Bakterija koja se nalazi u jogurtu pomaže kod postporođajne depresije?

Postporođajna depresija može snažno utjecati na emocionalno i fizičko zdravlje novih majki

Postporođajna depresija može snažno utjecati na emocionalno i fizičko zdravlje novih majki, ali i na njihov odnos s bebom. Novo istraživanje pokazuje da u borbi protiv ove iscrpljujuće pojave možda nismo bespomoćni – barem ne kad su u pitanju korisne bakterije u crijevima.

U nastavku saznajte kako jedna probiotička bakterija može podržati majčinsko ponašanje i emocionalno zdravlje nakon poroda.

Utjecaj korisnih bakterija na postporođajnu depresiju

Zamislite stres koji osjećate kad ste u prenatrpanom tramvaju. Znanstvenici su upravo takvu situaciju iskoristili kako bi proučili ponašanje štakora pod stresom – i otkrili nešto iznenađujuće.

Stresirane štakorice, izložene uvjetima poput gužve i buke, prestale su brinuti o svojim mladuncima.

No, kad im je u vodu dodana korisna bakterija Lactobacillus reuteri, njihovo se ponašanje normaliziralopočele su ponovno njegovati svoje mlade.

Znanstvenici su utvrdili da su kod ovih štakorica bile povišene razine kortizola (hormona stresa), a snižene razine oksitocina, poznatog i kao “hormon maženja”. Zbog toga su prestale lizati svoje mladunce, što je kod njih izazvalo dodatni stres – stvarajući začarani krug prijenosa stresa s majke na mladunče.

Ovo istraživanje otvara mogućnost korištenja navedenog modela za bolje razumijevanje i potencijalno liječenje postporođajne depresije. Ako se potvrde slični učinci i kod ljudi, radi se o jednostavnom i jeftinom načinu za ublažavanje ovog složenog problema – koji može imati dugoročne posljedice i za majke i za djecu.

Iako je Lactobacillus reuteri nedavno preimenovan u Limosilactobacillus reuteri, u tekstu ćemo ga nastaviti zvati skraćeno – L. reuteri.

Ova bakterija poboljšava zdravlje crijeva i smanjuje prisutnost štetnih mikroorganizama, što smanjuje pritisak na imunološki sustav. Posljedično dolazi do povećanja oksitocina i smanjenja kortizola.

Upravo zato L. reuteri spada u skupinu psihobiotikakorisnih mikroorganizama koji putem crijevno-moždane osi pozitivno utječu na raspoloženje i smanjuju stres.

Kako točno to funkcionira? Uloga hipotalamusa, dijela mozga koji “okusom” krvi otkriva razine stresa i gladi, ključna je. Ako su crijeva izvan ravnoteže, hipotalamus to prepoznaje i potiče oslobađanje kortizola – hormona koji nas stavlja u “fight or flight” stanje.

Ako ovakvo stanje potraje, dolazi do blage, ali kronične upale, koja se može proširiti na cijelo tijelo, uključujući i mozak – što može pridonijeti razvoju depresije, uključujući postporođajnu depresiju.

Zanimljivo je i to da su štakorice koje su dobivale L. reuteri izgubile na težini, što bi moglo biti povezano s povećanom razinom oksitocina. Kod ljudi je postporođajna depresija često povezana s debljanjem i metaboličkim poteškoćama koje dodatno pogoršavaju psihičko stanje.

L. reuteri spada u skupinu psihobiotika - korisnih mikroorganizama koji putem crijevno-moždane osi pozitivno utječu na raspoloženje i smanjuju stres
FOTO: Shutterstock

Može li ovo pomoći i ljudima?

Iako su štakori korisni modeli za proučavanje utjecaja psihobiotika, mikrobiološke vrste ipak nisu identične onima kod ljudi. No, dobra vijest je da se L. reuteri dokazano uspješno nastanjuje u crijevima i odraslih i djece. Ova bakterija može pomoći u ravnoteži crijevne flore i čak skratiti trajanje proljeva.

Talijansko istraživanje provedeno na 200 žena je pokazalo da kombinacija L. reuteri i Bifidobacterium breve može poboljšati raspoloženje majki u prva tri mjeseca nakon poroda. Stoga, nije nerealno očekivati da bi L. reuteri mogao pomoći i kod postporođajne depresije.

Ovu korisnu bakteriju možete pronaći u mnogim probiotičkim formulama, ali je možete i sami “uzgojiti” konzumiranjem prebiotskih vlakana poput galaktooligosaharida (GOS). Također se prirodno nalazi u jogurtu i kefiru – što su jednostavni načini za svakodnevni unos.

Štoviše, korisne bakterije iz majčinih crijeva mogu putem limfnog sustava dospjeti do mliječnih žlijezda i tako postati dio majčinog mlijeka – čime se prenose i na dijete. To pozitivno utječe i na njegovo raspoloženje, stvarajući začarani krug – ovaj put pozitivan.

Šira slika postporođajne depresije

Naravno, postporođajna depresija ima više uzroka – genetiku, hormonalne promjene, nedostatak sna i kronični stres. Ova istraživanja samo dodaju još jedan važan dio slagalice – mikrobiome. No, dobra vijest je da na crijevnu floru možemo aktivno utjecati – prehranom.

Iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se otkrilo koje točno bakterije najviše pomažu, većina dosadašnjih rezultata ukazuje na važnost Lactobacillus i Bifidobacterium sojeva. A gotovo svatko može imati koristi od jogurta ili kefira.

Ako ste “novopečena” mama, razgovarajte s liječnikom o mogućnostima prehrambene podrške kroz probiotike. Kad imate priliku preuzeti kontrolu nad vlastitim zdravljem – uzmite je. Vaša crijeva možda su malena, ali njihov utjecaj na vaše raspoloženje može biti ogroman.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu