Kako pobijediti strah od poroda? Evo savjeta psihologinje
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Strah od poroda jedna je od najčešćih tema među budućim majkama, posebno onima koje to iskustvo čeka prvi put u životu. U pitanju je zapravo strah od različitih scenarija koji se mogu pojaviti tijekom porođaja, a posebno onih koji mogu dovesti do komplikacija.
Osjećaj nervoze i tjeskobe pred porod je normalan i uglavnom se javlja kod većine žena, neovisno o tome koliko iskustva imaju. Međutim, intenzivni i panični strah od poroda, koji se službeno naziva tokofobija, teško je stanje koje značajno otežava trudnicama adekvatnu pripremu za porod i sve što poslije njega slijedi.
Kako pobijediti strah od poroda i psihički se pripremiti za dolazak malenog stvorenja koje ste mjesecima čekali – saznajte u nastavku članka.
Strah od poroda
Strah od poroda zapravo nije jednoznačan, nego predstavlja kombinaciju različitih stresnih situacija koje se mogu pojaviti tijekom cijelog procesa porođaja. Prvorotkinje se jednostavno boje nepoznate situacije kroz koju moraju proći, a vidjele su je djelomično samo u filmovima.
Neke žene osjećaju intenzivan strah od drugog poroda zbog prethodnog traumatičnog iskustva, a kod nekih je izražen strah od medicinskih intervencija tijekom poroda koje će rezultirati još bolnijim posljedicama.
Činjenica je da su svi ovi strahovi opravdani te da ne nastaju bez razloga s obzirom na to da je porođaj individualan i kompleksan proces kroz koji žena mora proći i svjesna je da nitko ne može preuzeti tu ulogu umjesto nje.
Svaka žena želi i treba čuti ohrabrenje pred porod, a većina ih navodi da im je partner u ovom procesu bio najveća podrška. Iskustva drugih žena također ističu ponašanje i pristup liječnika, primalja i medicinskih sestara, koji čak i jednostavnim stiskom ruke i ohrabrujućim pogledom u ključnom trenutku mogu pružiti iznimnu podršku ženi koja prolazi kroz proces poroda.
No, ono za čim mnoge žene u traženju ohrabrenja posežu su iskustva drugih žena koja su toliko različita da nijedno ne može sa sigurnošću pružiti informacije koje će tijekom poroda nekome biti korisne.
Važno je zapamtiti da je porod individualno iskustvo, čiji ishodi ovise o brojnim fizičkim i psihičkim aspektima žene i pristupu stručnog medicinskog tima te da je bespotrebno tražiti zajednički nazivnik u tuđim iskustvima.
Različite vrste strahova od poroda
Žene koje su već iskusnije u ovim temama naglašavaju da je čak i svaki trud drugačiji, a kamoli cjelokupno iskustvo poroda. Najveći strah dolazi od onih nepoznatih situacija za koje smo negdje čuli ili pročitali te smatramo da će iste vjerojatno dočekati i nas u tom teškom trenutku.
Dobro je biti informiran o nekim potencijalnim intervencijama tijekom poroda, kako bi žena okvirno mogla znati što očekivati ako do toga dođe. Primjerice, mnoge žene se boje da:
- neće stići u bolnicu na vrijeme
- porod će predugo trajati, a bolovi će biti prejaki
- neće znati što trebaju raditi tijekom kontrakcija i tiskanja bebe
- će završiti na hitnom carskom rezu
- neće moći izdržati bez epiduralne anestezije, a da će zbog iste osjećati dugotrajne posljedice
- neće proći bez porođajnog reza, odnosno epiziotomije.
Činjenica je da je porod zaista bolno iskustvo, ali s pozitivnim ishodom – djetetom u naručju. Znajući da svaka bolna kontrakcija ima puno višu i ljepšu svrhu ostavlja dovoljno prostora za ohrabrenje onima koje se tek trebaju suočiti s ovom situacijom.
Ono što bi si svaka žena trebala osvijestiti tijekom trudnoće je savršenstvo njezinog tijela koje je sposobno devet mjeseci nositi u sebi još jedno malo sićušno tijelo i kreirano da se uspješno suoči s bolovima i kontrakcijama te naposljetku i samim porođajem djeteta.
Žensko tijelo to može i bez neke posebne pripreme, ali preporučljivo je da se ipak sve ne prepusti slučaju i da se barem malo informiramo o nekim načinima olakšavanja i ublažavanja samog procesa.
Kako se pripremiti i opustiti pred porođaj?
Ako je stres prije poroda toliko izražen da osjećate kako svakim danom postajete sve tjeskobniji i nesigurniji, potražite informacije o medicinskim postupcima koje vas brinu i razgovarajte sa svojim liječnikom koji će vas najpouzdanije uputiti u sve što trebate znati, kako biste mogli aktivno sudjelovati u donošenju odluka oko različitih intervencija tijekom porođaja.
Iako na neke stvari tijekom samog poroda možda nećete moći toliko utjecati unatoč pripremi, informiranje i educiranje će zasigurno umanjiti intenzitet straha od nepoznatog, a to će ujedno rezultirati većom psihičkom fleksibilnošću i pravilnim disanjem, što će svakako olakšati cijeli proces.
Preporučuje se uključivanje i u neki oblik tečaja ili pripreme za porod, samostalno i/ili s partnerom, ali i traženje stručne podrške u području mentalnog zdravlja ako osjećate da je strah od poroda toliko intenzivan ili možda na razini tokofobije.
Većina žena se osjeća najsigurnije uz svoje partnere, a u posljednje vrijeme se sve više trudnica odlučuje za angažiranje doula na porodu, odnosno profesionalnih i educiranih žena koje pružaju kontinuiranu i sveobuhvatnu podršku ženama tijekom i nakon poroda. Više o njima možete pročitati na poveznici.
Neke žene tvrde da je još važnija priprema za postpartum, odnosno vrijeme koje slijedi neposredno nakon poroda. S obzirom na to da žensko tijelo prolazi kroz velike hormonalne promjene, period nakon poroda je najosjetljiviji u njezinoj prilagodbi na novonastale okolnosti.
Koliko god dolazak bebe bio lijep i ispunjavajući događaj, žena treba vremena da se oporavi, i psihički i fizički. Važno je imati uz sebe osobe od povjerenja, s kojima ste slobodni i otvoreni izraziti svoje potrebe i tražiti pomoć, a koji će vam svojim vremenom, razumijevanjem i podrškom te praktičnim oblicima pomoći svakako trebati dok se ne oporavite.
Mnoge žene koje već imaju iskustvo poroda iza sebe kažu da je to zapravo samo prolazan “događaj” koji vas dijeli od jednog od najljepših životnih uloga – majčinstva.
Iako kruži ona dobro poznata fraza da se sva ta bol automatski zaboravi nakon što primite dijete u naručje, većina objektivnijih stajališta ističe da se ne zaboravlja baš tako brzo, ali da su trenuci koji slijede toliko ispunjeni pozitivnim emocijama da je teško uopće misliti na sve što ste neposredno prije proživjeli.
Imajte povjerenja u sebe i svoje tijelo, stručni medicinski tim koji će vas pratiti tijekom poroda i osobe koje su vam najveća podrška u cijelom procesu jer najljepše tek dolazi.
Pročitajte i ove članke:
- Iskustva s poroda: Tri žene progovaraju o strahovima, očekivanjima i svemu što su prošle sa psihološkog aspekta
- Epiziotomija: Godinama se smatrala poželjnom, a sad je nužna samo u ovom slučajevima! Evo zašto se više ne radi rutinski
- Oporavak nakon klasičnog poroda: Čak 80 % rodilja osjeća bol poslije epiziotomije i u grudima, a gotovo trećina ima ovaj problem.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- kako pobijediti strah od poroda
- ohrabrenje pred porod
- panični strah od poroda
- strah od drugog poroda
- strah od poroda
- stres prije poroda
- Taylor, M. (2021). How to Manage the Most Common Labor Fears? What To Expect.
- Scollato, A. i Lampasona, R. (2013). Tokophobia: When fear of childbirth prevails. Mediterranean Journal of Clinical Psychology, 1(1).
- Otley, H. (2011). Fear of childbirth: Understanding the causes, impact and treatment. British Journal of Midwifery, 19(4): 215–220.