Menstruacija i trudnoća: Koja je vjerojatnost?

Menstruacija i trudnoća

Kad su u pitanju menstruacija i trudnoća, zatrudnjeti tijekom menstruacije općenito je malo vjerojatno, ali nije nemoguće. Rizik od trudnoće raste svaki put kada dođe do nezaštićenog spolnog odnosa u blizini ovulacije, koja je razdoblje najveće plodnosti.

Iako se tijekom menstruacije ne smatrate plodnima, trudnoća se može dogoditi ako se ovulacija dogodi ubrzo nakon menstruacije.

Menstruacija i trudnoća – što trebate znati?

Menstrualni ciklus sastoji se od hormonskih promjena koje pripremaju tijelo za trudnoću. Ciklus obično traje 28 dana, počinje menstruacijom prvog dana i završava dan prije početka sljedeće menstruacije.

Duljina ciklusa može varirati 24 – 38 dana. Nakon menstruacije razina estrogena raste i priprema tijelo za ovulaciju, koja se obično događa oko 12. do 14. dana u 28-dnevnom ciklusu, iako se može dogoditi ranije ili kasnije.

Većina menstruacija događa se između prvog i petog dana. Ako oplođena jajna stanica ne implantira, sluznica maternice se ljušti, što pokreće menstruaciju. Budući da tijekom menstruacije nema prisutne jajne stanice koja bi se mogla oploditi, vjerojatnost trudnoće je niska.

Vjerojatnost trudnoće tijekom menstruacije

Mogućnost trudnoće tijekom menstruacije minimalna je jer ovulacija još nije nastupila. Najplodniji su dani neposredno prije i za vrijeme ovulacije, kada je jajna stanica dostupna za oplodnju. Iako tijekom menstruacije nema jajne stanice, spermiji mogu preživjeti u tijelu 3 – 5 dana.

Dakle, ako dođe do nezaštićenog spolnog odnosa tijekom menstruacije, a ovulacija slijedi ubrzo nakon toga, trudnoća je moguća.

Mogućnost trudnoće tijekom menstruacije minimalna je jer ovulacija još nije nastupila
FOTO: Shutterstock

Prevencija trudnoće

Jedini siguran način za sprječavanje trudnoće je apstinencija od spolnog odnosa. Međutim, razne metode kontracepcije mogu značajno smanjiti rizik od trudnoće.

Barijerne kontracepcije

Barijerne kontracepcije stvaraju fizičku prepreku koja sprječava spermije da uđu u cerviks ili rodnicu. Opcije uključuju:

  • kondomi – lateks ili poliuretanski kondomi koji također smanjuju rizik od spolno prenosivih infekcija
  • unutarnji kondomi – ove vrećice postavljaju se unutar rodnice i pružaju određenu zaštitu od spolno prenosivih infekcija
  • dijafragma i cervikalne kapice – silikonski ili lateks uređaji koji se koriste sa spermicidom; potrebno ih je ostaviti na mjestu šest sati nakon spolnog odnosa i dobiti ih na recept
  • spužvice – komadi pjene sa spermicidom koji pokrivaju cerviks.

Intrauterini uređaji

Intrauterini uređaji su T-oblikovani uređaji koji se postavljaju u maternicu za dugotrajnu kontracepciju. Postoje:

  • hormonski intrauterini uređaji – oslobađaju progestin, zgušnjavaju cervikalnu sluz i stanjuju sluznicu maternice, što sprječava trudnoću 3 – 8 godina
  • bakreni intrauterini uređaji – nehormonski; bakar djeluje kao spermicid i učinkovit je do 10 godina.

Hormonske metode

Ove metode koriste hormone kako bi spriječile ovulaciju, zgusnule cervikalnu sluz ili stanjile sluznicu maternice:

  • pilule – kombinirane pilule (estrogen i progestin) i mini pilule (samo progestin)
  • flasteri – nose se tjedno tri tjedna i oslobađaju hormone kroz kožu
  • vaginalni prstenovi – umeću se na tri tjedna, a zatim se uklanjaju tijekom tjedna menstruacije
  • injekcije – injekcije progestina daju se svaka tri mjeseca
  • implantati – štap koji se postavlja pod kožu i oslobađa hormone do tri godine.

Ostale metode za sprječavanje trudnoće

Osim apstinencije, nehormonske opcije uključuju:

  • prirodno planiranje obitelji – praćenje znakova plodnosti poput temperature i cervikalne sluzi kako bi se izbjegao spolni odnos tijekom plodnih dana
  • prekid snošaja – partner se povlači prije ejakulacije, iako to nije potpuno pouzdano.

Hitna kontracepcija dostupna je ako dođe do nezaštićenog spolnog odnosa. Ove pilule mogu spriječiti trudnoću unutar 3 – 5 dana odgađanjem ovulacije, a bakreni intrauterini uređaj također se može koristiti kao hitna kontracepcija. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu