onima koji su samo promatrali ljubimce ili gledali njihove fotografije.

Ovo je samo jedno od mnogih istraživanja koja pokazuju kako druženje s ljubimcima pomaže u ublažavanju stresa. Stoga, kad se sljedeći put pojavi stres, kvalitetno vrijeme s kućnim ljubimcem moglo bi biti jedno od najučinkovitijih rješenja.

2. Društvene veze

Ljubimci, posebno psi, mogu olakšati društvene interakcije. Istraživanje sa Sveučilišta Zapadne Australije provedeno u četiri grada – Perthu, San Diegu, Portlandu i Nashvilleu – otkrilo je da su vlasnici ljubimaca imali 60 % veću vjerojatnost da će upoznati i uspostaviti kontakte sa susjedima u usporedbi s osobama bez ljubimaca.

Mnogi od tih susreta čak su prerasli u prijateljstva. Dok su vlasnici pasa najviše profitirali u tri od četiri grada, ovo istraživanje naglašava kako ljubimci mogu djelovati kao društveni posrednici koji potiču povezivanje među ljudima.

Šetnja s ljubimcem podržava fizičko i mentalno zdravlje
FOTO: Shutterstock

3. Partneri za vježbanje uz dodatnu motivaciju

Šetnja s ljubimcem ne samo da potiče socijalne interakcije, već i podržava fizičko i mentalno zdravlje. Prema Američkom udruženju za srce, biti vlasnik ljubimca – posebno pasa – potiče tjelesnu aktivnost koja može pridonijeti zdravlju srca i podizanju raspoloženja otpuštanjem endorfina.

Brojne studije također pokazuju da vježbanje ublažava simptome depresije. Kada je motivacija niska, uporan ljubimac koji traži šetnju može biti upravo ono što je potrebno da se pokrenete. Ova kombinacija poticaja i tjelesne aktivnosti čini ljubimce vrijednim saveznicima u održavanju tjelesnog i mentalnog zdravlja.

4. Uspostavljanje rutine

Ljubimci vole rutinu – redovite obroke, vrijeme za igru i odmor. To potiče vlasnike da uspostave strukturirane dnevne rasporede, što mentalni stručnjaci često preporučuju. Redovne rutine, poput ujednačenog vremena buđenja i spavanja, mogu pomoći u borbi protiv nesanice i podržati liječenje stanja poput bipolarnog poremećaja i depresije.

Istraživanje čak ističe uspostavu rutine kao ključnu strategiju u kognitivno-bihevioralnoj terapiji za nesanicu. Briga o ljubimcima tako pruža stabilnost i predvidljivost te potiče osjećaj svrhe. Feldman se duhovito osvrće na to ističući kako ga mačka svako jutro pouzdano budi u 6:00 tako što mu sjedne na lice.


Znanstveno podržane dobrobiti ljubimaca

Feldman naglašava da ljubimci neće riješiti sve probleme, ali mogu pružiti značajnu podršku u suočavanju s izazovima. Od smanjenja stresa do poticanja društvenih veza i poboljšanja fizičkog zdravlja, pozitivni učinci ljubimaca dobro su potkrijepljeni istraživanjima.

Feldmanu je njegova mačka postala izvor utjehe, radosti i rutine – dobrobiti koje cijeni svakog dana, čak i kada mu njegov nestašni ljubimac ne da ni trenutak mira.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Feldman, D. B. (2024). Why You Should Get a Pet. Psychology Today.
  2. Pet Owners. (2024). AHA.
  3. Heissel, A. i sur. (2023). Exercise as medicine for depressive symptoms? A systematic review and meta-analysis with meta-regression. British Journal of Sports Medicine, 57: 1049–1057. 
  4. Muench, A. i sur. (2022). We know CBT-I works, now what? Fac. Rev., 11: 4. 
  5. Pendry, P. i Vandagriff, J. L. (2019). Animal Visitation Program (AVP) Reduces Cortisol Levels of University Students: A Randomized Controlled Trial. AERA Open, 5(2).
  6. Wood, L. i sur. (2015). The Pet Factor – Companion Animals as a Conduit for Getting to Know People, Friendship Formation and Social Support. PLoS One, 0122085.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu