Kako prestati dojiti bez upale? Ovo dokazano pomaže

Kako prestati dojiti bez upale

Dojenje je jedinstveno i intimno iskustvo koje povezuje majku i dijete, no u jednom trenutku dolazi kraj toj fazi. Proces prestanka dojenja može biti emocionalno, fizički i organizacijski izazovan – kako za majku, tako i za dijete.

Ako se pitate kako prestati dojiti bez upale, dobra vijest je da postoji niz dokazanih koraka koji mogu pomoći da taj prijelaz prođe nježno i bezbolno.

Zašto i kada prestati dojiti?

Odluka o prestanku dojenja duboko je osobna i ne postoji “ispravno” vrijeme koje vrijedi za sve. Neke majke odluče prestati dojiti zbog povratka na posao, nove trudnoće, fizičke iscrpljenosti, potrebe za više slobodnog vremena ili jednostavno zato što osjećaju da je pravi trenutak.

Također, dijete samo može pokazati smanjeni interes za dojenje.

Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i Američke pedijatrijske akademije, dojenje se preporučuje isključivo tijekom prvih šest mjeseci, a zatim u kombinaciji s dohranom najmanje do prve godine djetetova života – ili duže, ako to majci i djetetu odgovara.

Kako prestati dojiti bez upale?

Ključni savjet stručnjaka je postupnost. Nagli prestanak dojenja može izazvati začepljenje mliječnih kanala, bolnu napetost u dojkama, pa čak i upalu dojke, poznatu kao mastitis. Ako se pitate kako prestati dojiti bez upale, postupno smanjenje broja podoja najbolji je način da izbjegnete te komplikacije.

Evo kako to možete učiniti korak po korak.

1. Izradite plan odvikavanja

Napravite vremenski okvir koji odgovara vašem načinu života i ritmu vašeg djeteta. Primjerice, odlučite da ćete svakih 3 – 5 dana ukinuti po jedan podoj.

2. Smanjujte broj podoja polako

Počnite s podojem koji je djetetu najmanje važan – najčešće je to podnevni ili onaj nakon šetnje.

Zadnji podoji koje trebate ukinuti su oni prije spavanja i ranojutarnji jer su najčešće emocionalno najvažniji.
prestanak dojenja može biti izazovan
FOTO: Shutterstock

3. Skratite trajanje podoja

Umjesto da potpuno ukinete podoj, možete ga najprije skratiti. To pomaže i djetetu i vašim dojkama da se naviknu na promjene u ritmu.

4. Zamijenite podoj alternativom

Ako dijete ima manje od šest mjeseci, zamijenite podoj mliječnom formulom ili izdojenim mlijekom. Nakon šest mjeseci uvedite dohranu (kašice, voće, povrće), ali i dalje osigurajte unos formule ili majčinog mlijeka sve do prve godine.

5. Koristite distrakciju i igru

U vrijeme kada bi dijete inače dojilo ponudite igru, šetnju ili drugu zanimljivu aktivnost. To pomaže smanjiti fokus s podoja.

Kako izbjeći fizičku nelagodu?

Izuzetno je važno da vodite računa o fizičkoj strani prestanka dojenja:

  • izdojite malo mlijeka samo ako je potrebno – dovoljno da olakšate pritisak, ali ne potpuno, kako ne biste potaknuli dodatnu proizvodnju
  • primijenite hladne obloge ili kupusov list na dojke kako biste smanjili oteklinu i neugodu
  • pijte čaj od kadulje – poznat je po tome što pomaže u smanjenju proizvodnje mlijeka
  • izbjegavajte preusku odjeću ili grudnjake koji dodatno stišću dojke.

Ako se pojave simptomi kao što su visoka temperatura, crvenilo, bol ili tvrda kvrga u dojci – to može biti znak mastitisa. U tom slučaju obratite se liječniku.

I djeca mogu osjećati promjenu kada prestaje dojenje
FOTO: Shutterstock

Emocionalna priprema i podrška

Prestanak dojenja nije samo fizički, već i emocionalni proces. Mnoge majke osjećaju tugu, krivnju, ali i olakšanje. Sve emocije su normalne. U toj fazi važno je pronaći druge načine povezivanja s djetetom – više maženja, zajedničke igre ili rituali poput pričanja priče prije spavanja.

Ako vam je teško nositi se s emocionalnim promjenama, nemojte se ustručavati potražiti podršku – bilo od partnera, bliskih osoba, savjetnika za dojenje ili terapeuta.

Kako pomoći djetetu da se prilagodi?

I djeca mogu osjećati promjenu kada prestaje dojenje – postaju razdražljivija, traže više bliskosti ili se češće bude noću. Pomognite im tako što ćete im osigurati sigurnost i nježnost kroz druge oblike rutine, poput nošenja, ljuljanja, pjesmica ili priče.

Kada prestanak dojenja nije preporučljiv?

Ako ste trenutno pod velikim stresom, selite se, vraćate na posao ili dijete prolazi kroz neku veću promjenu (npr. polazak u vrtić), možda nije idealan trenutak za prestanak dojenja. Bolje je pričekati mirniju fazu ako nema medicinskog razloga za hitno odvikavanje.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Wisner, W. (2025). A Step-by-Step Guide to Stopping Breastfeeding (Chestfeeding)Health.
  2. Crider, C. (2019). How to Stop BreastfeedingHealthline.
  3. Villines, Z. (2018). Nine tips for weaning an infant onto solidsMedical News Today.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu