Trudnoća i letenje avionom: Kada je sigurno, a kada opasno?

Trudnoća i letenje avionom

Planirate put, ali niste sigurni jesu li trudnoća i letenje avionom dobra kombinacija? Ovo je čest upit među trudnicama, osobito u ranoj fazi trudnoće, kada se često javljaju nejasnoće o tome što je dopušteno, a što nije.

U nastavku donosimo sve što trebate znati ako planirate putovanje avionom u trudnoći, kada je sigurno letjeti i koje su moguće komplikacije.

Trudnoća i letenje avionom

Za većinu žena trudnoća i letenje avionom uobičajeno prolaze bez problema, osobito ako trudnoća napreduje uredno i nema komplikacija.

Općenito, putovanje avionom prije 36. tjedna smatra se sigurnim za trudnice koje nemaju zdravstvene poteškoće.

Međutim, uvijek je preporučljivo konzultirati se s ginekologom prije rezervacije leta. Liječnik će uzeti u obzir vaše zdravstveno stanje i eventualne rizike – osobito ako ste imali:

U takvim slučajevima trudnoća i letenje avionom možda neće biti preporučeni jer bi let mogao pogoršati simptome ili povećati rizik od komplikacija.

Najbolje vrijeme za let

Ako vam liječnik odobri putovanje i ako imate fleksibilne planove, najsigurnije razdoblje za putovanje u trudnoći je drugo tromjesečje (između 14. – 28. tjedna). Tada je rizik od spontanog pobačaja niži, a simptomi poput jutarnjih mučnina obično su blaži.

putovanje avionom u trudnoći
FOTO: Shutterstock

S druge strane, nakon 36. tjedna većina liječnika i aviokompanija savjetuje izbjegavanje letenja. Neke zračne kompanije u tom periodu ne dopuštaju ukrcaj trudnicama bez liječničke potvrde koja jasno navodi tjedan trudnoće i dopuštenje za let.

Praktični savjeti za letenje u trudnoći

Ako se spremate na putovanje u ranoj trudnoći ili kasnije, evo nekoliko savjeta kako biste si olakšali let:

  • zavežite sigurnosni pojas ispod trbuha i držite ga zakopčanim dok sjedite
  • pijte puno tekućine jer je zrak u avionu suh i može dovesti do dehidracije
  • izbjegavajte gazirana pića i “napuhavajuću” hranu poput brokule
  • krećite se svakih sat vremena – prošećite kabinom ili barem pomičite stopala i gležnjeve kako biste spriječili stvaranje krvnih ugrušaka
  • nosite udobnu odjeću i razmislite o korištenju kompresijskih čarapa za bolju cirkulaciju
  • ponesite medicinsku dokumentaciju i informirajte se o najbližoj medicinskoj pomoći na destinaciji.

Radijacija u avionu – treba li vas brinuti?

Ako vas zanima putovanje avionom u trudnoći, forum iskustva često se vežu uz zračenje. Zračenje kojem su putnici izloženi na velikim visinama nije zabrinjavajuće za trudnice koje povremeno lete. No, ako morate često putovati, npr. zbog posla, važno je o tome porazgovarati s liječnikom jer se kod učestalih letova rizik minimalno povećava.

Mnoge žene navode da su im letovi prošli bez problema, osobito ako su bili kraći i ako su bile u drugom tromjesečju. No, ima i onih koje su se osjećale nelagodno zbog pritiska u kabini, zatvorenog prostora ili potrebe za čestim mokrenjem. Svaka trudnoća je drugačija – zato je osobno iskustvo važno, ali uvijek uz konzultaciju s liječnikom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Doheny, K. (2023). Safe Flying While PregnantWebMD.
  2. Marnach, M. (2022). Is it safe to fly during pregnancy? Mayo Clinic.
  3. Travelling in pregnancy. (2022). NHS.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu