Lu Dedić: “Dijabetes je ‘najbolja’ bolest koju možeš imati!”
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Lu Dedić, glazbenica i kći Matije Dedića te unuka legendarnog Arsena Dedića, i sama se suočava s izazovima koje donosi život s dijabetesom tip 1.
Iako se bavi glazbom i nastupa pred publikom, Lu je uspjela pronaći balans između svoje karijere i svakodnevnog života s dijabetesom. U ovom intervjuu Lu dijeli svoja iskustva, izazove i motivaciju za uspješan život s dijabetesom te objašnjava kako tehnologija i obiteljska podrška čine svakodnevicu lakšom.
Sve je počelo neočekivano dobro, a onda se Lu suočila s pravim licem ove bolesti:
Dijabetes tip 1 često voli mijenjati raspoloženje. Naše tijelo je kompleksno i svašta može utjecati na razinu šećera u krvi, od stresnih okolnosti do različitih faza menstrualnog ciklusa kod žena. Zbog toga je možda malo teže naviknuti se na njega, ali s vremenom sam se s njim dobro upoznala i više mi se ne čini toliko nepredvidivim.
Od trenutka kada sam tek dobila dijagnozu do otprilike godinu i pol dana kasnije bila sam u tzv. fazi “medenog mjeseca” dijabetesa i tada su mi razine šećera u krvi bile puno stabilnije nego što su danas. Nakon faze medenog mjeseca šećeri su mi počeli “divljati” i počele su mi biti potrebne puno veće doze inzulina nego na što sam navikla. Često mi je bilo puno teže sniziti razinu šećera u krvi i tada sam prepoznala tu njegovu nepredvidljivost zbog koje sam se katkad osjećala i frustriranom jer sam na neki način trebala naučiti sve iznova, kao da imam neki novi dijabetes.
Ova promjena u ravnoteži šećera u krvi postala je najveći izazov, ali uz odgovarajuće terapije i stalnu kontrolu, Lu je naučila kako se nositi s njom.
Izazovi tijekom nastupa
Lu nam je ispričala kako se nosi s izazovima tijekom nastupa:
Svaki put prije nastupa pitam se: “Što ako mi tijekom pjevanja padne šećer?”. No, dosad mi se to još nije dogodilo pa mi je i normalno da se to svakodnevno pitam. Teško mi je pjevati dok mi je razina šećera u krvi niska jer nemam snage pustiti glas i pravilno kontrolirati disanje.
Iako se svaki put pitam “što ako”, ne brine me to jer bih svakako u tom slučaju uz objašnjenje prekinula nastup, uzela si 10-ak minuta kako bih poduzela što trebam da mi se šećer stabilizira i onda nastavila. Mislim da bi publika imala puno razumijevanje za to, a i ja bih bila zadovoljnija jer bih nastup odradila kako treba, bez poteškoća.
Objasnila je kako na putovanjima nema problema jer je putovala puno prije nego što se krenula profesionalno baviti pjevanjem:
Zapravo sam prvo putovanje hrabro obavila već mjesec dana nakon što mi je dijagnosticiran dijabetes pa sam se na to potpuno naviknula. Jedino što drugačije radim prilikom putovanja je to da češće kontroliram razinu šećera u krvi.
Tehnologija koja olakšava svakodnevni život
Osjeća se ograničeno jedino kada osjeti fizičku slabost pri padu šećera u krvi, što, kako tvrdi, nije toliko često, ali ti trenuci su kratkoročni i prolazni, tako da joj ne predstavljaju obeshrabljenje.
Dijabetes me nikad nije spriječio ni u čemu što sam htjela raditi ili postići i to mi je glavna motivacija. Često volim naglasiti kako je to “najbolja bolest koju možeš imati” jer je se lako kontrolira. Postoje razne tehnologije koje olakšavaju svakodnevni život s dijabetesom i on ne predstavlja nikakvu značajnu prepreku.
Lu je zahvalna na napretku tehnologije koja dijabetičarima olakšava svakodnevicu:
Zadnjih godinu dana na sebi nosim novi senzor za mjerenje glukoze koji je povezan s aplikacijom na mobitelu. Prije senzora koristila sam klasičan glukometar s trakicama i lancetom s kojom sam se trebala “pikati” u prst. Glukometar mi je bilo nepraktično nositi sa sobom jer je velik i s vremenom su mi ubodi u prste postali bolni i naporni. Sada provjeravam razinu šećera u krvi tako da otvorim aplikaciju i pogledam ekran. Vjerovali ili ne, toliko je jednostavno!
Na aplikaciji su joj dostupne i razne druge informacije poput dnevnih grafikona, prosječne razine glukoze i procijenjenog HbA1c (prosječna razina šećera u krvi unutar zadnja tri mjeseca). Osim toga, aplikacija joj šalje obavijesti kada joj je šećer nizak ili visok pa joj je takve događaje lakše detektirati s obzirom na to da ih ne može uvijek fizički osjetiti sama od sebe.
Da mi netko sada oduzme senzor, bilo bi mi jako teško naviknuti se na život bez njega.
Podrška obitelji
Obitelj joj je bila ogromna podrška od samog početka. Posebno je zahvalna mami koja je istražila sve moguće načine koji bi joj olakšali život. Ubrzo se odlučila na senzor za praćenje glukoze u krvi, a uz njezinu pomoć je naučila o pravilnoj prehrani i kako održavati stabilnu razinu šećera.
Mama mi uvijek govori da imam jedno tijelo cijeli život te da ga zbog toga moram održavati i to me motivira na to da se pravilno i svakodnevno kontroliram i istražujem što mi odgovara ili ne odgovara u odnosu na dijabetes.
Izazovi i prihvaćanje dijabetesa
Lu je uspjela uskladiti glazbenu karijeru s dijabetesom, unatoč svakodnevnim izazovima:
Nema posebnih rituala u mojem danu, osim što moram aplicirati inzulin čim se probudim jer mi je tada šećer visok. No, to je samo dio mojeg života. Svakodnevno kontroliram šećer, jedem redovito i uzimam doze inzulina prema potrebi. Ne stignem trenirati koliko bih željela, ali mislim da je fizička aktivnost važna, pogotovo za osobe s dijabetesom. Svatko bi trebao voditi računa o svojem zdravlju.
Svakome tko se osjeća nelagodno sa svojim dijabetesom garantiram da je to prolazan osjećaj. Osobno mi je dugo trebalo da ga prihvatim, stravično mi je išao na živce i stalno sam se pitala “Zašto baš ja?“. Vjerujte mi, svakodnevno u tramvaju, u klubu, na plaži ili u trgovini, oko vas je barem jedna osoba s dijabetesom, samo što to ne biste primijetili jer je ona naizgled, ali i u potpunosti normalna, funkcionalna osoba.
Isto tako, kako tu osobu ne biste identificirali kao osobu s dijabetesom, toliko je dijabetes zapravo “big deal”. S vremenom učimo prihvatiti svoje tijelo onakvim kakvo jest i prihvaćanje se uvijek dogodi, nekome prije, a nekome kasnije. Treba biti strpljiv i pravilno se njegovati.
Lu Dedić je živ dokaz da se, uz odgovarajuću njegu, podršku i tehnologiju, život s dijabetesom može uspješno uskladiti sa svim profesionalnim i osobnim izazovima. Njezina priča inspirira mnoge da prihvate svoje tijelo, brinu o njemu i nastave slijediti svoje snove, bez obzira na prepreke koje dijabetes pred njih postavlja.
Pročitajte i ove članke:
- Kućni test za dijabetes: Može poslužiti za rano otkrivanje! Magistar farmacije otkriva kako funkcionira i koja mu je cijena
- Zabranjena hrana za dijabetičare: Nutricionistica otkriva koje namirnice mogu naglo i brzo povećati razinu šećera u krvi
- Novi lijek za dijabetes tip 2: Regulira šećer u krvi, ali utječe i na gubitak kilograma! Evo tko ga smije uzimati i koje su nuspojave.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
3 zablude o raku gušterače u koje trebate prestati vjerovati
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja