Korsakovljeva psihoza: Poremećaj uzrokovan zlouporabom alkohola koji često ostaje neprepoznat

Korsakovljeva psihoza

Korsakovljeva psihoza je rijedak perzistirajući poremećaj pamćenja prouzročen zlouporabom alkohola. Često se javlja zajedno sa simptomima Wernicekove encefalopatije, zbog čega je poznatiji pod nazivom Wernicke-Korsakovljev sindrom.

Korsakovljeva psihoza je posljedica trajnog oštećenja područja mozga koja su uključena u pamćenje, a nastaje uslijed poremećaja konzumiranja alkohola.

Korsakovljeva psihoza – simptomi

Korsakovljeva psihoza je teški neurodegenerativni poremećaj povezan sa zlouporabom alkohola. Javlja se zbog nedostatka vitamina B1, odnosno tiamina, u kasnijem stadiju alkoholizma. U pitanju je teški psihički poremećaj koji je ime dobio po ruskom neuropsihijatru Sergeju Korsakovu, liječniku koji je prvi razradio teoriju ovog poremećaja.

Glavni simptomi ovog stanja, koje se ponekad naziva i alkoholna psihoza, su poremećaji pamćenja, učestale konfabulacije, smetenost i dezorijentiranost.

U Dijagnostičkom i statističkom priručniku za duševne poremećaje (DSM-5) Korsakovljeva psihoza naziva se neurokognitivnim poremećajem prouzročenim psihoaktivnom tvari/lijekom. Obilježen je amnestičko-konfabulatornim poteškoćama, odnosno upadljivom amnezijom koja podrazumijeva ozbiljne teškoće učenja novih informacija s brzim zaboravljanjem) te čestim konfabulacijama (ispunjavanje praznina u sjećanju izmišljenim događajima).

Korsakovljeva psihoza često dolazi u komorbiditetu s Wernicekovom encefalopatijom (oštećenje u područjima mozga koji se nazivaju talamus i hipotalamus), zbog čega je ovaj poremećaj uglavnom poznatiji kao Wernicke-Korsakovljev sindrom, s popratnim obilježjima kao što su nistagmus i ataksija.

Iako su u pitanju različita stanja, oba su posljedica oštećenja mozga uzrokovanog nedostatkom vitamina B1 koji je čest kod ljudi s poremećajem konzumiranja alkohola.

alkoholna psihoza
FOTO: Shutterstock

Wernicke-Korsakovljev sindrom – simptomi

Wernicke-Korsakovljev sindrom je ozbiljno stanje mozga koje je povezano s kroničnom zlouporabom alkohola i teškim poremećajem konzumacije alkohola. Prevalencija ovog poremećaja nije dovoljno dobro utvrđena, a smatra se da ponekad prolazi nezapaženo, odnosno bez dijagnoze.

Wernicke-Korsakovljev sindrom podrazumijeva oštećenje u različitim regijama mozga, ponajviše u talamusu, hipotalamusu, hipokampusu i malom mozgu, regijama koje su odgovorne za širok spektar funkcija vezanih za vid, kretanje, jezik, spavanje, pamćenje i motivaciju.

Simptomi Wernickeove encefalopatije uključuju gubitak mentalnih aktivnosti, što može dovesti do kome, gubitak koordinacije mišića (ataksija) te promjene vida kao što su abnormalni pokreti očiju (nistagmus), dvostruki vid te spušteni kapci.

Simptomi Korsakovljeve psihoze uključuju težak gubitak pamćenja, nemogućnost stvaranja novih sjećanja, izmišljanje priča kojima se nastoji kompenzirati rupe u sjećanju (konfabulacije), povremene vidne i/ili slušne halucinacije, probleme s donošenjem odluka te planiranjem, organiziranjem i izvršavanjem zadataka, emocionalnu apatiju i poteškoće u komunikaciji.

Korsakovljeva psihoza - simptomi
FOTO: Shutterstock

Korsakovljeva psihoza – liječenje

Glavni ciljevi liječenja Korsakovljeve psihoze su kontrola simptoma i sprječavanje pogoršanja poremećaja. Za liječenje Korsakovljeve psihoze uglavnom se podrazumijeva hospitalizacija, odnosno liječenje u bolničkom sustavu, kako bi se moglo utjecati na sve uzroke i posljedice koji su doveli do razvoja poremećaja.

Bez liječenja može doći do ozbiljnijih pogoršanja (gubitak pamćenja i koma), do te mjere da mogu životno ugroziti oboljelu osobu.

Najčešće obitelj i bliža okolina primjećuju određene promjene u ponašanju kod oboljelog (zbunjenost, poteškoće s pamćenjem, problemi u komunikaciji, nemogućnost dosjećanja, izmišljanje događaja itd.), zbog čega se javljaju liječnicima s upitima vezanim za potencijalnu dijagnozu.

Neki simptomi Wernickeove encefalopatije, poput problema s mišićima i vidom, reverzibilni su te se mogu ublažiti brzim liječenjem tiaminom. Ako liječenje izostane, Wernicekova encefalopatija može napredovati do Korsakovljeve psihoze, koja nije reverzibilna i rezultira teškim i trajnim posljedicama.

Međutim, važno je naglasiti kako se pravovremenom intervencijom simptomi mogu ublažiti, a cjelokupno stanje usporiti i držati pod kontrolom.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Arts, N. J. i sur. (2017). Korsakoff’s syndrome: a critical review. Neuropsychiatric disease and treatment, 13: 2875–2890.
  2. Američka Psihijatrijska Udruga. (2014). Dijagnostički i statistički priručnik za duševne poremećaje: DSM-5. Naklada Slap: Jastrebarsko.
  3. Isenberg-Grzeda, E. i sur. (2012). Wernicke-Korsakoff-syndrome: under-recognized and under-treated. Psychosomatics, 53(6): 507–516.
  4. Kopelman, M. D. i sur. (2009). The Korsakoff syndrome: clinical aspects, psychology and treatment. Alcohol & Alcoholism, 44(2): 148–154.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu