“Plin za smijanje” sve se više koristi kao droga!

Plin za smijanje sve se više koristi kao droga

Dušikov oksid (N₂O) kemijski je spoj s različitim primjenama, osobito u kirurgiji, stomatologiji i prehrambenoj industriji. Međutim, nedavno je postao popularan kao rekreacijska tvar.

Proizvod poznat kao Galaxy Gas privukao je pozornost na društvenim mrežama, a reklamira se kao aromatizirani dušikov oksid dostupan u metalnim spremnicima. No, je li ovaj plin štetan i može li dovesti do predoziranja?

Što je dušikov oksid?

Dušikov oksid, ili plin za smijanje, je nezapaljiv plin bez boje i mirisa. Obično se nalazi u metalnim spremnicima i povremeno u balonima, ima brojne medicinske primjene, posebno u anesteziji i borbi protiv boli, kao i u prehrambenom i automobilskom sektoru.

U medicinskom kontekstu dušikov oksid se obično udiše kroz masku za lice za učinkovito ublažavanje boli tijekom zahvata.

Stomatolozi ga često koriste za umirenje pacijenata koji su podvrgnuti manjim zahvatima, a koristi se i za ublažavanje bolova tijekom poroda. Osim toga, dušikov oksid može pomoći osobama da se odviknu od alkohola.

Osim u medicini, ovaj se plin koristi u prehrambenoj industriji za proizvodnju šlaga i kao pojačivač goriva u utrkama za poboljšanje performansi motora automobila.

Nedavno je dušikov oksid također zlouporabljen, osobito među mladim odraslim osobama, kao rekreacijska droga. Poznat kao “whippets” (prodaje se u srebrnim kanisterima), sve je popularniji u Velikoj Britaniji i SAD-u, a studije pokazuju da ga je do 38 % stanovništva koristilo rekreativno.

Rekreacijska uporaba dušikovog oksida često je povezana s učincima kao što su:

  • intenzivna euforija
  • povećana svijest
  • osjećaj lebdenja
  • disocijacija.
Ovi učinci obično traju oko jednu minutu.
dušikov oksid koristi se za ublažavanje bolova tijekom poroda
FOTO: Shutterstock

Kako djeluje dušikov oksid?

Kada se udiše, dušikov oksid se brzo apsorbira u krvotok putem pluća. Djeluje tako da se veže za receptore u mozgu i leđnoj moždini, blokirajući NMDA (N-metil-D-aspartat) i GABA-A (gama-aminomaslačnu kiselinu) receptore. Njegovo djelovanje na NMDA receptore proizvodi anestetičke učinke, dok njegov utjecaj na GABA-A receptore ima umirujuća svojstva.

Dušikov oksid brzo (15 – 20 sekundi) dospijeva u središnji živčani sustav i eliminira se iz tijela unutar 10 15 minuta. Ovaj brz početak i kratko trajanje čine ga privlačnim za medicinsku upotrebu.

Rizik od predoziranja od dušikovog oksida

Dušikov oksid je inhalant koji se najčešće zlorabi. Istraživanje Američke uprave za zlouporabu supstanci i mentalno zdravlje iz 2019. pokazalo je da je 4,6 % Amerikanaca u dobi od 12 i više godina u nekom trenutku zlouporabilo dušikov oksid.

Zbog njegove plinovite prirode, ne postoje specifične doze predoziranja, a predoziranja su općenito posljedica dugotrajne izloženosti, što dovodi do smanjenog unosa kisika. Medicinski stručnjaci upozoravaju na sve češće neurološke komplikacije kod mladih ljudi zbog zlouporabe dušikovog oksida.

U medicinskim se ustanovama dušikov oksid obično primjenjuje s kisikom u omjeru 70:30. Veće koncentracije mogu rezultirati predoziranjem i dovesti do hipoksije (nedostatak kisika). Zabilježeni su teški slučajevi, uključujući i smrtne slučajeve, zbog prekomjernog udisanja dušikovog oksida.

Produljena izloženost također može rezultirati nedostatkom vitamina B12, što potencijalno uzrokuje paraparezu (djelomičnu slabost donjeg dijela tijela).

Simptomi predoziranja dušikovim oksidom

Simptomi predoziranja mogu varirati, ali često uključuju:

Je li moguće trovanje dušikovim oksidom?

Da, postoji mogućnost trovanja dušikovim oksidom. Kada omjer dušikovog oksida i kisika prijeđe standardnih 70:30, može doći do trovanja. Visoke koncentracije mogu dovesti do hipoksemije (niske razine kisika u krvi), kome ili čak smrti.

Kronična izloženost može oštetiti biološku funkciju vitamina B12, rezultirajući ozbiljnom neurološkom i hematološkom toksičnošću.

Znakovi trovanja dušikovim oksidom odražavaju one kod predoziranja.
Obeshrabruje se rekreacijska uporaba dušikovog oksida
FOTO: Shutterstock

Zabrinutost u vezi dušikovog oksida

Nedavno predstavljeni Galaxy Gas prodaje se kao dušikov oksid u spremnicima koji zadovoljavaju standarde FDA. Izvorno namijenjen za kulinarsku upotrebu u dozatorima za šlag, sve se više zlorabi.

Zdravstveni radnici izražavaju sve veću zabrinutost zbog njegove rekreativne zlouporabe, što je navelo Galaxy Gas da izda izjavu o odricanju od odgovornosti u kojoj stoji da je udisanje punjača za šlag protuzakonito i nedopušteno.

Dušikov oksid treba koristiti samo u kontroliranim medicinskim okruženjima od strane obučenih stručnjaka, idealno uz odgovarajući dodatak kisika (omjer 70:30). Medicinsko osoblje poduzima sve napore kako bi se smanjila izloženost toksičnim tvarima.

Sprječavanje zlouporabe i predoziranja

Obeshrabruje se rekreacijska uporaba dušikovog oksida zbog rizika povezanih sa zlouporabom i predoziranjem. Udisanje dušikovog oksida iz spremnika ili balona može imati opasne posljedice.

Ovaj se plin nikad ne smije udisati u zatvorenim prostorima bez odgovarajuće ventilacije, jer to može dovesti do nedovoljne količine kisika i potencijalno rezultirati ozljedom mozga ili smrću.

Svatko tko koristi dušikov oksid rekreativno je u opasnosti. Određene osobe, osobito one s respiratornim problemima, mogu se suočiti s povećanim rizicima zbog načina ulaska plina kroz pluća. Redoviti korisnici također su izloženi povećanom riziku od dugotrajnih zdravstvenih problema, uključujući oštećenje živaca i paraparezu.

Globalno istraživanje o drogama iz 2020. istaknulo je da se teški konzumenti suočavaju s rizikom ozbiljnih neuroloških problema koji ovisi o dozi.

Ako netko doživi poteškoće s disanjem ili gubitak svijesti nakon upotrebe dušikovog oksida, hitna liječnička pomoć je ključna. Znakovi potencijalnog oštećenja živaca uključuju utrnulost, slabost, disocijaciju ili poteškoće pri hodanju zbog slabosti nogu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Aminu, A. (2024). Is Nitrous Oxide Poisonous and Can You Overdose on It? Healthnews.
  2. Sedore, S. (2023). Let’s “Whippit” Away: Nitrous Oxide Misuse and Its Complications. American Journal of Psychiatry Residents’ Journal, 19(2): 190201.
  3. Winstock, A. R. i Ferris, J. A. (2019). Nitrous oxide causes peripheral neuropathy in a dose dependent manner among recreational users. J. Psychopharmacol., 34(2): 229–236.
  4. Kaar, S. J. i sur. (2016). Up: The rise of nitrous oxide abuse. An international survey of contemporary nitrous oxide use. Journal of Psychopharmacology, 30(4): 395–401.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu