Može li vaš pas biti vaš psihoterapeut? Iznenadit ćete se

pas kao psihoterapeut

Živimo u vremenu ispunjenom stresom. Ljudi se redovito suočavaju s tjeskobom iz različitih izvora kao što su financijski pritisci, politička pitanja, obiteljski problemi i međuljudski sukobi, koji negativno utječu na njihovo mentalno i emocionalno blagostanje.

Prema nedavnim podacima Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje, oko jedan od pet odraslih Amerikanaca doživjelo je simptome anksioznog poremećaja u prošloj godini. Osim toga, oko 31 % odraslih u SAD-u će se tijekom života suočiti s nekim oblikom anksioznosti ili poremećaja emocionalnog stresa.

Nažalost, od milijuna koji pate od emocionalnih poteškoća manje od polovice će dobiti stručnu psihološku pomoć.

Prepreke poput visoke cijene terapije i dugotrajne stigme oko traženja liječenja mentalnog zdravlja doprinose ovom problemu.

Kao rezultat toga, mnogi se pojedinci okreću nekonvencionalnim pristupima za olakšanje, kao što su terapija umjetnošću, terapija šahom, pa čak i kulinarska terapija. Dok su dokazi za ove alternativne metode ograničeni, nedavna istraživanja pokazuju da bi posjedovanje psa kao kućnog ljubimca mogao biti jedan od najučinkovitijih načina za poboljšanje mentalnog zdravlja.

Psi kao terapeuti

Dobrobiti terapijskih pasa u ublažavanju problema povezanih s anksioznošću dobro su dokumentirane. Prvo izdanje Priručnika o terapiji uz pomoć životinja, objavljeno 2000., istaknulo je brojne studije koje dokazuju psihološke prednosti terapijskih pasa. Otad su ažurirana izdanja dodala stotine studija koje potvrđuju ove nalaze, što učvršćuje ulogu pasa u smanjenju tjeskobe.

Međutim, većina terapijskih pasa je posebno obučena. Nova studija koju je naručio Nulo, a proveo Talker Research, usredotočila se na 2.000 vlasnika pasa kao kućnih ljubimaca koji nisu bili obučeni za terapiju te istraživala opći utjecaj pasa kao kućnih ljubimaca na emocionalno blagostanje.

39 % ispitanika je izjavilo da im se poboljšalo emocionalno zdravlje jednostavno zato što imaju psa kao društvo.

psi pomažu mentalnom zdravlju
FOTO: Shutterstock

Kako psi kao kućni ljubimci pomažu?

Emocionalne prednosti pasa kao kućnih ljubimaca ne proizlaze iz treniranog ponašanja, već iz njihovih prirodnih sklonosti. Oko 69 % vlasnika pasa reklo je da su ih njihovi ljubimci tješili kad su bili tužni, a 60 % smatra da su im psi pomogli u teškim vremenima. Dodatno, 45 % pronašlo je utjehu u tome što su ih njihovi psi slušali kad su se trebali izraziti.

Ta su djela utjehe bila česta. Ispitanici su u prosjeku rekli da su im psi popravili raspoloženje devet puta dnevno tako što su ih nasmijali (73 %), igrali se s njima (68 %), priljubili se (67 %) ili samo odmarali pokraj njih (64 %). Impresivnih 61 % vlasnika reklo je da im je druženje sa psom najbolji dio dana.

Više od trećine vlasnika pasa čak je svoje ljubimce usporedilo sa psiholozima, rekavši da im psi jačaju mentalno zdravlje i popravljaju raspoloženje.

Izvan emocionalne podrške

Studija je također primijetila da je 25 % ispitanika iskusilo dobrobit za fizičko zdravlje od posjedovanja psa, u skladu s drugim istraživanjima koja pokazuju da posjedovanje psa potiče više tjelesne aktivnosti, kao što je hodanje. Ovi su nalazi u skladu s izvješćem Američkog udruženja za srce iz 2013., koje povezuje posjedovanje psa s poboljšanim zdravljem kardiovaskularnog sustava.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Coren, S. (2024). Could Your Dog Be Your Therapist? Psychology Today.
  2. How dogs help their owners become healthier. (2024). SWNS.
  3. Coren, S. (2013). The American Heart Association Says Dogs Are Good for You. Psychology Today.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu