Najbolja i najgora obuća za bolove u leđima

najgora obuća za bolove u leđima

Bolovi u leđima mogu nastati zbog različitih razloga, poput pretjeranog naprezanja, dugotrajnog sjedenja ili zdravstvenih stanja. Ako bol traje dulje od mjesec dana, s vremenom se pogoršava ili je popraćena neurološkim simptomima poput utrnulosti ili slabosti, potrebno je konzultirati se s liječnikom.

Kod blažih slučajeva ili ako je liječnik potvrdio da nema ozbiljnijih problema, vrijedi razmisliti o tome pridonosi li vaša obuća bolovima u leđima.

Stručnjaci savjetuju da cipele s odgovarajućom potporom i amortizacijom mogu pomoći u ublažavanju bolova u mnogim situacijama.

Ključne značajke obuće koje treba tražiti

Evo kako odabrati odgovarajuću obuću.

1. Umjerena visina pete

Cipele s malom petom, idealno 2,5 – 5 cm, mogu smanjiti opterećenje kralježnice tako što omogućuju prirodnu rotaciju gležnja.

Podijatri savjetuju izbjegavanje potpuno ravnih potplata ili izrazito visokih potpetica jer mogu negativno utjecati na poravnanje zdjelice i kralježnice.

2. Amortizacija i apsorpcija udaraca

Obuća koja učinkovito apsorbira udarce, osobito u području pete, može smanjiti pritisak na kralježnicu tijekom hodanja. Potplati od pluta ili gume preporučuju se zbog svojih amortizacijskih svojstava, dok treba izbjegavati izrazito tvrde ili previše mekane potplate. Kod trkača cipele s dovoljnom amortizacijom mogu smanjiti rizik od ozljeda.

Obuća koja učinkovito apsorbira udarce, osobito u području pete, može smanjiti pritisak na kralježnicu
FOTO: Shutterstock

3. Potplati zaobljenog oblika

Deblji, zaobljeni potplati pomažu u raspodjeli pritiska na zglobove i smanjuju opterećenje na stopalima. Korisni su kod stanja poput plantarnog fasciitisa ili bolova u koljenima.

4. Sandale s potporom za luk stopala

Iako većina sandala nema adekvatnu potporu, ortopedske sandale mogu pružiti dovoljnu podršku, što ih čini boljim izborom za svakodnevno nošenje.

Obuća koju treba izbjegavati

Ako se borite s bolovima u leđima, izbjegavajte ovu obuću:

  • ravne cipele i negativne pete – ravni potplati i japanke mogu nepovoljno nagnuti zdjelicu i pogoršati bolove u leđima
  • minimalistička obuća – “bosonoge” cipele s tankim potplatima često nemaju dovoljnu potporu za smanjenje ili sprječavanje bolova u leđima
  • ležerne tenisice – neki su modeli previše ravni, uski i bez potpore za današnja stopala
  • obuća s memorijskom pjenom – iako u početku udobna, ova obuća često ne pruža dovoljnu strukturnu potporu.

Potražite stručnu pomoć

Ako niste sigurni koja je obuća najbolja za vas, obratite se podijatru ili ortopedskom stručnjaku. Podijatri obučeni u biomehanici mogu prepoznati probleme s poravnanjem i predložiti odgovarajuće opcije. Ortopedski stručnjaci su pak specijalizirani za terapijsku obuću i ortopedske uređaje te mogu prilagoditi rješenja vašim specifičnim potrebama.

Ako bolovi u leđima potraju unatoč nošenju odgovarajuće obuće, možda je vrijeme da istražite druge moguće uzroke s vašim liječnikom. Promjene u načinu života i liječenje temeljnih stanja mogu igrati ključnu ulogu u upravljanju i sprječavanju bolova u leđima. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu