Narcisoidni manipulator u vezi: Evo kako ga prepoznati i suprotstaviti mu se

Narcisoidni manipulator u vezi

Izraz “narcis” obično se koristi za opisivanje pojedinaca koji su egocentrični, usredotočeni isključivo na vlastite interese ili manipulativni u svojim interakcijama. Međutim, važno je napraviti razliku između povremene upotrebe i kliničke dijagnoze narcističkog poremećaja osobnosti (narcizma), koja zahtijeva procjenu od strane kvalificiranog stručnjaka za mentalno zdravlje prema kriterijima DSM-5-TR.

Evo koje osobine ima narcisoidni manipulator u vezi.

Narcisoidni manipulator u vezi

Iako pojedinci mogu pokazivati narcisoidne osobine bez ispunjavanja kriterija za narcisoidni poremećaj ličnosti, strategije suočavanja mogu biti vrijedne kada se s takvim pojedincima radi u osobnim odnosima. Razumijevanje ovih osobina i uspostavljanje zdravih granica ključni su aspekti upravljanja interakcijama s njima.

Osobe s narcizmom često pokazuju prenapuhan osjećaj vlastite važnosti, stvaraju svjetove mašte kako bi poboljšali svoju grandioznost, žude za stalnim divljenjem i mogu iskorištavati druge bez grižnje savjesti. Također se mogu boriti s povratnim informacijama i snažno reagirati na uočeno omalovažavanje ili kritiku.

Održavanje emocionalne veze s osobama koje pokazuju narcisoidne osobine može biti izazovno.

Takve veze mogu karakterizirati ljubomora, ljutnja i zlostavljanje, unatoč početnoj privlačnosti šarma i karizme koja se često povezuje s narcisoidnim osobama.
Suočavanje osobe s narcizmom o njezinom ponašanju rijetko je plodonosno
FOTO: Shutterstock

Narcisoidni manipulator u vezi – suočavanje

Suočavanje osobe s narcizmom o njezinom ponašanju rijetko je plodonosno. Uglavnom su takve osobe otporne na promjene. Umjesto toga, usredotočenost na osobnu dobrobit, postavljanje jasnih granica i traženje podrške od prijatelja, obitelji i stručnjaka za mentalno zdravlje mogu biti korisniji.

Suočavanje s narcisoidnom osobom zahtijeva strpljenje i strategiju. Evo kako to učinkovito napraviti:

  • saznajte više o narcisoidnom poremećaju ličnosti – važno je razumjeti znakove narcisoidnog poremećaja osobnosti, kako biste prepoznali i prihvatili osobine
  • povećajte samopouzdanje – ojačajte vlastitu vrijednost kroz pozitivan samogovor i brigu o sebi, kako biste se bolje nosili s izazovnim ponašanjima
  • smireno pristupite – jasno izrazite granice i kako postupci osobe utječu na vas, ali budite spremni na otpor
  • postavite čvrste granice – jasno definirajte neprihvatljivo ponašanje i nametnite posljedice, kako biste osigurali poštovanje svojih granica
  • vježbajte ostati smireni – koristite tehnike opuštanja poput dubokog disanja ili meditacije, kako biste ostali pribrani tijekom interakcija
  • potražite podršku – izgradite zdrave odnose i njegujte svoj društveni krug, kako biste spriječili emocionalnu iscrpljenost
  • inzistirajte na djelovanju, a ne samo na obećanjima – mnogi ljudi s narcisoidnom osobnošću dobri su u davanju obećanja, ali ne i djelovanju; inzistirajte na tome da počnu djelovati i odgovarati za svoja ponašanja
  • osvijestite da je narcisoidnoj osobi potrebno traženje stručne pomoći
  • prepoznajte vlastite potrebe – pratite svoje psihičko i fizičko zdravlje te potražite pomoć ako osjećate negativne učinke odnosa.

Prepoznavanje znakova nezdravog odnosa, poput emocionalnog ili verbalnog zlostavljanja, manipulacije ili prijetnji, ključno je. Znati kada potražiti pomoć i potencijalno prekinuti vezu ključno je za očuvanje vlastitog mentalnog i fizičkog blagostanja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Ajmera, R. i Pietrangelo, A. (2024). 9 Tips for Dealing with Someone’s Narcissistic Personality Traits. Healthline.
  2. Thomas, N. (2023). 14 Tips for How to Deal With a Narcissist. Choosing Therapy.
  3. Fielding, S. i McDonald, Z. (2022). 9 key tips for dating a narcissist, and how to know when to leave the relationship. Business Insider.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu