Ovi bezreceptni lijekovi mogu naštetiti vašoj jetri!

neki bezreceptni lijekovi mogu oštetiti jetru

Bez recepta, ali ne bez rizika – neki lijekovi i dodaci prehrani koje svakodnevno koristite mogu imati ozbiljne posljedice na vašu jetru. Iako se lijekovi protiv bolova, dekongestivi i dodaci prehrani često uzimaju bez puno razmišljanja, važno je znati da njihova dugotrajna ili prekomjerna uporaba može uzrokovati oštećenje jetre.

U nastavku doznajte koji su najčešći “krivci” i kako ih koristiti na siguran način – posebno ako imate problema s jetrom ili uzimate druge lijekove.

Koji bezreceptni lijekovi mogu naštetiti jetri?

Lijekovi protiv bolova poput paracetamola, ibuprofena i naproksena, kao i neki dodaci prehrani poput kave ili ekstrakta zelenog čaja, mogu negativno utjecati na zdravlje vaše jetre. Jetra obrađuje sve te tvari, a njihova pretjerana uporaba može dovesti do toksičnosti, upale ili čak zatajenja jetre.

Ako već imate problema s jetrom ili uzimate druge lijekove, svakako se posavjetujte s liječnikom ili ljekarnikom prije nego što posegnete za novim lijekom ili dodatkom prehrani.

Paracetamol i jetra

Paracetamol je često prvi izbor kada treba sniziti temperaturu ili ublažiti bolove, no prevelike količine mogu ozbiljno oštetiti jetru. Jetra inače bez problema razgrađuje paracetamol, ali kod visokih doza dolazi do nakupljanja otrovnih tvari koje mogu oštetiti stanice jetre.

Simptomi oštećenja uključuju umor, mučninu, povraćanje i žutilo kože ili očiju. Zato je važno ne prekoračiti preporučenu dnevnu dozu i izbjegavati konzumaciju alkohola tijekom uzimanja paracetamola.

paracetamol može oštetiti jetru
FOTO: Shutterstock

Lijekovi koji sadrže paracetamol

Paracetamol se nalazi u brojnim kombiniranim pripravcima za prehladu i gripu, ali i u lijekovima protiv bolova. Upravo zato je lako nenamjerno premašiti sigurnu dnevnu dozu.

Prije nego uzmete novi lijek, pažljivo pročitajte sastav i izračunajte ukupni dnevni unos paracetamola.

U slučaju dvojbi posavjetujte se s ljekarnikom.

Ibuprofen i zdravlje jetre

Ibuprofen je široko korišten nesteroidni protuupalni lijek, no dugotrajna ili prekomjerna upotreba može opteretiti jetru. U uobičajenim dozama jetra ga razgrađuje bez problema, ali veće količine mogu izazvati umor, mučninu i žuticu.

Ako imate problema s jetrom, izbjegavajte ibuprofen i potražite savjet liječnika o sigurnijim alternativama.

Naproksen i jetra

Naproksen također spada u skupinu nesteroidnih protuupalnih lijekova koji mogu oštetiti jetru ako se uzimaju predugo ili u velikim dozama. Iako učinkovito ublažava bol i upalu, naproksen se razgrađuje u jetri, a kod prevelikih doza može izazvati upalu i oštećenje.

Ako već imate problema s jetrom ili uzimate druge lijekove koji je opterećuju, svakako se konzultirajte s liječnikom prije uzimanja naproksena.

aspirin može oštetiti jetru
FOTO: Shutterstock

Aspirin – treba li ga izbjegavati?

Aspirin se često koristi za ublažavanje bolova i snižavanje temperature, ali kod osoba s masnom jetrom ili drugim bolestima jetre može pogoršati stanje. U manjim dozama uglavnom je siguran, no kod viših doza ili dugotrajne upotrebe može doći do toksičnosti.

Ako imate problema s jetrom, prije uzimanja aspirina potražite savjet svojeg liječnika.

Pseudoefedrin i oštećenje jetre

Pseudoefedrin, sastojak mnogih dekongestiva, može biti opasan za osobe s uznapredovalim bolestima jetre. Kod oštećene jetre pseudoefedrin se sporije razgrađuje, što povećava rizik od toksičnosti.

Također, mnogi pripravci sa pseudoefedrinom sadrže i paracetamol, što dodatno opterećuje jetru. Ako imate bolest jetre, izbjegavajte pseudoefedrin i potražite sigurniju alternativu.

Dodaci prehrani – nisu uvijek bezopasni

Dodaci poput kave, ekstrakta zelenog čaja i crnog kohoša mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja jetre, osobito ako se uzimaju u velikim količinama ili kombiniraju s drugim dodacima.

Budući da dodaci prehrani nisu strogo regulirani kao lijekovi, njihova sigurnost i učinkovitost često nisu dovoljno istražene. Prije nego što počnete uzimati bilo koji dodatak, pogotovo ako već uzimate lijekove ili imate problema s jetrom, svakako se posavjetujte s liječnikom. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Erowele, G. (2025). 10 Medications That Can Harm the LiverAARP.
  2. OTC Medications That Can Hurt Your Liver. (2025). WebMD.
  3. Tresca, A. J. (2024). Liver Damage from Medication (Drug-Induced Liver Disease)Verywell Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu