Hipotonus i hipertonus kod beba: Koji su uzroci i simptomi te kako se liječe?

hipertonus kod beba

Hipertonus i hipotonus su stanja karakterizirana abnormalnim mišićnim tonusom kod dojenčadi, što utječe na njihove ruke i noge te motorički razvoj.

Hipotonus kod beba i hipertonus kod beba su najčešće dijagnosticirani poremećaji tonusa u prvim mjesecima života. Oba stanja mogu imati ozbiljan utjecaj na djetetov razvoj, uključujući i govor (hipotonija i razvoj govora), pokretljivost i obrasce spavanja (hipertonus kod beba i spavanje).

Mišićni tonus dojenčadi igra vitalnu ulogu u njihovom cjelokupnom razvoju jer ima utjecaj na njihovu sposobnost kretanja, sjedenja, puzanja i na kraju hodanja. Dva uobičajena stanja povezana s abnormalnim mišićnim tonusom kod beba su hipertonus i hipotonus.

Hipertonus se odnosi na povećani mišićni tonus, gdje su mišići abnormalno ukočeni ili kruti. Bebe s hipertonusom često imaju poteškoća s opuštanjem mišića, što dovodi do ukočenih pokreta.

Hipotonus karakterizira smanjeni mišićni tonus, što rezultira mlohavim mišićima kojima nedostaje čvrstoće ili otpora pokretu. Oba stanja mogu utjecati na bilo koji dio tijela, uključujući ruke i noge, i mogu biti privremena ili trajna, ovisno o temeljnom uzroku.

Hipotonus i hipertonus kod beba – simptomi

Roditelji se često pitaju kako prepoznati hipertonus kod beba – odgovor leži u motoričkim obrascima i refleksima.

Kada je u pitanju hipertonija kod beba, simptomi su:

  • ukočenost ili rigidnost u rukama i nogama (neke bebe pokazuju specifične obrasce, kao što su hipertonus ruku kod beba ili hipertonus nogu kod beba, što se može primijetiti u napetosti mišića udova)
  • otpor pasivnom pokretu kada netko pokušava pomicati udove
  • nenormalni položaji, poput stisnutih šaka ili savijenih udova
  • teškoće u istezanju ili opuštanju mišića
  • hiperaktivni refleksi.
Hipotonus kod beba
FOTO: Shutterstock

Kada je u pitanju hipotonija kod beba, simptomi su:

  • mlitavost u rukama i nogama
  • smanjeni ili odsutni refleksni odgovori
  • loša kontrola glave i poteškoće s držanjem glave
  • odgođene prekretnice poput sjedenja, puzanja ili hodanja
  • slabe ili odsutne kontrakcije mišića
  • “klimavi” ili nestabilni pokreti.
U nekim slučajevima ova stanja mogu postojati zajedno, a njihova težina varirati, s velikim utjecajem na cjelokupni motorički razvoj djeteta.

Simptomi hipertonusa kod bebe mogu biti povezani s različitim neurološkim stanjima koja utječu na tonus i koordinaciju pokreta.

Hipotonus i hipertonus kod beba – uzroci

Uzroci abnormalnog mišićnog tonusa kod dojenčadi su raznoliki i mogu biti povezani s neurološkim, mišićnim ili metaboličkim problemima:

Uzroci hipertonusa su:

Uzroci hipotonusa su:

Rana dijagnoza uključuje temeljitu medicinsku anamnezu, neurološki pregled, a ponekad i genetsko ili metaboličko testiranje.

kako prepoznati hipertonus kod beba
FOTO: Shutterstock

Hipotonus i hipertonus kod beba – liječenje

Rana intervencija može uvelike poboljšati motoričke sposobnosti, snagu mišića i cjelokupni razvoj djeteta.

Pristupi liječenju uključuju:

  • fizikalna terapija – usredotočuje se na poboljšanje snage mišića, fleksibilnosti i obrazaca kretanja; tehnike poput vježbi istezanja i jačanja pomažu u upravljanju ukočenošću mišića kod hipertonije ili potiču aktivaciju mišića kod hipotonije
  • radna terapija – cilj je poboljšati finu motoriku, koordinaciju i svakodnevne funkcionalne aktivnosti
  • lijekovi – u slučajevima hipertonije lijekovi poput mišićnih relaksansa (kao što je baklofen) ili injekcije botulinum toksina mogu se koristiti za smanjenje ukočenosti mišića
  • kirurške intervencije – u teškim slučajevima hipertonije postupci poput ortopedskih operacija ili selektivne dorzalne rizotomije mogu se razmotriti za smanjenje spastičnosti
  • potporni uređaji – ortopedski aparatići, ortoze ili pomoćni uređaji mogu podržati kretanje i spriječiti deformitete
  • liječenje temeljnih bolesti – upravljanje genetskim ili metaboličkim poremećajima specifičnim terapijama ili lijekovima.

Kada je u pitanju hipertonus kod beba, iskustva variraju ovisno o težini stanja, ali rana terapija često donosi značajno poboljšanje. U nekim slučajevima, kada je u pitanju hipertonus kod beba, posljedice mogu uključivati dugoročne poteškoće u razvoju ako se ne liječi na vrijeme.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Hypertonia in Babies. (2021). Cleveland Clinic.
  2. Hypotonia in Babies. (2021). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu