Art therapy: Koncept koji dokazano pomaže kod problema mentalnog zdravlja
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Art therapy, prema American Art Therapy Association, uključuje korištenje aktivnog stvaranja umjetnosti i primijenjenih psiholoških principa unutar terapeutskog odnosa kako bi se poboljšala dobrobit pojedinaca, obitelji i zajednica.
Često u kombinaciji sa psihoterapijom, art therapy je intervencija za probleme mentalnog zdravlja koja se ne temelji na lijekovima. Potiče alternativne načine komunikacije i izražavanja i može poboljšati kognitivne funkcije, samopoštovanje, emocionalnu otpornost, socijalne vještine i još mnogo toga.
Različiti oblici ove vrste terapije, uključujući psihoterapiju plesnim pokretom, terapiju glazbom i vizualne umjetnosti, nude različite načine na koje se pojedinci mogu uključiti.
Art therapy – koncept
Koncept ove vrste terapije potječe iz ljudske povijesti, gdje je umjetnost služila kao vitalno sredstvo emocionalnog izražavanja. Njegovo formalno priznanje pojavilo se tijekom 1940-ih kada su pacijenti, osobito oni s tuberkulozom, otkrili utjehu u umjetničkim nastojanjima.
Kako se praksa razvijala, uključena je u skrb o mentalnom zdravlju, posebno za djecu s ograničenim verbalnim vještinama izražavanja emocija. Tijekom vremena je art therapy stekao priznanje u cijelom svijetu kao tretman za traume, tugu, tjeskobu i razne mentalne poremećaje.
Istraživanja, kao što je izvješće Efficacy of Art Therapy: What the Literature Tells Us, naglašavaju učinkovitost ove vrste terapije.
Također, jedna studija ukazuje na značajne pozitivne učinke na depresiju, anksioznost i razine stresa kod sudionika nakon moždanog udara.
Kako postati art terapeut?
Da biste postali art terapeut, morate završiti magisterij, steći certifikaciju odbora i proći rad pod nadzorom i kliničku praksu. Akreditirani programi nude obuku u umjetničkim metodama, psihološkom razvoju i terapeutskim tehnikama, pripremajući terapeute za rad s različitim populacijama.
Terapeuti mogu razmotriti art therapy za pacijente koji se bore verbalizirati traumu ili pokazuju umjetničke sklonosti jer može ponuditi alternativna sredstva izražavanja i potaknuti suradnju.
Zaključno, art therapy, iako je nekonvencionalna u kliničkim okruženjima, priznat je i koristan terapijski pristup za mnoge pojedince, koji nudi puteve za izražavanje, iscjeljenje i osobni rast.
Pročitajte i ove članke:
- Vrste psihoterapije: Ne znate koju odabrati? Imamo popis dostupnih psihoterapijskih pravaca u Hrvatskoj, a evo i o čemu ovisi odabir
- Razbijamo “tabu” odlaska psihologu: Evo kakva su iskustva onih koji su se odlučili za psihoterapiju
- Važnost mentalnog zdravlja: Traženje pomoći psihoterapeuta mora prestati biti tabu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Ahmad, S. (2024). What Is Art Therapy? Psychology Today.
- Cherry, K. (2023). What Is Art Therapy? Verywell Mind.
- Dempsey, K. (2023). Efficacy of Art Therapy: What the Literature Tells Us. American Art Therapy Association.