Hripavac kod beba postaje ozbiljna prijetnja!
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Hripavac kod beba postaje ozbiljna prijetnja u SAD-u, s brojem slučajeva koji je porastao za čak 4,5 puta u odnosu na prošlu godinu, prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Za roditelje novorođenčadi ova visoko zarazna respiratorna bolest predstavlja ozbiljan rizik – a zaštita vašeg djeteta počinje postavljanjem jasnih granica.
To može značiti traženje od djedova, baka, prijatelja i drugih voljenih osoba da se pridržavaju preventivnih mjera prije nego što se sretnu s vašom bebom. Iako je pandemija COVID-19 naučila mnoge roditelje kako komunicirati medicinske mjere, često nije lako tražiti od drugih da slijede ove korake, ali to je nužno.
Hripavac kod beba može izazvati zabrinutost kod roditelja, ali uz pravovremeno prepoznavanje simptoma i odgovarajuću medicinsku pomoć, stanje se može uspješno kontrolirati.
Što je hripavac kod beba?
Hripavac, poznat i kao pertusis, bakterijska je infekcija koja zahvaća dišne puteve i izaziva intenzivan kašalj. Iako hripavac može zahvatiti osobe svih uzrasta, najosjetljiviji na ovu bolest su novorođenčad i dojenčad.
Hripavac kod beba – simptomi
Simptomi hripavca kod beba često počinju kao obična prehlada, ali postupno se razvijaju u teže oblike kašlja. Evo najčešćih simptoma koji upućuju na hripavac kod beba:
- početni simptomi – lagani kašalj, curenje nosa, povišena temperatura i iritacija grla
- intenzivni kašalj – kasnije dolazi do jakog kašlja s karakterističnim zvukom “hripanja“, koji se javlja prilikom udisanja nakon kašljanja
- poteškoće s disanjem – bebe mogu imati poteškoće s disanjem zbog učestalog kašljanja
- povraćanje – često povraćanje nakon napada kašlja
- umor i letargija – zbog iscrpljujućeg kašlja, bebe mogu biti umorne i slabije aktivne.
Važno je prepoznati ove simptome na vrijeme i konzultirati se s pedijatrom kako bi se spriječile ozbiljne posljedice, poput infekcija uha ili upale pluća.
Hripavac kod beba – iskustva roditelja
Iskustva roditelja koji su suočeni s hripavcem kod beba često su emotivna i zabrinjavajuća. Mnogi roditelji ističu kako je najteži trenutak bio kada su prvi put svjedočili napadima kašlja, koji su izgledali zastrašujuće zbog nedostatka zraka i iscrpljenosti bebe.
Ipak, roditelji naglašavaju važnost pravovremenog dijagnosticiranja i liječenja, što može znatno smanjiti trajanje bolesti i smanjiti rizik od komplikacija.
Prema iskustvima roditelja, uz pravilnu terapiju i poduzimanje odgovarajućih mjera zaštite, hripavac kod beba se može uspješno liječiti. Iako se mnogi roditelji na forumima pitaju kako prepoznati prve simptome, važno je naglasiti da je posjet pedijatru ključan kako bi se dijagnoza potvrdila i započelo liječenje.
Hripavac kod beba – forum i savjeti
Na forumima roditelji često dijele svoja iskustva u vezi s hripavcem kod beba i pružaju savjete drugim roditeljima koji se suočavaju s istim izazovima. Neki roditelji preporučuju korištenje ovlaživača zraka u prostorijama gdje beba spava, kako bi se olakšalo disanje. Također spominju važnost redovite hidratacije i održavanja temperature u prostoriji koja nije previše visoka.
Također, roditelji savjetuju da se obavezno konzultirate s pedijatrom ako primijetite znakove hripavca kod beba, jer rana dijagnoza i odgovarajući tretman mogu značajno smanjiti vrijeme trajanja bolesti i rizik od komplikacija.
Kako spriječiti hripavac kod beba?
Cjepivo protiv hripavca jedan je od najučinkovitijih načina zaštite beba. Cjepivo se obično daje u sklopu redovnih preventivnih cijepljenja i štiti dijete od ove ozbiljne bolesti. Roditelji bi trebali redovito pratiti cijepljenje svojih beba i konzultirati se s pedijatrom u vezi s pitanjima oko cijepljenja.
Što učiniti u slučaju hospitalizacije?
Kada beba oboli od hripavca, hospitalizacija može biti potrebna, osobito ako se stanje pogorša i dijete ima poteškoće s disanjem. U bolnici će beba biti pod stalnim nadzorom medicinskog tima, a liječnici će poduzeti sve potrebne mjere kako bi ublažili simptome i spriječili ozbiljne komplikacije, poput upale pluća.
Bebe s hripavcem često su smještene u bolnicu zbog jakih napadaja kašlja koji mogu dovesti do otežanog disanja i potrebe za intenzivnom medicinskom njegom.
Tijekom boravka u bolnici beba će obično biti na oksigenoterapiji i može primiti intravenozne tekućine kako bi se spriječila dehidracija. Osim toga, liječnici mogu primijeniti specifične lijekove koji pomažu u smanjenju simptoma i kontroliranju infekcije.
Roditelji će biti podučeni kako prepoznati simptome pogoršanja stanja, a stručnjaci će ih savjetovati o najboljim mjerama opreza kako bi spriječili širenje bolesti, posebno unutar obitelji i zajednice.
Za one koji žele posjetiti bebu u bolnici važno je da budu svjesni svih sigurnosnih mjera. Ako netko od posjetitelja osjeća simptome prehlade, kašlja ili gripe, najbolje je odgoditi posjet dok se ne oporavi. Bolnice također često zahtijevaju da svi posjetitelji, osobito oni koji dolaze u kontakt s novorođenčadi, budu cijepljeni protiv hripavca, kako bi se minimizirao rizik od daljnje infekcije.
Pročitajte i ove članke:
- U susjednoj zemlji beba umrla od hripavca, treća ove godine, raste broj oboljelih
- Hripavac se vratio! Brojke rastu, evo kako se zaštititi
- Test na hripavac: Broj zaraženih najveći je u posljednjih 40-ak godina! Liječnik otkriva kako se testirati i koja je cijena.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Vrste bolova u nogama koje ne biste trebali zanemariti
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- hripavac kod beba
- hripavac kod beba – forum
- hripavac kod beba – iskustva
- hripavac kod beba – simptomi
- Harrar, S. (2024). Whooping Cough and Newborns: How to Set Boundaries With Visitors. WebMD.
- Whooping cough in babies and children. (2023). Pregnancy, Birth and Baby.
- Whooping Cough (Pertussis). (2023). Kid’s Health.