Vrućine povećavaju rizik: U Hrvatskoj svaki sat jedna osoba umre od iznenadnog srčanog zastoja
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Zaklada Hrvatska kuća srca upozorava kardiovaskularne bolesnike na brojne opasnosti uslijed velikih vrućina, ali i zdravo stanovništvo te apelira da pogledaju edukacijske videe o oživljavanju kako bi mogli nekome spasiti život ako u blizini nema educiranog osoblja.
Na svojoj su stranici istaknuli:
U Hrvatskoj svakog sata jedna osoba umre od iznenadnog srčanog zastoja, dakle 24 osobe u jednom danu. Za sada nema točnih epidemioloških podataka za našu zemlju o preživljavanju nakon izvanbolničkog srčanog zastoja, no procjenjuje se da od 100 osoba koje dožive srčani zastoj, preživi njih tek pet do 10!
Visoke temperature povećavaju opasnost za zdravlje – krvne žile se šire i mijenja se krvni tlak, što može izazvati slabost i nesvjesticu. Znojenje može dovesti do iscrpljenosti i toplinskih grčeva, a dehidracija do zgrušavanja krvi ili tromboze.
Prekomjernim izlaganjem suncu može nastati toplinski udar kad se uz jako crvenu i toplu kožu javljaju:
- glavobolja
- ubrzano kucanje srca
- ubrzano disanje
- visoka tjelesna temperatura
- mučnina.
To je vrlo opasno stanje i za zdrave osobe.
Pročitajte članak “Držite se ovih preporuka za zaštitu od toplinskog udara!“.

Također su opasne i nagle promjene temperatura, pa prilikom naglog ulaska u hladno more ili rijeku može doći do naglog sužavanja krvnih žila srca, što može izazvati infarkt miokarda i dovesti do srčanog zastoja.
Brzo pozivanje hitne medicinske pomoći i započinjanje oživljavanja mogu spriječiti smrtni ishod
Upravitelj Zaklade Hrvatska kuća srca Davor Miličić upozorio je kako se čak 80 % iznenadnih srčanih zastoja događa izvan bolnice. Kako je svaka sekunda važna, potrebno je da što više sugrađana prođe kroz edukaciju oživljavanja.
Srčani zastoj je stanje u kojem srce prestaje pumpati krv zbog čega tijelo ostaje bez opskrbe kisikom i hranjivim tvarima te za nekoliko minuta osoba umre.
Jedini postupak kojim se to može spriječiti jest brzo pozivanje hitne medicinske pomoći i započinjanje oživljavanja. Rana reanimacija i neodložna defibrilacija, unutar 1 – 2 minute, pokazala se kao učinkovita mjera s visokim postotkom preživljavanja ugroženih osoba, pojasnio je Miličić.
Pročitajte članak “Neodgodiva prva pomoć – što napraviti?“.

Članica Upravnog odbora Zaklade Ivana Portolan Pajić istaknula je da se rizik za zdravlje uslijed velikih vrućina može umanjiti tako da se građani pridržavaju sljedećeg:
- ne izlagati se vrućinama između 11 i 17 sati
- piti dovoljnu količinu vode
- izbjegavati alkohol, kofein i tjelesne napore
- savjetovati se s liječnikom oko terapije lijekovima
- konzumirati laganu hranu
- obavezno koristiti zaštitni faktor
- nositi pokrivalo za glavu te laganu i prozračnu odjeću.
Zalažu se za edukacije u obrazovnim institucijama i veći broj defibrilatora
Zaklada se zalaže za uvođenje Nacionalnog programa u sklopu kojeg bi se edukacija postupka oživljavanja provodila u obrazovnim institucijama, da se poveća broj dostupnih defibrilatora (AVD uređaja) na javnim mjestima, kao i broj građana laika koji znaju njima upravljati jer se tako može spriječiti veliki broj smrti uslijed iznenadnog srčanog zastoja.
Također, priložili su dva videa o kardiopulmonalnom oživljavanju koje bi građani trebali pogledati – oživljavanje samo rukama i oživljavanje s umjetnim disanjem i korištenjem AVD-a, a koje možete pogledati u nastavku.
Više informacija dostupno je i na službenoj internetskoj stranici.
Pročitajte i članke:
- Toplinski valovi: Liječnik otkriva tko je najviše ugrožen i kako se ponašati
- Sunčanica – simptomi, liječenje, sunčanica kod djece
- Kako preživjeti vrućine? – 20 korisnih savjeta iz Indije.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Simptomi infarkta kod žena: Mogu se razlikovati od onih koji se javljaju kod muškaraca! Evo koji su i što učiniti kada ih primijetite
- Hrvoje Pinoza
- 2 min čitanja
- Družijanić, J. i Portolan Pajić, I. (2022). Iznenadni srčani zastoj jedan je od najčešćih uzroka smrti. Zaklada Hrvatska kuća srca.